آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
ایران زمین
۱۱

بزرگترین درخت سرخدار هیرکانی شناسایی شد

زهرا کشوری

کارشناسان بابلی احتمال می دهند که بزرگترین درخت «سرخدار» جنگل های باستانی هیرکانی را شناسایی کرده اند اما رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بابل می گوید: «به علت محدودیت های مالی نمی تواند اقدامات امنیتی و پیشگیرانه را برای حفظ این میراث ماندگار انجام دهد.» تا این سوال پیش بیاید که آیا بزرگترین درخت سرخدار هم قربانی قلیان های گران سرخدار می شود!؟

سرخدار یکی از دلایلی بود که یونسکو با ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست جهانی اش موافقت کرد. «رمضانعلی قربانی» مدیر پایگاه های جهانی جنگل های هیرکانی در گلستان به ایران می گوید: «مساحت جنگل های سرخدار در جهان زیاد نیست. در ایران بزرگترین «لکه ای» که یکجا باشد در منطقه علی آباد گلستان است.» در جنگل های هیرکانی دو زیستگاه سرخدار 200 هکتاری و 400 هکتاری در منطقه تخته افرا و پونه آرام وجود دارد.

محمد صادق طهماسب پور رئیس منابع طبیعی بابل هم می گوید: «سرخدار یکی از مهم ترین گونه های جنگلی هیرکانی است که زیستگاه کمی در جهان دارد.»

طهماسب پور به ایرنا می گوید: «این درخت سرخدار که دارای 30متر ارتفاع است و عمر آن به یکهزار و 200 سال می رسد، در یک منطقه صعب العبور و در کنار یک پرتگاه قرار دارد.» او بحث را به بی پولی منابع طبیعی برای حفاظت از این میراث 1200 ساله می برد و می گوید: «منابع طبیعی آمادگی همکاری اداره میراث فرهنگی و دستگاه های مرتبط را برای حفاظت از این میراث دارد.» اما چه کسی سرخدار را تهدید می کند؟

سود اقتصادی چوب سرخدار همواره تیشه را به ریشه این گونه در معرض انقراض زده است! حتی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی هم نتوانست تبر را از روی ریشه این گونه بردارد،چون زیستگاه این درخت با ساخت قلیان های سرخدار دود می شود. این قلیان ها قبل از گرانی های های حال حاضر تا یک میلیون به فروش می رفت. مسئولان منابع طبیعی مازندران و گلستان یکی از دلایل تخریب زیستگاه ها را بیکاری مردم محلی عنوان کرده بودند. این بیکاری با شرایط اقتصادی امروز بی شک تیغ تبرها را برای قطع درختان سرخدار تیزتر کرده است. حالا چشم سرخداربزرگ به دادستان علی آباد کتول است، چون بعد از چاپ دو گزارش در روزنامه ایران، دادستان کل گلستان، دادستان علی آباد کتول را مامور ویژه شناسایی متخلفان قطع درخت سرخدار کرده بود! حال باید دید که دادستان علی آباد کتول چه برنامه ای برای حفاظت از بزرگترین درخت سرخدار جهان دارد؟