آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

فیلتر 86 سایت به دلیل معامله عتیقه

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه طی سه ماه نخست سال جاری 86 سایت متخلف فیلتر شده است، گفت: خوشبختانه دسترسی یگان حفاظت میراث فرهنگی به سامانه برخط دادستانی کل فراهم شده است به طوری که بلافاصله پس از تشخیص وقوع عمل مجرمانه در فضای مجازی و انطباق آن با قوانین، به سرعت برخورد قانونی انجام می دهیم.

به گزارش «ایسنا» سردار امیر رحمت الهی در دیدار با مدیرعامل سایت دیوار درخصوص درج آگهی خرید و فروش اموال فرهنگی تاریخی در این سایت عنوان کرد: مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و مسوولان همواره به دو موضوع مهم اقتصاد و فرهنگ به عنوان دو بال برای رشد و تعالی کشور اشاره و تاکید می کنند. وی میراث فرهنگی را پیشینه تاریخی هر کشور برشمرد و اظهار کرد: تعبیر ما از فرهنگ درباره داشته های فرهنگی کشور است؛ آثاری که ارزشمندترین سرمایه فرهنگی ما تلقی می شوند و پیشینه تاریخی کشورمان را نشان می دهد و باید از آنها به خوبی مراقبت و حفاظت کنیم. فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: عده ای سعی می کنند با از بین بردن فرهنگ، اهمیت آن را کمتر و موضوعاتی را که بسیار حائز اهمیت است، عادی جلوه دهند. اگر هرگونه خدشه ای به فرهنگ وارد شود به یک بخش یا کل کشور صدمه وارد می شود. به همین دلیل با حساسیت این موضوع را دنبال می کنیم. وی خطاب به مسوول سایت دیوار گفت: کاری که شما انجام می دهید نوعی خدمات اجتماعی محسوب می شود، هر نوع خدمات و فعالیت های اجتماعی که ارائه و انجام می شود، حتما یک اصل لازم الاجرا دارد که باید برخلاف سیاست کیفری کشور نباشد، این سیاست خاص کشورمان است، البته ممکن است در یک کشور یک موضوعی جرم شناخته نشود.  رحمت الهی افزود: این میراث از نسل های گذشته رسیده و باید به نسل های آینده نیز منتقل شود، همه مردم باید در این زمینه همکاری و کمک کنند. وی تصریح کرد: موضوع میراث فرهنگی به اندازه ای اهمیت دارد که در قانون مجازات اسلامی، قانون گذار در تقسیم بندی ها، جرائم علیه میراث فرهنگی را در ردیف جرائم علیه امنیت قرار داده و استثنائا در مواردی گفته است که شروع به جرم نیز به عنوان جرم شناخته می شود. این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در فضای مجازی سیاست گذاری ما مبتنی بر این است که اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه انجام دهیم، بنابراین بخش حقوقی و فنی یگان هرروز سایت ها و فضای مجازی را رصد و پایش می کند. اگر اجازه خرید و فروش دستگاه فلزیاب، طلایاب و... صادر و خرید و فروش اشیای تاریخی به راحتی انجام شود، در واقع یک عملیات مجرمانه را ترغیب کرده ایم، درحالی که باید مداخله و برخورد قانونی کنیم به این دلیل به دنبال ظرفیت سازی هستیم تا در فضای مجازی با مجرمان برخورد کنیم. وی از فیلتر شدن 180 سایت و کشف و ضبط 40 هزار قلم شی ء تاریخی در سال گذشته خبر داد و گفت: در سه ماه اول سال جاری با 86 سایت برخورد قانونی کرده و فیلتر شدند.

 
استرالیا برای افزایش امنیت سایبری یک میلیارد دلار هزینه می کند

ایبنا : براساس اعلام نخست وزیر استرالیا، این کشور در راستای مقابله با موج حملات سایبری، طی 10 سال آتی 35/ 1 میلیارد دلار استرالیا (1/ 926 میلیون دلار آمریکا) برای تامین امنیت سایبری هزینه خواهد کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، این اطلاعیه تنها چند هفته پس از آن منتشر شد که استرالیا از حمله یک «ایفاگر پیچیده و مستقر در خاک استرالیا» به تمام سطوح دولت، هیات های سیاسی، ارائه دهندگان خدمات اساسی و اپراتورهای زیرساخت های حساس خبر داد. اگرچه استرالیا اشاره نکرده که چه کسی مسوول این حملات است اما براساس اعلام سه منبع که به شرط حفظ هویت حاضر به گفت وگو شدند، این کشور معتقد است که چین مسوول حملات بوده که البته این گمانه زنی به سرعت از سوی پکن تکذیب شده است. اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد: اولویت اصلی دولت فدرال حفاظت از اقتصاد، امنیت و حاکمیت کشور است و فعالیت های کینه توزانه سایبری به این اولویت صدمه وارد می کند. بسته مذکور مبلغ 470 میلیون دلار را برای استخدام 500 متخصص امنیت سایبری در اداره اطلاعات امنیت سایبری استرالیا در برمی گیرد. این بودجه بخشی از سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری استرالیا در بخش قابلیت های جنگ سایبری بوده که براساس اعلام «لیندا رینولدز» وزیر دفاع استرالیا، برنامه ای است که پس از حمله الکترونیکی به مجلس این کشور و سه حزب بزرگ سیاسی آن در سال 2019، تسریع شده است.