آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اخبار کشور
۱۱

مخالفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در نشست مجازی شورای امنیت علی رغم تقلای آمریکا صورت گرفت

علی رغم تقلای وزیر خارجه آمریکا، اعضای شورای امنیت در نشست مجازی این شورا اظهاراتی در مخالفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بیان کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه نشستی مجازی با موضوع اجرای برجام برگزار کرد. رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در این نشست ضمن ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش شد.

برجام معیوب است!

مایک پمپئو، در نشست شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه 2231 مدعی شد که ایران درخواست آمریکا برای کمک در زمینه مبارزه با ویروس کرونا را رد کرده است.

پمپئو در ادامه به موضوع اتمام محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر پرداخت و گفت: ایران [در صورت اتمام محدودیت های تسلیحاتی] قادر به خرید و فروش سلاح خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد ایران حتی قبل از اتمام محدودیت های تسلیحاتی، ممنوعیت سازمان ملل در این زمینه را نقض کرده است. او مدعی شد که ایران مثل استرالیا نیست که به تعهداتش پایبند باشد.

وی همچنین ادعا کرد: رفع محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران به این کشور اجازه دسترسی به هواپیما و زیردریایی را خواهد داد و ایران با آنها آزادی تردد دریایی در آبراه های منطقه را تهدید خواهد کرد.

پمپئو در ادامه گفت: برجام یک توافق معیوب است.

مخالفت چین و روسیه

نماینده چین در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه 2231 این شورا درخصوص اجرای برجام سخنرانی کرد.

نماینده چین در این نشست گفت: ریشه اصلی بحران فعلی خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه آن علیه ایران است.

وی سپس با بیان اینکه چین با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران مخالف است گفت: همه مفاد قطعنامه 2231 از جمله توافقات حاصل شده درخصوص محدودیت های مرتبط تسلیحاتی باید اجرای شوند.

نماینده چین با یادآوری اینکه آمریکا از برجام خارج شده گفت که این کشور از هیچ حقی برای استفاده از سازوکار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران برخوردار نیست.

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه نیز در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درخصوص اجرای قطعنامه 2231 و مخالفت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران سخنرانی کرد.

پمپئو نشست را ترک کرد!

او در آغاز این سخنرانی از اینکه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا این نشست مجازی را ترک کرده انتقاد کرد. نبنزیا گفت: می خواستم از مشارکت وزیر خارجه آمریکا هم تشکر کنم ولی ایشان در جمع ما نیستند. می دانم که برنامه شلوغی دارند ولی ایشان نخواستند که به حرف های شورا گوش دهند. ولی بیشتر از آن، از این بابت متاسفم که در اظهارات ایشان- حداقل من- یک کلمه از همکاری و گفت وگو نشنیدم.

اظهارات دوپهلوی اروپایی ها

به گزارش فارس، نماینده آلمان در نشست شورای امنیت با موضوع اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت درخصوص توافق هسته ای ایران، مخالفت کشورش را با استفاده آمریکا از سازوکار حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران اعلام کرد.

نماینده آلمان گفت: من با سخنان نماینده چین درخصوص مکانیسم بازگشت خودکار تحریم ها هم نظرم.

پس از او نماینده انگلیس هم خاطرنشان کرد که از نظر این کشور هم بازگشت خودکار تحریم ها علیه ایران با برجام سازگار نیست.

نماینده اتحادیه اروپا نیز در نشست شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

وی گفت: از دست دادن برجام به معنی از دست دادن پروتکل الحاقی است.

نماینده اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت: این توافق، امکان دسترسی بی سابقه آژانس بین المللی انرژی اتمی را ذیل توافق جامع پادمانی ایران و پروتکل الحاقی فراهم می کند.

وی در ادامه گفت: من این را درک می کنم که ایران به مدت سه سال و نیم، از جمله 14 ماه بعد از خروج آمریکا از برجام به طور کامل تعهدات خودش در این توافق را اجرا کرد.

نماینده اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: ما از اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای و احیای تحریم های یکجانبه علیه ایران عمیقا متاسفیم. با این وجود، اتحادیه اروپا از اقدام ایران در کاهش تعهداتش ذیل این توافق هم به شدت نگران است.