آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۸۱
جامعه
۹
خبر

معاون کل وزارت بهداشت در باره وضعیت کرونا در کشور

اوضاع اصلا خوب نیست

شرق: معاون کل وزارت بهداشت در تشریح وضعیت کرونا در کشور، با بیان اینکه وضعیت اصلا خوب نیست، تهران را منبع پخش کرونا در کل کشور خواند و گفت: تا زمانی که بستری ها کاهش نیابد، مرگ 200 تایی میهمان ماست. ایرج حریرچی این اظهارنظر را در روزی مطرح کرد که طبق آمار 216 نفر جانشان را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. او این توصیف از وضعیت را که اوضاع اصلا خوب نیست، با مثالی از شرایط استان خراسان رضوی توضیح داد و از افزایش ابتلای 300درصدی در این استان خبر داد و گفت: با نظر وزیر بهداشت چند نفر از معاونان و مدیرکل های وزارت بهداشت به این استان سفر داشتند. در عین حال دانشگاه علوم پزشکی استان هم به خوبی عمل می کنند، با این حال شرایط در این استان بغرنج است. تقریبا کل کشور وضعیت قرمز دارد، برخی استان ها هم که قرمز نیستند، یک میلیون نفر جمعیت دارند. بنابراین وضعیت قرمز و در حال هشدار است. او افزود: مردم باید مراقب باشند، از کودکان شان مراقبت کنند، زیرا کودکان هم می توانند مبتلا شوند. از طرفی یک قسمت از کاهش ترس هم ناشی از این است که عده ای مبتلا شده اند و تصور می کنند که ایمن شده اند، اما شفاف می گویم که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که افرادی که مبتلا شده اند، ایمنی کامل پیدا کرده اند.

حریرچی ادامه داد: در اسفند و فروردین میزان بستری در کل کشور بسیار زیاد شد اما سپس روند کاهشی را حفظ کرد و اکنون مجددا روندی افزایشی دارد؛ به طوری که میزان بستری ما از هر صدهزار نفر جمعیت، حدود پنج نفر است و روزانه تقریبا چهار هزار نفر فرد مشکوک یا کرونا مثبت را بستری می کنیم تا زمانی که ابتلا و بستری صعودی است، دو تا سه هفته بعد مرگ های ناشی از بیماری نیز افزایش می یابد. زیرا پنج تا 10 درصد افرادی که در بیمارستان بستری می شوند، فوت خواهند کرد. تا زمانی که بستری کاهش نیابد، مرگ 200تایی میهمان ماست.

او با بیان اینکه میزان مرگ های ما بسیار ناراحت کننده است، گفت: روزی 200 مرگ، یعنی 20 درصد موارد مرگ روزانه در کشور. بر این اساس اکنون از هر پنج فوتی که در کشور اتفاق می افتد، یکی مربوط به کروناست. این واقعیت امروز ماست و تا زمانی که مسائل بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت نکنیم، حل نمی شود. فکر نکنیم که کرونا برای همسایه است. 70 درصد مردم ما یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و 30 درصد لاغرند یا وزن نرمال دارند. در افراد بالغ 14 درصد دیابت دارند و... افراد عادی که چاق هستند هم می توانند مبتلا شوند. چاقی یکی از ریسک فاکتورهای کروناست و ثابت شده که هر یک کیلوگرم کاهش وزن، یک درصد احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می دهد.

حریرچی درباره وضعیت تهران گفت: بستری های تهران در فروردین رو به سقوط نهاد، اما اکنون بستری روزانه جدید روزی 600 مورد است. همچنین در تهران حدود چهارهزارو 500 بستری تخت روز داریم. باید توجه کرد که تا زمانی که این روندها افزایشی است، مرگ ومیر نیز افزایشی خواهد بود. کرونا آینه عمل ماست، هر رفتار نامناسب بهداشتی ما پنج تا هفت روز بعد خودش را در حوزه سرپایی نشان می دهد، دو تا سه هفته بعد در بستری و چهار تا شش هفته بعد در مرگ و میر خودش را نشان می دهد. اکنون تهران منبع پخش بیماری به کل کشور شده و چرخش زیاد است؛ به ویژه در شهرستان های اطراف تهران مانند البرز و بعد هم شمال و... . هر کسی که از تهران به شهرهای اطراف در رفت و آمد است، می تواند افراد دیگر را آلوده کند.