آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۸
اقتصاد
۷

خبر کوتاه

اوضاع برنج وارداتی  بعد از حذف ارز 4200 تومانی

در حالی قیمت برنج وارداتی نسبت به پارسال تا 85 درصد و در دو ماه اخیر بیش از 18 درصد رشد داشته که حذف ارز 4200 تومانی از این کالا و کاهش واردات آن در مدت اخیر نمی تواند در این تغییر بی تاثیر باشد. آنچه تغییر قیمت کالا و خدمات در تیرماه امسال از سوی مرکز آمار منتشر شد، نشان داد که تورم نقطه به نقطه (نسبت به تیرماه سال گذشته) و تورم ماهانه (نسبت به خردادماه) هر کدام 4.4 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در بین کالا و خدمات وضعیت افزایش قیمت برنج قابل توجه است؛ به گونه ای که برنج خارجی بالاترین حد افزایش قیمت را نسبت به پارسال داشته و حدود 85.1 درصد گران شده است.

دست دلالان بازار مسکن  به زودی کوتاه می شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در خصوص دلال بازی در بازار مسکن گفت: به زودی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران اقدامی انجام خواهد داد که دست دلالان از بازار مسکن کوتاه شود، در حال برنامه ریزی برای طرحی هستیم که دست دلالان بازار مسکن که منجر به افزایش قیمت واحدهای مسکونی می شود کوتاه شود، چراکه این افراد با حضور در بازار مسکن و مسکن مهر باعث ایجاد نابسامانی شده اند. افزایش تولید و برنامه ریزی های دقیق به زودی به ساماندهی می رسد و ما طبق تعهدی که داده ایم برنامه هایی داریم که واسطه ها را از بین ببرد.

آیا بازار ایران در عراق  به خطر افتاده است؟

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق به نگرانی های ایجاد شده درباره احتمال به خطر افتادن بازار ایران در عراق پاسخ داد. یحیی آل اسحاق اظهار کرد: همان طور که پیش از این نیز بارها تاکید کرده ایم، همراهی و همکاری دولت ها و مردم ایران و عراق از سال ها قبل ادامه داشته و با توجه به گستردگی همکاری ها و معاملات، این تصور که می توان این رابطه را با خدشه روبه رو کرد، قطعا اشتباه است. وی با اشاره به مذاکرات دو طرف برای افزایش همکاری های دوجانبه اقتصادی بیان کرد: میزان تجارت مشترک دو کشور، از عدد فعلی می تواند به حدود 20 میلیارد دلار در سال برسد که همین امر جایگاه ایران و عراق در تجارت مشترک را تقویت خواهد کرد. از سوی دیگر، در ماه های گذشته نیز مذاکرات برای افزایش سطح همکاری های دوجانبه ادامه داشته و عراقی ها وعده های مثبتی به ما داده اند.