آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
جامعه
۱۹

رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت

روی مردم حساب باز کرده ایم

گفتگو: محمدحسین خودکار
ستاد ملی مبارزه با کرونا، استفاده از ماسک در اماکن عمومی سرپوشیده را از 15 تیر اجباری کرده است. اما سوال اصلی اینجاست که دولت چطور می تواند این طرح اجباری را در سطح کشور اجرایی کند و آیا اساسا وزارت بهداشت برای پیاده سازی این طرح به تعداد کافی ناظر بهداشتی در اختیار دارد؟ اینها سوالاتی است که با رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در میان می گذاریم و او نیز در پاسخ می گوید وزارت بهداشت برای اجرایی شدن طرح استفاده اجباری از ماسک در درجه اول روی خود مردم حساب باز کرده است، اما از متولیان هرکدام از اماکن عمومی نیز انتظار برخورد با افرادی را دارد که از زدن ماسک خودداری می کنند. افرادی که به گفته حسین عرفانی، ممکن است حتی از 15 تیر به بعد کارشان به دادگاه، جریمه نقدی و حبس تعزیری نیز بکشد.
 آیا ساز و کار نظارتی برای اجرای دقیق طرح اجباری شدن استفاده از ماسک وجود دارد؟

ما برای اجرایی کردن این طرح در درجه اول روی رفتار خود مردم حساب باز کرده ایم. معتقدم که می توان با ارائه آموزش و اطلاع رسانی مناسب و هشدار به شهروندان برای درک خطر درباره وضع بیماری در جامعه، از آنها انتظار رفتاری معقولانه، عالمانه و داوطلبانه داشت. علاوه بر این، مسوولیت نظارت بر هر بخش از جامعه به عهده یک بخش از ارگان های دولتی یا حاکمیتی قرار دارد. به عنوان مثال سینماها، مراکز فرهنگی، قطارهای مترو و اتوبوس ها هرکدام متولیانی قانونی دارند که آنها مسوولیت دارند بر اجرای طرح اجباری بودن استفاده از ماسک نظارت کنند.

 البته بسیاری از مجتمع های تجاری و فضاهای متعلق به بخش خصوصی، متولی دولتی ندارند.

در این فضاها نیز همان افرادی که مسوولیت بازگشایی این مراکز را بعد از ثبت نام در سامانه مربوط وزارت بهداشت برعهده گرفته اند، باید بر اجرای پروتکل های ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا نظارت کنند. البته نظارت کلی بر اجرای طرح اجباری شدن استفاده از ماسک از نظر فنی با وزارت بهداشت و از نظر برخورد قانونی با ضابطان قضایی مثل نیروهای انتظامی است.

 یعنی اگر این پروتکل ها در مراکز تجاری وابسته به بخش خصوصی رعایت نشود، وزارت بهداشت می تواند با مدیران این مراکز برخورد کند؟

بله، حتی اگر این افراد از اجرای پروتکل ها امتناع کنند، دستگاه قضایی می تواند مطابق قانون این افراد را به جرم به خطر انداختن سلامت عمومی به حبس تعزیری نیز محکوم کند.

 با همه این حرف ها، اما هنوز می بینیم با وجود اجباری بودن استفاده از ماسک در وسایل در حمل ونقل عمومی خیلی ها در مترو و اتوبوس ماسک نمی زنند؟

الان مساله اجباری شدن استفاده از ماسک در همه اماکن عمومی با زمانی که این موضوع فقط در حمل ونقل عمومی اجرایی شد، تفاوت دارد. امروز رئیس جمهور به عنوان بالاترین مسوول اجرایی کشور و رهبر معظم انقلاب نیز به عنوان بالاترین مقام در سطح کشور از مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا درباره ماسک حمایت کرده اند.

 اتفاقا ما هم می خواهیم مطمئن شویم آن بیانات در مرحله پیاده سازی به طور قاطع اجرا می شوند.

این هم بازمی گردد به همان صحبتی که اول داشتم، یعنی مردم خودشان باید رعایت کنند. مطمئن باشید ما مردم با فرهنگ، متمدن، سلامت دوست و همراهی داریم.

 با این حال، هنوز می بینیم بخش قابل توجهی از این مردم پروتکل های ابلاغ شده را رعایت نمی کنند.

توجه داشته باشید ما علاوه بر ناظران خاص یعنی ضابطان قضایی، یک سری ناظران عام هم داریم که خود مردم هستند و بهتر است افرادی که پروتکل ها را رعایت می کنند با زبان خوش و بدون درگیری به افرادی که این ضوابط را رعایت نمی کنند، تذکر دهند. البته اگر نیاز به برخورد باشد، پای ناظران خاص نیز به ماجرا باز می شود و ممکن است نیروهای انتظامی و حتی ماموران تعزیرات نیز وارد عمل شوند.  حتی  ممکن است یک شهروند به خاطر ماسک نزدن مجازات شود.

 این مجازات شامل جریمه نقدی می شود یا برخورد قضایی؟

درباره جزئیات مجازات اطلاع کافی ندارم، اما مسلما ما اشخاصی را که نکات بهداشتی را در سطح جامعه رعایت نمی کنند، به دادگاه معرفی می کنیم و قاضی نیز می تواند به تناسب مواد قانونی موجود در این زمینه، فرد را به جریمه نقدی یا حبس تعزیری محکوم کند.

 ممکن است بعد از اجرایی شدن این طرح از ورود افردی که ماسک ندارند به اماکن عمومی مثل مترو یا اتوبوس به طور کامل جلوگیری شود؟

دقیقا نمی دانم و ساز و کار این موضوع باید تعریف شود. اما احتمالا این اتفاق خواهد افتاد، چون حضور چنین شخصی در یک مکان عمومی سرپوشیده باعث به خطر افتادن سلامت همه افراد حاضر در محل خواهد شد و رفتار او شبیه شخصی است که مته ای در دست گرفته و می خواهد کشتی را سوراخ کند و طبیعتا ناخدا اجازه حضور چنین شخصی را در کشتی نمی دهد.

 به نظر شما الان که قرار است استفاده از ماسک اجباری شود، آیا همه مردم به اندازه کافی به ماسک دسترسی دارند؟

ما بارها گفته ایم مردم می توانند از ماسک های متنوعی استفاده کنند و لازم نیست همه افراد حتما ماسک های گران قیمت داشته باشند.

 با این حال، خیلی ها توان مالی برای خرید ماسک های ارزان قیمت را نیز ندارند؟

این افراد می توانند از ماسک های خانگی قابل شست وشو بارها استفاده کنند تا نیازی به خرید روزانه ماسک نداشته باشند. ما معتقدیم استفاده از ماسک های خانگی هم می تواند از انتقال بیماری جلوگیری کند.

 اما هنوز خیلی از مردم نمی دانند چطور باید ماسک خانگی بسازند.

این هم جزو آموزش هایی است که ما باید ارائه و تلاش کنیم تا قبل از 15 تیر در رسانه های مختلف از جمله صدا و سیما این آموزش ها را تکمیل کنیم.