آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۸۰
صفحه آخر
۱۲
ایران در رسانه ها

تكرار خاطره ایرباس

در این هفته، بالابودن تعداد كشته‌شدگان براثر ویروس كرونا در ایران از اخباری بود كه در رسانه‌های متعدد جهان بازتاب داشت. فاكس‌نیوز در گزارشی به سخنان رئیس‌جمهور روحانی و احتمال ابتلای 25 میلیون ایرانی به كرونا پرداخته است.

از سوی دیگر، ماجرای نزدیك‌شدن جنگنده‌های آمریكا به هواپیمای مسافربری ایران از منظرهای متفاوت به‌ویژه به نقل از صداوسیمای ایران در رسانه‌هایی نظیر سی‌ان‌ان، ان‌بی‌سی، نیویورك‌تایمز، الجزیره و... مطرح شده و با تحلیل‌هایی همراه بوده است.

در گزارشی كه ان‌بی‌سی‌نیوز در 27 جولای منتشر كرده و امین‌حسین خدادادی، صفورا اسمیت، کورتنی کوب و علی آرزویی آن را تهیه كرده‌اند، این رسانه نه گزارش ایران را مورد تأیید قرار داده و نه بیانیه سخنگوی فرماندهی آمریكا كه اعلام كرده یك جنگنده F-15 به بازرسی بصری از هواپیما در فاصله امن و مناسب انجام داده است.

اما گزارشی دیگر در همین رسانه، درباره این اتفاق به نظرات برخی ایرانی‌ها اشاره كرده و نوشته برای برخی، این واقعه یادآور واقعه‌ای دیگر در 12تیر1367 و سقوط پرواز ایرباس 655 توسط نیروی دریایی ایالات متحده است.

حبیب عبدالحسین، دانشجوی دکترا، در گفت‌وگوی تلفنی به ان‌بی‌سی‌نیوز گفت: نزدیك بود اشتباهی رخ دهد، هیچ تضمینی وجود ندارد كه مسافران دفعه بعد خوش‌شانس باشند و سرنوشتشان شبیه مسافران ایرباس نشود.

اما ماجرای به‌آب‌انداختن ماكتی از یك ناوبر آمریكایی در دریای هرمز و خلیج‌فارس خبر دیگری بود كه 27 جولای ازسوی رویترز و بی‌بی‌سی منتشر شد. آنها با انتشار عكس‌هایی از این ماكت ناو هواپیمابر آمریكایی تحلیل‌های متعددی را مطرح كردند؛ ازجمله آسوشیتدپرس در گزارش روز دوشنبه خود با استناد به عکس‌های ماهواره‌ای پیش‌بینی كرد كه این ماكت نیز مثل ماكت سال 2015 در مانوری از بین خواهد رفت. در میانه هفته هنوز رسانه‌های ایرانی درباره حضور این ماكت خبری مخابره نكرده بودند. این ماكت از نظر رسانه‌های خارجی در این روزها كه تنش میان ایران و آمریكا در اوج است، فرصتی برای قدرت‌نمایی ایران است. این ماكت بسیار شبیه ناوهواپیمابری یواس‌اس نیمیتز است كه سال‌ها در این منطقه حضور دارد و ماه پیش طی عملیاتی در دریای جنوبی چین سوخت دریافت كرد. هنوز مشخص نیست که نیمیتز چه موقع از تنگه هرمز عبور خواهد کرد. عکس‌های ماهواره‌ای که با تكنولوژی مكسار گرفته شده، ماکت 16 هواپیمای جنگنده را روی عرشه خود حمل می‌کند. به نظر می‌رسد این کشتی حدود 200 متر طول و 50 متر عرض داشته باشد. نیمیتز واقعی بیش از 300 متر طول و 75 متر عرض دارد.

انتقال یك زندانی زن استرالیایی بریتانیایی به زندان قرچك، خبری بود كه نیویورك‌تایمز در گزارشی به آن پرداخته است. كایلی مورگیلبرت كه بیش از دو سال در اوین زندانی بود و در این مدت بارها اعتصاب غذا كرده بود و به قول كسانی كه با او در تماس بودند شرایط روحی خوبی نداشت، اینك به زندان قرچك منتقل شده است. از او نقل قول كردند كه نه امیدی دارد و نه توان انجام كاری. بی‌بی‌سی نیز در روز 28جولای گزارشی از او منتشر كرد.

دیوید هامبلینگ، كارشناس دفاعی و هوافضا در مقاله‌ای در فوربس كه روز 27 جولای منتشر شده، این سؤال را مطرح كرده که چه كسی یا چه چیزی پشت انفجارهای پر راز و رمز ایرانی است. در این مطلب با اشاره به مجموعه آتش‌سوزی‌هایی كه در این مدت رخ داده است و با توجه به آنكه مورد نطنز دلیل قطعی برایش مطرح نشد، بیان می‌شود كه ایران دلایلی چون اشتباهات فردی، تصادف و نقص ایمنی و برخی خرابكاری‌ها را برای این آتش‌سوزی‌ها عنوان كرده است. سؤال این مقاله این است كه آیا اینها فقط تصادفات هستند یا حملات و اگر اینها حمله باشند، چگونه و به‌دست چه کسی انجام می‌شوند؟

در بخشی از این مقاله آمده اگر احتمال تصادف كنار گذاشته شود، دو احتمال وجود دارد؛ یکی اینکه جنگ سایبری وارد مرحله جدید و چشمگیری شده است و امکان ایجاد انفجار با هر ماده و هر جایی ممكن است و گزینه دیگر این است که این انفجارها با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین یا سایر روش‌ها ممكن می‌شود. از نظر این كارشناس در هر دو صورت، به نظر می‌رسد شاهد تشدید تقابل در منطقه خاکستری خواهیم بود و پیش‌بینی كرده است هنگامی که ایران متوجه شود چگونه مورد حمله قرار می‌گیرد، ممکن است همان سلاح‌ها را علیه حمله‌كننده، استفاده كند.