آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
ورزش
۱۴
گزارش

هفته بیست ودوم رقابت های فوتبال لیگ برتر برگزار شد

برد سپاهان و فولاد در شب تساوی استقلال

هفته بیست ودوم رقابت های لیگ برتر فوتبال دوشنبه شب به پایان رسید و تیم های سپاهان و فولاد از سد رقبای خود گذشتند و استقلال مقابل سایپا متوقف شد. رقابت های این هفته که روز یکشنبه آغاز شده بود و با برد پرسپولیس صدرنشین ادامه پیدا کرد، دوشنبه شب با برگزاری 4 دیدار به پایان رسید. 

از ساعت 20:45 سپاهان در نقش جهان اصفهان از گل گهر سیرجان پذیرایی کرد. شاگردان امیر قلعه نویی در این بازی با یک نمایش عالی و در حالی که موقعیت جدی به شاگردان مجید جلالی ندادند، موفق شدند با دو گل محمدرضا حسینی و محمد کریمی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید 3 امتیاز بازی را به حساب خودشان واریز کنند. زردپوشان با این پیروزی 40 امتیازی شدند و دوباره به رتبه دوم جدول برگشتند تا همچنان نزدیک ترین تعقیب کننده پرسپولیس باقی بمانند. امیر قلعه نویی درباره پیروزی تیمش برابر تیم گل گهر سیرجان گفت: «خدا را شکر بازی خوبی را بعد از 100 روز و اتفاقات ناگوار گذشته انجام دادیم. ما 2 گل به تیم گل گهر زدیم، اما حریف موقعیت گلزنی روی دروازه ما ایجاد نکرد و از چند فرصت دیگر هم استفاده نکردیم. به جلالی و تیم خوبش هم تبریک می گویم و به طور حتم گل گهر یکی از تیم های خوب ماست. همچنین از این بابت خوشحالم که با کسب 3 امتیاز بازی توانستیم در صدر جدول بمانیم و از لحاظ روحی و روانی شرایط بهتری به دست آوریم. به هر حال بازیکنان خود را ستایش می کنم که با وجود داستان های پیش آمده بازی خوبی انجام دادند.» او ادامه داد: «فوتبال خوب، منطقی و با برنامه ای را بازی کردیم و می توانستیم گل های بیشتری هم بزنیم. همچنین همه بازی ها را دیدم و به نظرم این دیدار بهترین بازی باکیفیت ما بوده است»

از ساعت 21 نیز دو بازی به صورت همزمان در اهواز و تهران انجام شد. در یکی از این دیدارها فولاد خوزستان بعد از پیروزی جنجالی مقابل استقلال، مقابل ماشین سازی تبریز قرار گرفت. شاگردان جواد نکونام که با 4 پیروزی پیاپی به این دیدار پا گذاشته بودند خیلی زود مقابل حریف تبریزی غافلگیر شدند. در دقیقه 4 بابک مرادی مهمان را پیش انداخت، اما فولادی ها درست مثل بازی با استقلال موفق شدند کامبک بزنند. ابتدا در دقیقه 16 فرشاد احمدزاده بازی را به تساوی کشاند و در ادامه و در نیمه دوم لوسیانو پریرا توانست گل پیروزی بخش شاگردان نکو را وارد دروازه حریف کند. نکته جالب بازی این بود که در دقیقه 88 شهاب گردان دروازه بان فولاد با دریافت کارت زرد دوم اخراج شد و نکونام که همه 5 تعویض خودش را انجام داده بود، مجبور شد در چند دقیقه آخر بازی لوسیانو، مهاجم تیمش را درون دروازه قرار دهد تا این گلزن کهنه کار در یک بازی همزمان طعم گلزنی و گلری را بچشد.

فولاد با این برد 39 امتیازی شد و توانست با توجه به امتیاز از دست دادن تیم های استقلال و تراکتور به رده سوم جدول صعود کند. 5 پیروزی پیاپی نکونام و تیمش که از قبل تعطیلی مسابقات آغاز شده بود و همچنان ادامه دارد، نشان می دهد آنها بدون شک یکی از تیم های سرحال لیگ به حساب می آیند و حتی می توانند برای پرسپولیس و سپاهان هم در ادامه فصل دردسرساز شوند. نکونام بعد از این پیروزی مهم گفت: «به مجموعه باشگاه فولاد و هواداران که جای شان پیش ما خالی بود، تبریک می گویم. ما در هر بازی به عشق هواداران بازی می کنیم. به بازیکنانم خسته نباشید می گویم. واقعا روز سنگینی را پشت سر گذاشتند. بعد از بازی سنگین مقابل استقلال نیاز داشتیم که این بازی را ببریم. بازیکنانم در این بازی شاهکار کردند.» وی ادامه داد: «ما شرایط سختی در این بازی داشتیم و نظم دفاعی مان خوب نبود. تیم حریف در دقایق ابتدایی به گل رسید و زحمت کشیدیم که به گل برسیم و اگر دقت می کردیم، می توانستیم با گل های بیشتری به پیروزی برسیم. شاید اگر شرایط بازی عادی بود، راحت تر بازی می کردیم. ما هیچ موقعیت و ضربه ای در چارچوب به ماشین سازی ندادیم و با توجه به اینکه آنها 11 نفره دفاع می کردند بردن ماشین سازی کار سختی بود، ولی توانستیم این کار بزرگ را انجام دهیم.»

در دیگر دیدار ساعت 21 استقلال بعد از چند روز پرحاشیه در ورزشگاه آزادی مقابل سایپا قرار گرفت. هواداران این تیم امیدوار بودند استقلال با یک برد راحت مقابل تیم پایین جدولی سایپا همه اتفاقات بد چند روز قبل را فراموش کند و دوباره روی مسیر موفقیت قرار بگیرد. شاگردان فرهاد مجیدی که مجبور بود به خاطر اخراج در بازی قبل از روی نیمکت شاهد بازی تیمش باشد، بازی را همانند بازی مقابل فولاد خوب شروع کردند و در دقیقه 16 مسعود ریگی با شوتی تماشایی از پشت محوطه جریمه دروازه سایپا را گشود تا استقلال پیش بیفتد. با توجه به اینکه استقلال بازی مالکانه ای به نمایش می گذاشت و سایپا نمی توانست موقعیت خاصی روی دروازه حسینی ایجاد کند، به نظر می رسید برد آبی های پایتخت بسیار محتمل است. اما در دقیقه 45 و روی یک حرکت غافلگیرانه فرشید باقری به اشتباه دروازه خودی را باز کرد تا همه چیز بحرانی شود. استقلال در نیمه دوم نه تنها نتوانست موقعیت سازی کند، بلکه چند بار اسیر ضدحملات نارنجی پوشان شد. بازی در نهایت با تساوی یک بر یک به اتمام رسید تا استقلال در دو بازی آغازین خود پس از کرونا 5 امتیاز از دست داده باشد. با این نتایج استقلال حتی در کسب سهمیه هم دچار مشکل شده است و باید با تیم های آماده سپاهان و فولاد و شهرخودرو رقابت کند. 

شکست استقلال موجی از نارضایتی را در بین هواداران و پیشکسوتان این تیم به وجود آورد. عمده این انتقادات نیز متوجه فرهاد مجیدی سرمربی تیم بود. نکته اولی که منتقدان به آن اشاره می کنند، ضعف بدنی استقلالی ها بعد از دقیقه 70 است که در هر دو بازی این تیم مقابل فولاد و سایپا مشهود بود. دیگر سوالی که از مجیدی پرسیده می شود، این است که چرا تیمش نمی تواند از گل زده خود دفاع کند و با اینکه در هر دو بازی چند روز گذشته اش ابتدا از حریف پیش افتاده، در نهایت نتوانسته 3 امتیاز بازی را نگه دارد. همچنین استقلالی ها از سبک بازی تیم شان نیز راضی نیستند و معتقدند آبی پوشان در خلق موقعیت ناکام هستند. البته که باید در مورد این انتقاد به غیبت بسیاری از چهره های تاثیرگذار تیم از جمله شیخ دیاباته و ارسلان مطهری اشاره کرد. 

فرهاد مجیدی بعد از بازی در کنفرانس خبری حاضر نشد و طبق شنیده ها به هیچ یک از اعضای کادرفنی استقلال نیز اجازه حضور در کنفرانس را نداد. با این حال گفته می شود او بعد از بازی با حضور در جمع بازیکنان به شدت از بازی آنها انتقاد کرده است. این در حالی است که مجیدی همواره سیاست حمایت از بازیکنان را مدنظر قرار می داد. استقلال با این تساوی 37 امتیازی شد و در رده پنجم جدول قرار گرفت. هفته بیست وسوم رقابت ها روزهای شنبه و یکشنبه هفته بعد برگزار می شود که در حساس ترین بازی ها پرسپولیس در آزادی میزبان شاهین شهرداری بوشهر خواهد بود، استقلال در جم مهمان پارس جنوبی این شهر می شود. همچنین تراکتور با صنعت نفت آبادان مصاف می دهد و سپاهان در تهران مهمان سایپا خواهد بود.