آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اقتصادی
۴

شاخص کل بورس از یک میلیون و 500 هزار واحد عبور کرد

شاخص کل بورس برای نخستین بار رشدی نزدیک به 65 هزار واحد را تجربه کرد و از مرز یک میلیون و 500 هزار واحد هم گذشت.

شاخص کل بازار سرمایه با 64 هزار و 911 واحد رشد رقم یک میلیون و 546 هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با 18 هزار و 288 واحد صعود به رقم 453 هزار و 40 واحد رسید.

شاخص کل فرابورس نیز با 563 واحد رشد به رقم 16 هزار و 516 واحد رسید.

این روزها بورس روی دور صعود قرار دارد و مسئولان این سازمان شرایط را برای ورود شرکت های جدید به بورس تسهیل کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، حسن قالیباف اصل دیروز در حاشیه مراسم تفاهم نامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت ها به بازار سرمایه اعلام کرد: براساس تفاهم نامه ای که بین اتاق بازرگانی ایران، حسابرسی، بورس تهران و فرابورس به امضا رسید سعی کردیم، دستورالعمل پذیرش را تسهیل کنیم به همین دلیل سازمان بورس از فرایند پذیرش کنار کشید و فرایند را به شرکت های بورس تهران و فرابورس واگذار کرد.

وی ادامه داد: با توجه به جلساتی که در اتاق بازرگانی داشتیم قرار شد نرم افزاری تهیه شود تا شرکت های عضو اتاق بازرگانی، بتوانند از طریق پنجره واحد در بازار سرمایه پذیرش شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران گفت: بخش خصوصی از روند طولانی بودن پذیرش در بورس گلایه داشتند، برای همین برای کوتاهی فرایند پذیرش این تفاهم نامه امضا شد تا قبل از پذیرش بسیاری از کارها، چون صورت های مالی شرکت ها انجام شود.

قالیباف اصل همچنین یادآور شد: در بحث بورس املاک مستغلات قرار است علاوه بر املاک، امتیازات اموال نیز معامله شود.

وی اضافه کرد: ایجاد بورس املاک ایده خوبی است، زیرا بسیاری از نهادهای دولتی و خصوصی، املاک و اموال زیاد دارند، اما نمی توانند نقد کنند بورس املاک به عنوان ابزار تامین مالی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این بورس املاک و مستغلات شرکت سهامی عام است ادامه داد: این بورس بیشتر با محوریت بخش خصوصی است و سهام آن بعد از پذیره نویسی، به مردم واگذار می شود و کمک به نقدشوندگی اموال می کند.

مدیرعامل بورس تهران گفت: افراد برای ورود به بورس از پس انداز های خود استفاده کنند و دارایی های مورد نیاز خود را نفروشند.