آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
دنیا
۴

فاکس نیوز خبر داد: احتمال کناره گیری ترامپ از انتخابات

دنیای اقتصاد : شبکه خبری «فاکس نیوز» به نقل از منابعی در حزب جمهوری خواه گزارش داده است، چنانچه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به این نتیجه برسد که شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد ممکن است از رقابت در این کارزار انصراف دهد. فاکس نیوز که شبکه خبری محبوب دونالد ترامپ است این ادعا را با استناد به منابع مطلع در حزب جمهوری خواه گزارش داده و نوشته که این حزب با توجه به نتایج ضعیف ترامپ در نظرسنجی ها نگران انتخاب مجدد وی در انتخابات ماه نوامبر است.

 یکی از جمهوری خواهان که خواسته نامش فاش نشود، در گفت وگو با فاکس نیوز گفت: «هنوز زود است در این مورد اظهارنظر شود، اما شما می توانید سناریوی کناره گیری را هم در نظر بگیرید.» این فرد در ادامه افزود: «من این سخنان را شنیده ام اما شک دارم که درست باشد.» با این حال وی می گوید که اطمینان دارد اگر ترامپ به این نتیجه برسد که پیروز نخواهد شد، از دور رقابت ها کنار خواهد رفت. در این راستا چارلز گاسپارینو، مجری فاکس نیوز در یک توییت نوشت: عوامل اجرایی جمهوری خواهان برای اولین بار احتمال کناره گیری ترامپ از انتخابات را زمزمه می کنند. وی در ادامه توییت خود نوشت: آنها می گویند اگرترامپ همین گونه ادامه دهد و در نظرسنجی ها ضعیف ظاهر شود، وی از رقابت ها کنار خواهد رفت. جو بایدن، رقیب انتخاباتی ترامپ و نامزد حزب دموکرات در حال حاضر به طور میانگین در نظرسنجی های انتخاباتی 9 درصد از ترامپ پیش افتاده است. عمده الگوهای موجود نیز پیش بینی می کنند که بایدن پیروز میدان است. در این راستا یک منبع در حزب جمهوری خواه به فاکس نیوز گفت: «اگر نظرسنجی ها از این بدتر شوند ممکن است شما سناریویی را شاهد باشید که او کناره گیری می کند.» فاکس نیوز نوشته عملکرد ترامپ در نظرسنجی ها طی هفته های گذشته به دلیل عملکرد دولت او در مبارزه با بیماری پاندمی کرونا و همچنین واکنش کاخ سفید به تظاهرات های ضد نژادپرستی ضعیف تر شده است. فاکس نیوز نوشته در نظرسنجی اخیر این رسانه، ترامپ 12درصد از جو بایدن عقب تر بوده است. بایدن در بسیاری از ایالت های کلیدی از ترامپ پیش افتاده است. ترامپ چند روز پیش به احتمال باختش در انتخابات ماه نوامبر اذعان کرد و گفت که ممکن است جو بایدن در این انتخابات پیروز شود.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» که جمعه منتشر شد گفته بود ممکن است بایدن «رئیس جمهور بعدی آمریکا شود، چون بعضی ها من را دوست ندارند.» ترامپ درباره جو بایدن گفت: «او اصلا حرف نمی زند. هیچ کس حرف هایش را نمی شنود. وقتی صحبت می کند نمی تواند 2 تا جمله کنار هم بچیند. من نمی خواهم خوب یا غیرخوب باشم، درست است؟» با این حال در سال 2016 نیز ترامپ در اکثر نظرسنجی ها از هیلاری کلینتون عقب افتاده بود اما در انتخابات توانست پیروز شود. بایدن نیز در حال حاضر در نظرسنجی ها از ترامپ پیش است، اما تفاوت امسال با سال 2016 در این است که بایدن در ایالتی مانند تگزاس که جمهوری خواه است، شانه به شانه ترامپ در حال حرکت است. با این حال کارزار انتخاباتی ترامپ سناریوی کناره گیری از انتخابات را منتفی می داند و نظرسنجی ها را دارای سوگیری می داند. نتایج جدیدترین نظرسنجی که هفته پیش منتشر شد نشان می دهد حدود 60 درصد از شهروندان آمریکایی از نحوه مدیریت ترامپ ناراضی هستند. با وجود این، نتایج نظرسنجی ها در آمریکا به خصوص بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 به شدت با تردید همراه شده اند. در آن انتخابات، به ندرت در نظرسنجی ها احتمال پیروزی ترامپ در برابر هیلاری کلینتون مطرح می شد، اما در نهایت او توانست به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا ساکن کاخ سفید شود. ترامپ در پیامی در توییتر روز دوشنبه از نظرسنجی ها انتقاد کرد و نوشت که او برنده انتخابات خواهد بود. او نوشت: «بسیار متاسفم به اطلاع دموکرات های بی خاصیت برسانم که نتایج نظرسنجی های داخلی من خیلی خوب است. درست مثل سال 2016، نظرسنجی های نیویورک تایمز جعلی هستند. نظرسنجی های فاکس نیوز جوک هستند. فکر می کنید وقتی من برنده شوم از مخاطبانتان عذرخواهی می کنید؟ مردم نظم، قانون و ایمنی می خواهند.» رئیس جمهور آمریکا در پیامی دیگر بدون اشاره به اینکه منظورش کدام نظرسنجی است مدعی شد که 95 درصد از شهروندان حامی حزب جمهوری خواه از او حمایت می کنند. او 5 درصد مابقی را «احمق» خطاب کرد.