آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
دیپلماسی
۴
گزارش روز

وزیر خارجه امریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد

سایه سنگین آرامکو بر اجلاس برجامی شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه نشستی مجازی با موضوع بررسی اجرای برجام و قطعنامه 2231 برگزار کرد. در ابتدای این نشست رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از خروج امریکا از برجام خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش شد. او گفت: «دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم هایی شده که پاسخ ایران به بیماری کووید 19 را دشوار می کند». دی کارلو اضافه کرد: «ما همچنین از گام هایی که ایران در واکنش به خروج امریکا از برجام برداشته هم نگرانیم. در نتیجه این اقدامات، ایران از محدوده های تعیین شده در برجام در خصوص غنی سازی اورانیوم و ذخایر آب سنگین فراتر رفته است.

ایران همچنین محدودیت های وضع شده علیه برنامه تحقیق و توسعه هسته ای را زیر پا گذاشته است». این مقام سازمان ملل اضافه کرد: «امروز ما یک بار دیگر از ایران می خواهیم به اجرای کامل این توافق بازگردد». دی کارلو اضافه کرد: «ما همچنین از ایران می خواهیم نگرانی های مطرح شده از سوی سایر کشورها در خصوص تدابیر مشخص شده در ضمیمه B قطعنامه مغایر هستند را رفع کند». او اضافه کرد: «ما از همه طرف های برجام می خواهیم اختلافات خود در خصوص برجام را در چارچوب ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام رفع کنند». رزماری دیکارلو همچنین با اشاره به گزارشی که در هفته های اخیر از سوی سازمان ملل پیرامون نقش داشتن ایران در حمله موشکی به تاسیسات نفتی عربستان (آرامکو) این اقدام را نقض قطعنامه 2231 خواند و خواستار متعهد ماندن ایران به مفاد این قطعنامه شد.

ضروری است از برجام محافظت کنیم

در ادامه الاف اسکاگ، به نمایندگی از نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل به بیان مواضع این اتحادیه پرداخت و تصریح کرد: «برجام، امکان یک ایران دارای سلاح هسته ای را از معادلات هسته ای منطقه حذف کرد. آن هم به شیوه ای که قابل راستی آزمایی بود. ایران از سال 2016 تاکنون بیشترین تعداد دسترسی ها بر اساس پروتکل های الحاقی به آژانس داده است». به گفته او، ایران ذیل برجام پروتکل های الحاقی را پذیرفته است و در صورت از دست رفتن برجام، این تعهدات ایران هم از دست می رود. نماینده مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار کرد: برجام از هر زمان دیگری بیشتر در خطر فروپاشی قرار گرفته است، ضروری است جامعه بین المللی از این توافق بین المللی حمایت کند. ایران برای 3 سال و نیم تمام تعهدات هسته ای خود را تحت برجام حفظ کرد و تا 14 ماه بعد از خروج امریکا از این توافق همچنان به این تعهدات ادامه داد. الاف اسکاگ تاکید کرد: ما از توقف تعلیق تحریم های سه مورد از فعالیت های هسته ای ایران بر اساس برجام را بسیار تاسف آور می دانیم. دو هفته دیگر پنجمین سالگرد برجام است، اجرای کامل برجام ضروری است. باید هر کاری می توانیم برای حفظ آن بکنیم و از هر اقدامی برای از بین بردن یا آسیب زدن به آن جلوگیری کنیم.

امریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی شد

پس از نماینده اتحادیه اروپا، این وزیر امور خارجه امریکا بود که سخنان خود را مطرح کرد و با طرح ادعای نقش داشتن ایران در ناامنی ها و بی ثباتی های خاورمیانه خواستار توجه اعضای شورای امنیت به لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد. مایک پمپئو، در نشست شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه 2231 مدعی شد که ایران درخواست امریکا برای کمک در زمینه مبارزه با ویروس کرونا را رد کرده است. پمپئو در ادامه به موضوع اتمام محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر پرداخت و گفت: «ایران در صورت اتمام محدودیت های تسلیحاتی قادر به خرید و فروش سلاح خواهد بود». او با اشاره به سخنان رییس جمهور ایران در این باره گفت: رییس جمهور روحانی گفته است اگر تحریم تسلیحاتی در اکتبر لغو شود، ایران آزادانه می تواند به خرید و فروش سلاح بپردازد.

وزیر خارجه امریکا مدعی شد ایران حتی قبل از اتمام محدودیت های تسلیحاتی، ممنوعیت سازمان ملل در این زمینه را نقض کرده است. او مدعی شد که ایران مثل استرالیا نیست که به تعهداتش پایبند باشد. پمپئو با تکرار ادعاهایی که پیش تر وزیر خارجه ایران به آنها واکنش نشان داده بود، گفت: «اگر شما اعضای شورای امنیت اقدامی نکنید، ایران قادر به خرید جنگنده هایی خواهد بود که از ریاض تا ورشو و رم را در تیررس ایران قرار خواهد داد». او همچنین ادعا کرد: «رفع محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران به این کشور اجازه دسترسی به هواپیما و زیردریایی را خواهد کرد و ایران با آنها آزادی تردد دریایی در آبراه های منطقه ای از جمله خلیج فارس و دریای عربی را تهدید خواهد کرد». وی ادعا کرد: «ما می دانیم تمدید تحریم های تسلیحاتی فشار بیشتری به ایران وارد خواهد کرد تا مثل یک دولت نرمال رفتار کند». وزیر خارجه امریکا همچنین مدعی شد: «اگر ایران تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل نیست، نمی دانم چه چیزی چنین چیزی است». پمپئو گفت که امریکا خواستار همکاری با شورای امنیت برای تمدید تحریم های تسلیحاتی است. او گفت: «ترجیح واشنگتن همکاری با این شورا برای تمدید این محدودیت ها جهت محافظت از زندگی بشر و امنیت ملی مان است».