آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
سیاست
۲

پیشخوان

حمایت رییسی از گزارشگران فساد

سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز گذشته در جریان نشست شورای عالی قضایی بار دیگر حمایت خود از گزارشگران فساد را اعلام کرد. براساس آنچه مرکز اطلاع رسانی قوه قضاییه منتشر کرده، رییسی در جریان این نشست درباره توجه به مردم و حمایت از گزارشگران فساد و ناهیان از منکر به‎ عنوان یکی از فرامین رهبری به دستگاه قضا،به ناهیان از منکر اطمینان داد هرگاه مانع از بروز یا تداوم انجام منکری شدند ازسوی قوه قضاییه پشتیبانی خواهند شد. رییس قوه قضاییه همچنین گفت که «دستگاه قضایی از گزارشگران فساد برای افشا و اعلام مفاسد اداری و اقتصادی حمایت حقوقی و قانونی خواهد کرد و اجازه نخواهد داد احدی متعرض آنها شود.»

اعرافی بار دیگر مدیر حوزه های علمیه شد

در جلسه شورای عالی حوزه های علمیه که اولین جلسه رسمی دوره هشتم این شورا بود و با حضور اعضای این شورا یکشنبه شب در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، آیت الله علیرضا اعرافی به مدت 4 سال دیگر با اتفاق آرای اعضای شورای عالی حوزه های علمیه به عنوان مدیر حوزه های علمیه انتخاب شد. براساس آنچه ایسنا منتشر کرده همچنین در جریان این جلسه، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری نیز به اتفاق آرا به عنوان دبیر شورای عالی حوزه های علمیه و آیت الله جواد مروی به عنوان دبیر دوم این شورا انتخاب شدند. رحیمیان نیز به عنوان مسوول دبیرخانه شورای عالی حوزه های علمیه انتخاب شد.

حمایت سعید جلیلی از دولت حسن روحانی

دومین نشست از سلسله نشست های «تخصصی مشورتی دولت در سایه» با جمعی از هنرمندان جوان عرصه سینما روزگذشته در دفتر سعید جلیلی، عضو شورای عالی امنیت ملی برگزار شد که از او به عنوان یکی از گزینه های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 1400 نام برده می شود. او در بخشی از اظهارات خود در این نشست به حمایت از دولت دوازدهم پرداخت و با اشاره به وظایف سینماگران برای بیان حقایق اظهار کرد:«وقتی با مردم که صحبت می کردیم، می گفتند ما می دانیم جمهوری اسلامی چقدر برای ما کار کرده است. اتفاقا می خواهم بگویم اینها در جامعه نشاط ایجاد می کند، امید ایجاد می کند. این را هم بگویم که بخشی از این 95درصد اتفاقا در دوره آقای روحانی انجام شده و این طور هم نیست که بگوییم همه اینها قبلا انجام شده است. خود آنها می گفتند که خیلی از این خدمات در همین دوره تکمیل و کامل شده است. وظیفه ما این است که با همان نگاه «تایید، تصحیح و تکمیل» برویم و اینها را به تصویر بکشیم و دولت را تشویق کنیم.»

قرارداد ترکمنچای عظیم خودرو با مشتریان

دومین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت عظیم خودرو در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد. در جریان این جلسه یکی از شاکیان پرونده با انتقاد از شیوه فروش عظیم خودرو گفت که «شیوه بازاریابی به گونه ای بود که نمی دانستیم پشت این سناریوی بازاریابی چه چیزی وجود دارد؛ من قراردادی امضا کردم که به نوعی قرارداد ترکمنچای است. زمانی که شرکت دچار مشکل شد، بنده گفتم تکلیف خودروهای وارداتی چه می شود که به من گفتند در حال پیگیری هستیم؛ حتی من خواستم پولم را بگیرم، ولی قبول نکردند.» پس از پایان اظهارات طرفین پرونده، قاضی ختم جلسه دادرسی را اعلام و زمان برگزاری جلسه بعدی را دوشنبه هفته آینده اعلام کرد.

وام بانکی یا چاه نفت؟

دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 21 متهم کلان ارزی صبح روزگذشته به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد که در جریان آن هر یک از طرفین پرونده به بیان اظهارات خود پرداختند. بخش قابل توجه این نشست به پرسش و پاسخ متهمان با نماینده دادستان اختصاص داشت. در بخشی از این دادگاه متهم بصیرانی در دفاع از خود و اقداماتش گفت که «در چندین نوبت در بانک مرکزی در جلسات مطرح کردم که اقدامات تان در عملیات پولی و بانکی اشتباه است.» او درباره ارتباطش با «متهم اسدبیگی» گفت:«اسدبیگی با من مراوده ای نداشته درحالی که ادعا شده که مراوده داشته ایم.» این متهم در ادامه سندی محرمانه را به قاضی پرونده تحویل داد و گفت که «دو و نیم درصد پول نقد به کشور آورده ام که اسناد آن در بانک مرکزی وجود دارد. در جایی از کیفرخواست آمده، من سود 7درصدی می گرفتم؛ کدام سود 7درصدی؟ اسناد آن را ارایه دهند.» این اظهارات اما ازسوی نماینده دادستان تحمل نشد و او اظهار کرد که «طوری مطالب تان را بیان می کنید که انگار چاه نفت داشتید و در آن حضور پیدا می کردید و خودتان می فروختید.»

تشکیل فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم در آینده نزدیک

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باتوجه به حضور اکثریت چهره های اصولگرا در خود تا اینجای کار فقط و فقط شاهد فعالیت فراکسیون نیروهای انقلاب به عنوان فراکسیون سیاسی در خود است و برخی اظهارات از عدم تشکیل فراکسیون مستقلین در آن حکایت داشت ولی روزگذشته جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس یازدهم در اظهاراتی که پایگاه خبری مدارا آن را منتشر کرد، گفت: «نمایندگانی که درمورد عدم تشکیل فراکسیون مستقلین اظهارنظر کردند، نظر شخصی خودشان را بیان کردند. فراکسیون مستقلین تشکیل خواهد شد و حدود 80 نماینده مجلس در آن عضو خواهند شد.» او همچنین بیان کرد:«نمی شود گفت که مجلس یک دست شود. مجلس یک دست معمولا در تصمیم گیری ها یک طرفه عمل خواهد کرد.»