آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۹۸۲۶
سیاسی
۳
یادداشت

چهار شگفتی جدید سپاه

حسین دلیریان (کارشناس مسائل امنیتی و دفاعی)

مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم 14 از روز سه شنبه تا پایان روز چهارشنبه به مدت دو روز در منطقه عمومی تنگه هرمز و خلیج فارس برگزار شد و در این رزمایش دستاوردهای جدید و تکنیک ها و تاکتیک های جدید در حوزه عملیات رزمی سپاه پاسداران، مورد آزمایش و تمرین قرار گرفت.

 در این رزمایش سپاه پاسداران از چهار شگفتی جدید رونمایی کرد که مورد توجه بسیاری از رسانه های داخلی و غربی ها قرار گرفت. 

اولین  شگفتی سپاه پاسداران تمرین مقابله با ناوهای محافظ یک ناو هواپیمابر است. ناوهای هواپیمابر معمولا از سه یا چهار ناو محافظ برخوردار هستند که وظیفه حفاظت و پشتیبانی رزمی از ناو هواپیمابر در قالب ناوگروه رزمی - تهاجمی برخوردار هستند، سپاه تاکنون در زمینه مقابله ناوهای محافظ، تمرین مقابله رزمی نکرده بود لذا از این جهت یکی از نقاط قوت و یکی از شگفتی های سپاه تمرین مقابله چند وجهی با ناوهای محافظ است. 

شگفتی دوم سپاه که یکی از مهمترین دستاوردهای نظامی چهل ساله انقلاب اسلامی به شمار می آید، عملیاتی شدن ماهواره نظامی نور است.

این ماهواره در ابتدا که به فضا پرتاب شد، مایک پمپئو اعلام کرد که نور، یک دوربین غلطان در فضا است و سپاه نتوانسته ماهواره را در مدار 425 کیلومتری زمین با موفقیت قرار بدهد اما در رزمایش پیامبر اعظم 14، سپاه پاسداران نشان داد که این ماهواره نه تنها دوربین غلطان نیست بلکه ماهواره عملیاتی است. 

سپاه در این رزمایش از دو کارکرد این ماهواره رونمایی کرد که یکی رصد منطقه رزمایش توسط این ماهواره توانمند بود و «نور» با موفقیت توانست از فضا منطقه رزمایش را مورد رصد و ارزیابی قرار داده و داده ها و اطلاعاتش را در اختیار ایستگاه زمینی و مراکز فرماندهی سپاه قرار بدهد نکته دوم اینکه، وقتی ماهواره نور به فضا پرتاب شد، غربی ها شبهات زیادی درباره آن منتشر کرده و اصل در مدار قرار گرفتنش را زیررسوال بردند.

اما حالا در جریان این رزمایش، اولین تصاویر ارسالی توسط این ماهواره از رصد پایگاه العدید قطر که متعلق به ارتش آمریکاست، منتشر شد و کیفیت تصاویر منتشره نشان می دهد با توجه به وزن و دوربین به کار رفته در ماهوار نور، تصاویر ارسالی قابل قبول و قابل توجه است.

 یکی از اصلی ترین شگفتی های رزمایش پیامبر اعظم 14، رونمایی از یک موشک بالستیک جدید است. این موشک از این جهت که تاکنون چنین موشکی در کشورمان تولید نشده، موشک بسیار خوب و کارآمدی است.از نظر ساختار بدنه، موشک جدید سپاه شباهت زیادی به موشک های بالستیک خانواده فاتح دارد اما برخلاف تمام اعضای خانواده فاتح 110، از تیوب پرتاب می شود.

نکته دوم اینکه این موشک بر روی ماکتی از  رادار سامانه دفاع موشکی تاد ساخت آمریکا که جزو قدرت مندترین سامانه های پدافندی حال حاضر جهان است، با موفقیت تست شد و عملا نشان داد که خطای موشک «صفر» است.

این موشک بالستیک از سوخت جامد بهره برده، تک مرحله ای حساب می شود و از سرجنگی جداشونده استفاده نمی کند اما در عین حال از سرعت بسیار بالایی برخوردار است اطلاعات تکمیلی درباره مشخصات و نام این موشک منتشر نشده است اما حتما این موشک جزو بهترین و برترین موشک های  بالستیک جمهوری  اسلامی در حوزه مقابله با سامانه پدافندی دشمن به حساب خواهد آمد.

شگفتی بعدی که سپاه در این رزمایش برای اولین بار در دنیا به معرض نمایش گذاشت، این بود که توانست از موشک هایی که در زمین دفن شده و آماده شلیک بودند، رونمایی کند.

در این رزمایش، موشک های ناشناس و جدیدی از عمق زمین به سوی اهدافی شلیک شدند؛ آنچه که درباره این موشک ها مشخص است، این است که موشک های مذکور بالستیک بوده و از سوخت جامد بهره می برند.با توجه به ابعاد و همچنین زاویه پرتاب موشک های مذکور، می توان بردی حدود دویست یا سیصد کیلومتر را برای آن ها در نظر گرفت .

استفاده از این استراتژی کارآمد به معنای این است که سپاه در حال حاضر می تواند موشک های زیادی را در نقاط مختلفی از عمق زمین در پهنه کشورمان (به خصوص مناطق مرزی)، بدون اینکه دشمن متوجه آن شود، آماده کند و  در صورت نیاز، مختصات اهدافی را به موشک ها داده و در مواقع ضروری، آن ها را بدون اینکه دشمن بداند از کجا شلیک خواهند شد، روانه اهداف دشمن کند.

در مجموع سپاه پاسداران رزمایشی در سطح بسیار قابل توجه و خوب برگزار کرد که پر از تجهیزات نظامی بود که البته مورد توجه رسانه های خارجی نیز قرار گرفت، البته باید منتظر بود تا جزئیات دقیق تری از این شگفتی ها به خصوص در حوزه موشکی منتشر شود، تا بتوان ارزیابی دقیق تری از آنچه که رونمایی شده، ارائه داد.