آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
بورس
۹
یادداشت

اختلال ها؛ پاشنه آشیل بازار می شود

عظیم ثابت/ کارشناس بازار سهام

اصطلاح صف نشینی در بازار سهام که این روزها زیاد شنیده می شود و درباره آن زیاد می خوانیم، به نوعی ارتباط مستقیم با اختلال در سامانه های معاملاتی دارد که چند روزی است به صورت ملموس سهامداران در حال تجربه آن هستند.

در این خصوص باید اذعان داشت پاسخگو نبودن زیرساخت ها یکی از اصلی ترین عوامل صف نشینی است. این اتفاق باعث می شود که سیستم ها مدام هنگ کنند. البته این اختلال ها می تواند مقدمه ای باشد برای اینکه بتوانیم سامانه فعلی را از این وضعیت خارج کنیم، بنابراین به نظر می رسد لازم است به صورت آزمایشی دامنه نوسانات را افزایش دهیم و مقدمه ای برای کمتر کردن صف نشینی ها ایجاد کنیم.

راه دیگر در این رابطه اعلام فراخوان برای استفاده از پتانسیل شرکت های داخلی در رابطه با طراحی سامانه یا به روز کردن سامانه فعلی است. واقعیت این است که اختلال در سامانه معاملاتی یک بحث ملی است؛ چراکه اگر نتوانیم زیرساخت های داخلی لازم را ایجاد کنیم، مردم از بازار گریزان می شوند و با بازار قهر می کنند. بنابراین بهتر است این موضوع در شورای عالی امنیت ملی یا هیات دولت مطرح شود و هشدارهای لازم در این رابطه توسط کارشناسان مطرح شود تا مجوز های لازم برای طراحی مجدد یا به روز کردن سامانه داده شود؛ چون اگر به هر دلیلی این اختلال اصلاح نشود و ادامه دار باشد، تبدیل به پاشنه آشیلی برای بازار سرمایه می شود.