آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۵۰
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

تسهیل شرایط دریافت مجوز اپراتور ماهواره ای

مهر : کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به شرایط خاص کشور، شرایط دریافت موافقت اصولی و مجوز فعالیت اپراتور ماهواره ای مخابراتی را تسهیل کرد. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره 303 خود با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور و وجود تقاضا برای سرمایه گذاری در عرصه فضا در راستای ایجاد اپراتور ماهواره مخابراتی بومی، با درخواست سازمان فضایی ایران مبنی بر فراهم سازی برخی تمهیدات برای ورود آسان به این حوزه و تسهیل در شرایط صدور موافقت اصولی دریافت مجوز فعالیت در این زمینه، موافقت کرد. بر این اساس یک تبصره به ذیل بند 7-8 مصوبه اصول حاکم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره ای مخابراتی (شماره 279 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات) افزوده شد.

طبق این تبصره، چنانچه متقاضی دریافت موافقت اصولی واجد حداقل امتیاز درنظر گرفته شده نباشد، مشروط به ارائه تعهدنامه رسمی به رگولاتوری می تواند درخواست «موافقت اصولی مشروط» کند. در این صورت متقاضی حداکثر 6 ماه از زمان ارائه تعهدنامه، فرصت دارد تا مستندات لازم برای احراز حداقل امتیازات توانمندی های فنی یا مالی شرط شده در بند فوق را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه کند. این مهلت صرفا برای یک دوره 6 ماهه دیگر قابل تمدید خواهد بود. اعطای این مهلت در موافقت اصولی مشروط، جزو مهلت موضوع بند 2-7 این مصوبه محسوب خواهد شد. مقررات صدور پروانه فعالیت اپراتور ماهواره مخابراتی با هدف امکان ارائه خدمات حوزه ارتباطات ماهواره ای توسط بخش خصوصی، سال گذشته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شد. متقاضیان واجد شرایط تخصصی، فنی و مالی لازم در بخش خصوصی می توانند مطابق با مقررات تعیین شده در این مصوبه، در حوزه ساخت و استقرار ماهواره در مدارهای ماهواره ای زمین اقدام کنند.

 
3 نوجوان عامل هک افراد مشهور در توییتر بودند

مهر : سه نوجوان در ارتباط با هک حساب های کاربری توییتر دستگیر شده اند. یکی از آنها نوجوانی 17 ساله است که در دادگاه به 30 جرم متهم شده است. طبق گزارشی جدید یک نوجوان اهل ایالت فلوریدای آمریکا عملیات هک 130 حساب کاربری توییتر را رهبری کرده است. در این عملیات، هکرها بیش از 100 هزار دلار بیت کوین از افراد سرقت کردند. گراهام ایوان کلارک نوجوان 17 ساله و نیما فاضلی 22ساله اهل فلوریدا همراه او در این رابطه دستگیر شده اند.

طبق بیانیه دادستان ایالتی این نوجوان به عنوان یک بزرگسال  محاکمه می شود و با 30 اتهام روبه رو است. همراه او، میسون شپارد جوان 19 ساله انگلیسی و یک جوان 22 ساله از اورلاندوی آمریکا نیز دستگیر شده اند و در دادگاه ایالت کالیفرنیا با اتهامات جداگانه ای روبه رو هستند. طبق اسناد دادگاه کالیفرنیا شپارد و جوان 22 ساله به فروش حساب های کاربری سرقت شده از توییتر به یک هکر به نام «کرک» کمک کرده اند. هرچند در اسناد هویت کرک مشخص نیست و فقط اشاره شده او نوجوانی است که هم اکنون در منطقه تمپا  دستگیر شده است. طی این عملیات، هکرها با نفوذ به حساب کاربری افراد مشهور مانند باراک اوباما، جو بایدن، ایلان ماسک و بیل گیتس  توییت های جعلی منتشر کردند. این توییت ها از کاربران می خواست برای خرید بیت کوین مبالغی را به یک حساب واریز کنند.

 
آمازون رقیب جدید اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک شد

مهر : شرکت آمازون اجازه یافته با ارسال 3 هزار و 236 ماهواره به فضا اینترنت پرسرعت برای سراسر جهان فراهم و با اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک رقابت کند. کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) به آمازون اجازه داده با بودجه 10 میلیارد دلار یک خوشه ماهواره اینترنتی در مدار زمین بسازد. این طرح در حقیقت با پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک متعلق به ایلان ماسک رقابت می کند. طبق اسناد موجود شرکت جف بزوس می تواند سیستم «کوییپر» را توسعه دهد که شامل 3 هزار و 236 ماهواره اینترنتی است.

در این پروژه ماهواره های اینترنتی به سه ارتفاع مختلف از زمین ارسال می شوند. شرکت آمازون ادعا می کند با ارسال  587 ماهواره به مدار زمین می تواند سرویس اینترنت را برای مشتریان فراهم کند. این درحالی است که پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک برای آغاز سرویس رسانی حداقل به 600 ماهواره در مدار زمین نیاز دارد.  آمازون ادعا می کند این پروژه چندمیلیارد دلاری علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی در آمریکا، اینترنت پرسرعت برای نقاط دورافتاده جهان را نیز فراهم می کند.  این شرکت نخستین بار در سال 2018 طرح خود برای ایجاد سیستم کوییپر را اعلام کرد. اما تاییدیه کمیسیون فدرال ارتباطات به آمازون اجازه می دهد فرآیند ارسال ماهواره های اینترنتی به فضا را آغاز کند.3 هزار و 236 ماهواره این طرح  می توانند برای 95 درصد جمعیت جهان اینترنت فراهم کنند.