آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
بانک و بیمه
۱۲

خبر

درخواست تمدید مهلت تسهیلات برای رانندگان

مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: تنها حدود 3 درصد از رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری توانسته اند تسهیلات کرونایی دریافت کنند و با توجه به اینکه همه رانندگان هنوز موفق به ثبت نام در سامانه کارا نشدند درخواست تمدید مهلت آن را داده ایم که امیدواریم با این درخواست موافقت شود.

به گزارش «ایسنا» در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و کاهش مسافر و سفرهای بین استانی که تا حدود 80 درصد در ایام نوروز و تعطیلات قبل از آن ارزیابی شده بود رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری از این مساله متضرر شدند و مانند دیگر مشاغل کسب و کار آنها نیز با مشکل مواجه شد. نهایتا عبدالهاشم حسن نیا، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از تصویب و تخصیص اعتبار حدود 700 میلیارد تومانی برای 113 هزار و 51 نفر راننده مسافری بین شهری در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد که مقرر شد این رانندگان تسهیلات 6 میلیون تومانی را با کارمزد 12 درصد و بازپرداخت 24 ماهه از تیرماه دریافت کنند.

اما به نظر می رسد روند ثبت نام و پرداخت این تسهیلات به کندی صورت می گیرد. چرا که داریوش باقرجوان مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این باره به «ایسنا» گفت: تسهیلات کرونایی و روند پرداخت آن به کندی صورت می گیرد و با وجود اینکه تعداد زیادی از رانندگان ثبت نام کردند سایت و سامانه کارا جواب نمی دهد و با مشکلاتی مواجه است. وی افزود: از میان حدود 113 هزار نفر راننده مسافری بین شهری که در ناوگان حمل و نقل عمومی مشغول به کار هستند تنها حدود 4 هزار نفر موفق شدند تا امروز تسهیلات 6 میلیون تومانی کرونایی را دریافت کنند که حدود 3 درصد از کل رانندگان می شود و از آنجا که تا پنجم مردادماه مهلت ثبت نام برای آنها در سامانه کارا تعیین شده بود درخواست کردیم این مهلت تمدید شود و همه رانندگان بتوانند در این سامانه ثبت نام خود را انجام دهند.

باقرجوان همچنین درباره برخی مشکلات به وجود آمده در پرداخت تسهیلات بانکی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا به رانندگان اظهار کرد: برخی از بانک ها با وجود مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا سخت گیری می کنند و تضامینی غیر از آنچه به تصویب رسیده را از رانندگان طلب می کنند، بنابراین رانندگان بین شهری در دریافت این تسهیلات با مشکلاتی مواجه شدند و بعضا با تاخیر این وام به آنها پرداخت می شود. از همه مسوولان بانکی و متولیان اصلی آن یعنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می خواهیم این موانع را از سر راه بردارند تا رانندگان در دریافت این تسهیلات که قرار بود در تیرماه به حساب آنها واریز شود، دچار مشکل نشوند.

آیا استفاده از رمز پویا فایده ای داشته است؟

بانک مرکزی اعلام کرد که «افشای اطلاعات حساس کارت بانکی» و رخدادهای مرتبط با «فیشینگ درگاه های پرداخت» در اسفندماه 1398 نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی شده در ماه های ابتدایی سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) به ترتیب قریب به 90 و 85 درصد کاهش داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رصد و پایش مداوم رخدادهای سایبری شبکه بانکی پیش و پس از عملیاتی سازی رمز دوم پویا از اقدامات بانک مرکزی به منظور حصول اطمینان از اثربخشی آن بود. بر این اساس، نتایج رصد رخدادهای سایبری شبکه بانکی نشان می دهد «افشای اطلاعات حساس کارت بانکی» در 9 ماه اول سال 1398، به رغم برخی فراز و فرودها روندی افزایشی داشته اما از دی ماه و به ویژه در بهمن ماه و اسفندماه، این رخداد با روند نزولی شدیدی روبه رو شده است؛ به طوری که رخدادهای رصد شده در این دسته، در اسفندماه 1398 قریب به 90 درصد نسبت به میانگین رخدادهای شناسایی شده در ماه های ابتدایی سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) کاهش داشته است.  همچنین رخدادهای مرتبط با «فیشینگ درگاه های پرداخت» نیز به طور مشابه در 9 ماه اول سال 1398 روندی افزایشی داشته اند، لیکن از ابتدای زمستان سال 1398 روند وقوع این دسته از رخدادها کاملا نزولی است، چنان که میزان این دسته از رخدادها در اسفندماه 1398 نسبت به رخدادهای شناسایی شده در ابتدای سال (پیش از عملیاتی سازی رمز دوم پویا) کاهش 85 درصدی را نشان می دهد. از سوی دیگر اطلاعاتی که بانک مرکزی درخصوص تعداد دستورات قضایی ابلاغ شده به بانک ها و موسسات اعتباری در حوزه جرائم سایبری در اختیار دارد، نشان دهنده کاهش قابل توجه تعداد این دستورات، همزمان با عملیاتی سازی رمز دوم پویا است.

گفتنی است با رشد 400 درصدی پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا با موضوع برداشت های اینترنتی غیرمجاز در ابتدای سال 1398 در مقایسه با نیمه اول سال 1397 و تخمین رشد نگران کننده تعداد این پرونده ها تا انتهای آن سال، بانک مرکزی بر آن شد تا به منظور صیانت از دارایی های مشتریان بانکی، با ترسیم یک طرح اقدام مشترک در نظام بانکی، پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی را تا پیش از پایان سال 1398، در دستور کار خود قرار دهد.

در این طرح سعی بر این بود که اقشار مختلف مردم با سطوح مختلفی از امکانات و سلایق و در سنین مختلف پوشش داده شوند؛ لذا راهکارهای مختلفی نظیر ارائه پیامکی رمز پویا در کنار برنامک های رمزساز و اعمال معافیت برای تراکنش های با مخاطره پایین (مبالغ زیر 100 هزار تومان) به منظور ایجاد تعادل میان امنیت و سهولت کاربری طرح ریزی و اجرا شد. لازم به ذکر است، دشواری سوءاستفاده از کارت های بانکی، بزرگ ترین دستاورد پویاسازی رمزهای دوم کارت های بانکی است و تلاش های نظام بانکی برای ارتقای مستمر امنیت خدمات بانکی و دشوارتر کردن فعالیت های کلاهبردارانه ادامه دار خواهد بود. امید است صبر و همراهی مردم نیز پشتوانه مسیر ترسیم شده برای حفاظت از دارایی های به امانت گذاشته ایشان نزد نظام بانکی باشد.

همچنین از آنجا که حلقه واسط میان مشتریان و خدمات بانکی، فرهنگ استفاده از این خدمات است و تلاش برای افزایش امنیت در خدمات بانکی بدون ترویج فرهنگ استفاده امن از این خدمات، به قدر کافی اثربخش نخواهد بود؛ در کنار تلاش های نظام بانکی برای ارتقای امنیت ابزارهای پرداخت، انتظار می رود مشتریان نیز با اجتناب از رفتارهای پرمخاطره و حفظ هوشیاری خود، در ناکام گذاشتن فعالیت های کلاهبردارانه و حفاظت از دارایی های خود، فعالانه ایفای نقش کنند.