آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۴۰۸
سیاسی
۳

در تماس تلفنی امیر قطر و روسای جمهوری ترکیه ، عراق و آذربایجان صورت گرفت

بررسی روابط دو جانبه و منطقه ای در گفت و گوی روحانی و سران منطقه

امیر قطر و روسای جمهور عراق، ترکیه و آذربایجان در تماس تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران درباره روابط دوجانبه، مسایل منطفه ای و جهانی . گفت وگو و رایزنی کرد.رئیس جمهوری در تماس تلفنی  «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر با وی که پنجشنبه گذشته صورت گرفت، روابط ایران و قطر را دوستانه و برادرانه دانست و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه و تحکیم مناسبات و همکاری های همه جانبه تهران - دوحه تاکید کرد. حجت الاسلام حسن روحانی در تماس امیر قطر با وی، با تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت قطر، روابط ایران و قطر به عنوان دو همسایه قدیمی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانع و محدودیتی برای توسعه روابط و همکاری ها با قطر به عنوان کشور دوست و برادر ندارد. رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت توسعه روابط ایران و قطر با توجه به شرایط حساس منطقه، اظهار کرد: امنیت و ثبات منطقه تنها در چارچوب همکاری های منطقه ای قابل دسترس است و مطمئنا با گسترش همکاری ها می توانیم شرایط بهتری را برای منطقه به ارمغان بیاوریم.

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» نیز در این گفت و گوی تلفنی با تبریک متقابل عید سعید قربان به دولت و ملت ایران ابراز امیدواری کرد این عید برای ملت های مسلمان جهان همراه با خیر و برکت باشد. امیر قطر با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاری های اقتصادی ایران و قطر، تصریح کرد: توسعه مناسبات و همکاری ها با ایران همواره برای قطر اهمیت داشته و امیدوارم با عبور از سختی ها و مشکلات در راستای توسعه بیش از پیش و همه جانبه روابط دو کشور گام های بلندی برداشته شود.

حسن روحانی در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با وی، نیز اظهار امیدواری کرد دو کشور همچنان که تاکنون برای مقابله با بیماری کرونا در کنار هم بوده اند، باهمکاری و تبادل تجربیات بتوانند تلاش های خوبی برای مهار این بیماری داشته باشند.رئیس جمهوری با اشاره به برخی مسائل و مشکلات در منطقه، اظهار امیدواری کرد باتلاش و همکاری همه کشورهای منطقه شاهد ثبات و آرامش در سرتاسر منطقه باشیم. روحانی با بیان اینکه امروز امریکا درحال اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران است، تاکید کرد: باید در این شرایط کشورهای دوست و همسایه مانند ایران و ترکیه بیش از پیش مناسبات و همکاری های خود را توسعه دهند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه نیز در این گفت وگو با تجلیل از تلاش های موفقیت آمیز دولت و ملت ایران در مقابله با بیماری کرونا، بر ضرورت توسعه همکاری ها و انتقال تجربیات در این مسیر تاکید کرد.وی با اشاره به لزوم گسترش روابط و همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه و تسریع در انجام مبادلات تجاری با رعایت پروتکل های بهداشتی، اظهار امیدواری کرد تا جلسه شورای عالی همکاری های راهبردی دو کشور در آینده نزدیک برگزار شود. حسن روحانی در تماس تلفنی «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق با وی، سفر نخست وزیر عراق به ایران را مثبت و فرصتی برای بررسی مسائل مورد علاقه دو ملت دانست و اظهار امیدواری کرد که تصمیمات و توافقات فی مابین با تلاش مسئولان دو کشور هرچه سریعتر به اجرا برسد و بتوانیم روابط اقتصادی و مبادلات تجاری دو کشور را بیش از پیش گسترش دهیم.روحانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط همه جانبه با عراق مصمم بوده و آماده همکاری و انتقال تجربیات خود به این کشور در مسیر مقابله با بیماری کرونا است. «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق نیز در این گفت وگو با تبریک عید قربان به دولت و ملت ایران، اظهار داشت: جلوه این عید بزرگ، وحدت مسلمین است و امیدوارم در شرایط کنونی جهان و شیوع بیماری کرونا، وحدت و همکاری میان همه کشورهای منطقه بیش از پیش گسترش یابد. حسن روحانی روز جمعه در تماس تلفنی «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان با وی، با اشاره به مناسبات و همکاری های خوب دو کشور و تلاش مسئولان برای تسریع در اجرای توافقات، گفت: توسعه روابط همه جانبه با جمهوری آذربایجان برای ما حائز اهمیت است و امیدوارم هرچه زودتر شاهد اجرای توافقات فی مابین در بخش های مختلف به ویژه اتصال دو کشور از طریق تکمیل خط آهن رشت-آستارا باشیم. وی همچنین بر ضرورت تلاش برای انجام مبادلات تجاری دو کشور با رعایت پروتکل های بهداشتی میان دو کشور تاکید کرد. «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این گفت وگو، تصریح کرد: پروژه راه آهن رشت-آستارا برای جمهوری آذربایجان بسیار حائز اهمیت است و تلاش خود را برای رفع موانع و مشکلات و تکمیل هرچه زودتر این پروژه انجام خواهیم داد. وی با تجلیل از دستاوردهای ایران در مسیر مقابله با بیماری کرونا خواستار گسترش همکاری های دو کشور و بهره مندی از تجربیات ایران در این زمینه شد.

برش

رئیس جمهوری در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا خواستار شد : تجربه شیوه های تازه برای عزاداری محرم

رئیس جمهوری در جلسه پنجشنبه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا، دستورالعمل های بهداشتی تهیه شده برای مراسم عزاداری محرم را برگرفته از استانداردهای سازمان بهداشت جهانی دانست و با بیان اینکه اجرای این دستورالعمل ها باید به عنوان الزامات شرعی عزاداری از سوی متولیان رعایت شود، تاکید کرد: نباید به گونه ای عزاداری شود که بعد از آن مردم سوگوار عزیزان خود باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی، حفاظت از سلامتی و جان مردم را اولویت نخست تمامی مباحث، دستورالعمل ها و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا دانست و تاکید کرد که در دستورالعمل های برگزاری کنکور و مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، حفاظت از سلامتی و جان مردم به عنوان اولویت نخست، مورد توجه ویژه قرار گرفته است. رئیس جمهوری گفت: پس از مطالعات دقیق صاحبنظران و بهره گیری از نظرات همه دستگاه ها درباره نحوه و روند برگزاری کنکور و مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، جمع بندی این مطالعات ابتدا در کمیته های امنیتی و اجتماعی و درمانی و سپس ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی شده است. روحانی اظهار کرد: پس از اینکه اعلام شد با ایجاد برخی محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی، امکان برگزاری مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا و کنکور هست، ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز اصل برگزاری این مراسم را با حفظ و رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی تصویب و این دستورالعمل ها را ابلاغ کرد. رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه این دستورالعمل های ابلاغی نیز کاملا منطبق بر استانداردهای جهانی سازمان بهداشت جهانی است، افزود: همه دستورالعمل های ضروری بهداشتی بویژه برای برگزاری عزاداری های مسئولانه ابلاغ شده است، این دستورالعمل ها ضروری است که  به عنوان بخشی از الزامات شرعی و قطعی مراسم عزاداری از سوی متولیان مراسم رعایت شود چرا که رعایت این دستورالعمل ها حق الناس است و محیط های عزاداری امام حسین(ع) نمی تواند جایی باشد که حق الناس در آنها رعایت نشود. روحانی همچنین نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی را ضروری خواند و تاکید کرد: نهادهای نظارتی باید کاملا بر روند اجرای دستورالعمل ها نظارت و اگر لازم بود با متخلفان در راستای حفظ سلامتی مردم، برخورد کنند. او با اشاره به برگزاری موفق مراسم ماه مبارک رمضان و همکاری و همراهی خوب رسانه ملی و شبکه های مجازی در انتقال آن فضای روحانی و معنوی به جامعه، گفت: باید در مراسم عزاداری محرم نیز با بهره گیری از ابتکارات جدید و همسو با شرایط خاص کشور در موضوع کرونا، بخشی از عزاداری ها به فضای مجازی و در حسینیه های مجازی انجام گیرد. رئیس جمهوری اظهار کرد: روحانیون، مداحان، متدینین و متولیان هیات های عزاداری بی تردید دارای ابتکارات، طراحی ها و نوآوری های زیادی در این حوزه هستند که آنها را باید اجرایی و عملیاتی کنند. روحانی با بیان اینکه باید شیوه های تازه ای برای عزاداری امام حسین را تجربه کنیم و هم سلامت جسم و جان و هم تقویت و تبیین ایمان حفظ شود، گفت: سوگواری ها را چنان برگزار کنیم که بعد از ایام محرم کسی سوگوار عزیزانش نشود.