آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
جامعه
۱۲
آموزش

خیلی از تنبیه های بدنی در مدارس گزارش نمی شود

«زهرا مظفر»، مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش با اشاره به آخرین پرونده هایی که در اداره متبوع خود تحت رسیدگی دارد، گفت: خیلی از دانش آموزان گزارش تنبیه بدنی خود در مدارس را نمی دهند.

او که با ایلنا سخن می گفت درباره اولویت بندی شکایات به نسبت اهمیت آنها توضیح داد: زمان رسیدگی به شکایات 7 تا 10 روز تعیین شده و این فرآیند از منطقه، استان و درنهایت ستاد باید طی شود به همین خاطر از نظر ما همه شکایات فوری هستند مگر در مواردی که نخواهیم این فاصله زمانی را طی کنیم.

مظفر ادامه داد: در مواقعی که نخواهیم طی بازه زمانی مشخص شکایت را دنبال کنیم، می توانیم از دو طریق یعنی با ارسال نامه یا تماس تلفنی به استان مربوطه کار پیگیری از شکایت را انجام دهیم.

او همچنین خاطرنشان کرد: ما هفته گذشته موردی در یکی از استان ها داشتیم که بلافاصله پس از اینکه من شکایت را خواندم با استان تماس گرفتم و کارشناس را به استان فرستادم. کارشناس قبل از اینکه پاسخ را به صورت اداری ارسال کند، نتیجه پیگیری ها را به من اعلام کرد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش بیان کرد: سال گذشته در خصوص تنبیه بدنی، پیش از آذر ماه یک بخشنامه تدوین و به استان ها فرستادیم که مربوط به فرهنگیان و دانش آموزان است. این بخشنامه مبنی بر این بود که معلمان برای تنبیه بدنی مجاز نیستند و در مقابل آن دانش آموزان نیز به هیچ عنوان حق هتک حرمت به معلم خود را ندارند. بعضا پیش آمده که برخی دانش آموزان به معلمان خود هتک حرمت می کنند که در آن بخشنامه جزییات این مساله را مشخص کردیم.

او افزود: برخی موارد شکایت ها در زمینه انتصاب مدیران دارای یک سری دستورالعمل است که ما در خصوص این دستورالعمل ها اعتراض های زیادی داریم که بلافاصله اقدام به اصلاح می کنیم.

مظفر در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: تنبیه بدنی در داخل کلاس درس اتفاق می ‎افتد و تا زمانی که گزارش آن را به ما ندهند یا ثبت شکایت نکنند ما هیچ دسترسی برای رسیدگی و پیگیری نداریم.

او همچنین در پاسخ به این سوال که یعنی افرادی که در مدرسه تنبیه می شوند، شکایت خود را به شما اعلام نمی کنند؟ گفت: بله، خیلی از دانش آموزان هستند که گزارش نمی دهند به طور مثال شاید دانش آموزی باشد که کار اشتباهی کرده و توسط معلمش تنبیه شده اما برای اینکه در مدت تحصیلش در مدرسه دوباره دچار تنش نشود، شکایتش را اعلام نمی کند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش گفت: به طور کل در سال گذشته، آمار تنبیه بدنی بسیار اندک بوده و می توان گفت که از سال گذشته تاکنون کمتر از 3 مورد به ما مراجعه کردند که مربوط به مهر ماه تا بهمن سال 98 بوده است. به محض اینکه این شکایت ها به ما گزارش شد ما نیز وارد کار شدیم و حتی استان مربوطه را پای کار آوردیم و به صورت مسالمت آمیز آن را حل کردیم.

او افزود: شکایت معلمان از دانش آموزان در خصوص هتک حرمت قابل رسیدگی است و در همان دستورالعمل همه شرایط و ضوابط ذکر شده است. در این دستورالعمل گفته نشده که دانش آموز اخراج می شود، بلکه شکایت در این زمینه فرآیندی دارد که باید طی شود. البته تا الان شکایتی نداشتیم مبنی بر اینکه یک دانش آموز با معلم خود زد و خورد داشته است.

مظفر درباره رسیدگی به شکایت معلمان از دانش آموزان گفت: سال گذشته به صورت شفاهی به ما گفته شد؛ ما مدافع حقوق دانش آموزان هستیم اما دانش آموزان خیلی راحت با معلمان برخورد می کنند و بعضا رفتارهای ناشایستی دارند ولی معلمان هیچ قانونی در این باره ندارند از این رو ما این بخشنامه را فرستادیم که جایگاه معلمان نیز حفظ شود.

او با اشاره به اینکه تعداد تنبیه بدنی خیلی کاهش پیدا کرده و به حدود سه تا چهار مورد رسیده گفت: این چند مورد در مقابل 15 و نیم میلیون دانش آموز یا بیش از 110 هزار مدرسه اتفاق افتاده است. گرچه آمار اندک است اما همین تعداد تنبیه بدنی نیز باید پیگیری شود و ما حتی یک مورد آن را تایید نمی کنیم.

مدیرکل ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش تاکید کرد: به هر حال در یک جامعه آماری 15 و نیم میلیون نفری دانش آموزان دو، سه مورد تنبیه بدنی نیز رخ می دهد که البته مورد تایید ما نیست و ما برای این کار بخشنامه فرستادیم که سریعا درخصوص آن پیشگیری شود.

مظفر درباره اینکه پاسخ شکایت های درج شده در سامانه شکایت آموزش و پرورش چگونه به شاکی منتقل می شود؟ گفت: پس از رسیدگی به شکایات من پاسخ را می بیینم و اگر آن پاسخ مورد تایید من بود آن را به شاکی ارسال می کنیم و اگر مورد تایید نبود مجددا به شخص پاسخ دهنده و کارشناس ارسال می کنیم تا مجددا بررسی شود.