آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۴
جهان
۸

چین برای مقامات آمریکایی محدودیت ویزا اعمال کرد

تلافی به شیوه پکن

چین در واکنش به اعمال محدودیت ویزا از سوی آمریکا برای مقامات چین به بهانه نقض حقوق بشر در هنگ کنگ و در اقدامی تلافی جویانه اعلام کرد برای مقامات آمریکایی محدودیت ویزا اعمال می کند. به گزارش ایرنا، جائو لی جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته در کنفرانس خبری هفتگی خود در پکن گفت: ایالات متحده با شیوه های مختلف در تلاش است مانع تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ در کنگره شود؛ اما هرگز موفق  نخواهد شد.

او بار دیگر بر عزم کشورش در حمایت از حق حاکمیت، منافع ملی و توسعه هنگ کنگ در چارچوب اصل «یک کشور، دو نظام» تاکید کرد و گفت: چین تصمیم گرفته است که محدودیت های ویزا را برای افراد آمریکایی دارای رفتارهای ناشایست درباره مسائل مربوط به هنگ کنگ اعمال کند.

در چند ماه اخیر تنش میان آمریکا و چین به بهانه های مختلف افزایش یافته است. اوایل ماه جاری میلادی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مصوبه ای را امضا و آن را قانونی کرد که قانون حقوق بشر اویغور 2020 نام دارد و هدف آن تحریم مقامات چینی است که واشنگتن مدعی است در سرکوب اقلیت مسلمانان اویغور دخیل هستند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز هفته پیش اعلام کرد که واشنگتن درباره تحولات هنگ کنگ، صدور روادید برای مقام های حزب کمونیست چین را محدود می کند. مجلس سنای آمریکا نیز پنجشنبه گذشته طرح تحریم چین به بهانه نقض استقلال هنگ کنگ را تصویب کرد. 

بر اساس این مصوبه، افراد و بانک هایی که به چین در اجرای قانون جدید امنیت ملی این کشور کمک کنند، تحریم می شوند. این محدودیت ها در حالی اعلام شده است که در جریان برگزاری سومین جلسه از سیزدهمین نشست سراسری کنگره ملی خلق چین تصمیماتی درباره ایجاد و بهینه سازی ساختار حقوقی و سازوکار اجرائی قوانین مربوط به منطقه اداری ویژه هنگ کنگ با هدف حراست از امنیت ملی در این حوزه اتخاذ شد و به تصویب رسید.