آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
صفحه آخر
۲۰
یکی از هزار تا

از یونان باستان بیاموزیم

پیام فروتن (طراح و استادیار دانشگاه تهران)

وقتی کرونا آمد، همه تصور کردند با یکی دو هفته ماندن در خانه مشکل حل می شود. وقتی کرونا آمد، همه تصور کردند با گرم تر شدن هوا، این ویروس نکبت راهش را کج می کند و برای همیشه پایش را از زندگی مان بیرون می کشد! اما... کرونا همچنان با ماست و همچنان زندگی ها و کسب وکارها را تهدید می کند. یکی از مشاغلی که مستقیما تحت تاثیر این بیماری فراگیر قرار گرفته و پیکر نحیف و آسیب پذیر آن را کاملا از کار انداخته، تئاتر است. پیکری که پیش از این نیز از کلی بیماری های زمینه ای رنج می برد. سالن های تئاتر، مدت هاست تعطیل شده اند و حالا شاید یکی یکی بازگشایی شوند. اما واقعا اولویت چه تعداد از مردم تئاتر است، که ریسک تماشای آن را به بهای مبتلا شدن به کرونا به جان بخرند؟! در نخستین روزهای فراگیری کرونا باور بسیاری بر این بود که کرونا زمان و تاریخ را به عقب برده است. چه عبارت زیبا و تامل برانگیزی! آیا از همین عبارت عصر کرونایی نمی توان استفاده کرد و به راه حل ها اندیشید؟

تئاتر، متعلق به یونان باستان است. زمانی که ویروس ولنگاری و هرج ومرج در یک روز از سال به جان آتن می افتاد و به بهانه برگزاری جشنواره سالانه دیونیزوس، در یک روز از سال، برده و ارباب هم شان یکدیگر می شدند و چه بلاها که بردگان بر سر اربابان نمی آوردند و چه آشوب ها که در آتن رخ نمی داد. بدین ترتیب فضای محصوری به نام تئاترون (محل دیدن) به وجود آمد تا بتواند به این نظام بی نظم، شکل داده و آن را قاعده مند کند. حالا دیگر آتن شب را با آرامش سپری می کرد و خود را از ویروس تاراج حفظ کرده بود. حالا ویروسی به نام کرونا آمده که برعکس ویروس دوهزار و هفتصد هشتصد سال پیش، تمایلی به فضای آزاد ندارد. او قربانیان خود را از میان کسانی که در فضای بسته جمع می شوند انتخاب می کند، پس لازم است به بیرون و به هوای آزاد شتافت.

شاید یکی از بهترین راه حل های اجرای تئاتر در این زمانه، اجرا در تئاترون هایی باشد که اتفاقا در تهران کم نداریم. تئاترون های پارک های جمشیدیه، نیاوران، صبا، ساعی، آب وآتش، جوانمردان و... از جمله این فضاهای نمایشی هستند. هوا هم که عالی است و برای اجرای شبانگاهی در فضای باز بسیار مناسب است. ضمن آنکه تئاتر امروز ما می تواند از این تهدید استفاده کرده و آن را به یک فرصت برای کشاندن تئاتربه بطن شهر استفاده کند. شاید اجرای نمایشنامه های یونان باستان یا آثار کلاسیک دیگر در این اماکن بتواند جذاب باشد. حتی آثار مدرن را نیز می توان در تئاترون ها به روی صحنه برد. اجرا در فضای باز و در گستره ای وسیع- با حفظ فاصله اجتماعی - می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را بشدت کاهش داده و همزمان مسکنی برای درد بیکاری هنرمندان هنرهای نمایشی به شمار آید. تنها امیدوارم این دست از اجراهای فضای باز، به لودگی و مضحکه یا جذب مخاطب به هر قیمت کشیده نشود؛ که در این صورت نمونه های مناسبتی و صداوسیمایی آن را بسیار دیده ایم و اندوهی دیگر بر مصائب موجود تئاتر اضافه خواهد شد.