آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۸۲
سیاست
۲

جنازه قاضی متواری هنوز احراز هویت قطعی نشده است

قاضی منصوری همچنان در پزشکی قانونی

شرق: رئیس سازمان پزشکی قانون کشور گفته است: جنازه منصوری بعد از تشخیص هویت قطعی با دستور مراجع قضائی تحویل خانواده او خواهد شد. این در حالی است که برخی خبرگزاری ها از تحویل جنازه به خانواده این قاضی خبر داده بودند. در همین رابطه برادر غلامرضا منصوری گفته است: پیکر برادرم هنوز به ما تحویل داده نشده است و همچنان منتظر نتیجه آزمایش هستیم. برادر غلامرضا منصوری در گفت وگو با ایلنا توضیح داده است: ما جنازه را دو مرتبه رویت کردیم اما هنوز احراز نکرده ایم؛ همچنان منتظر نتیجه آزمایش هستیم و از سوی پزشکی قانون به ما اطلاعی داده نشده است. او با بیان اینکه پیکر برادرم هنوز به ما تحویل داده نشده است، گفت: ما هنوز به پزشکی قانونی مراجعه نکرده ‍ ایم و تاکنون در دادسرا بودیم و از سوی پزشکی قانونی نیز هیچ نتیجه ای به ما اطلاع داده نشده است.

11 روز است که جنازه منتسب به قاضی متواری به ایران منتقل شده و همچنان نه از احراز هویت قطعی خبری است، نه دلیل مرگ هنوز مشخص شده است. جسد «غلامرضا منصوری» ساعت 14:30 جمعه سی ام خرداد، در لابی هتل دوک در بخارست رومانی پیدا شد؛ براساس آنچه «رسانه های رومانی» با استناد به نتایج اولیه کالبدشکافی، گزارش داده اند «مرگ او براثر جراحات برخورد با سطحی سخت، رخ داده است». این نتایج برخلاف توضیح ابتدایی دولت و پلیس رومانی بود که علت مرگ را خودکشی عنوان کرده بودند. عدم همکاری رومانی با ایران باعث شد تا نه فقط دلیل مرگ که اصل واقعه، یعنی هویت قاضی منصوری هم با تردید مواجهه شود، ازاین رو ایران خواستار تست دی ان ای از جنازه شد. با تعلل رومانی در انجام این تست درنهایت با گذشت یک ماه بالاخره جنازه از رومانی به ترکیه و بعد به ایران منتقل شد تا در ایران به مسئله احراز هویت و تشخیص دلیل مرگ رسیدگی شود. با توجه به اهمیت و حساسیتی که افکار عمومی نسبت به مرگ یک قاضی متهم به فساد دارد اما در ایران نیز با تعلل و وقت کشی در پزشکی قانونی مواجهه هستیم و هنوز حتی احراز هویت قطعی نیز انجام نشده است، چه رسد به تشخیص علت واقعی مرگ قاضی منصوری.با توجه به انتقادها به تاخیر در گزارش قطعی پزشکی قانونی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به سوالی درباره علت مرگ قاضی منصوری، گفت: به دلیل اینکه در حوزه سم شناسی و پاتولوژی فرایندهای آزمایشگاهی طولانی است، امیدواریم بتوانیم در یکی، دو هفته آینده پاسخ را به مراجع قضائی اعلام کنیم. رئیس سازمان پزشکی قانونی درباره اینکه آیا نتایج علت فوت متهم منصوری به مراجع قضائی اعلام شده است یا خیر؟ گفت: از حدود 10 روز پیش که جنازه متوفی منتقل شد، بررسی های اولیه و معاینه جسد انجام شده است و به دلیل اینکه در حوزه سم شناسی و پاتولوژی فرایندهای آزمایشگاهی برای آماده سازی لام های تشخیصی طولانی است، امیدواریم بتوانیم در یکی، دو هفته آینده پاسخ را به مراجع قضائی اعلام کنیم. او در پاسخ به این پرسش که آیا زمان مرگ را تشخیص داده اید؟ گفت: تا زمانی که آزمایش ها برای ما مشخص نشود، زمان را مشخص نمی کنیم. مسجدی درباره تحویل جسد به خانواده نیز گفت: با دستور مقام قضائی تحویل شده و موضوع در دادسرای جنایی در حال بررسی است. او افزود: بعد از تشخیص هویت قطعی و با دستور مرجع قضائی جسد به خانواده تحویل داده می شود.

البته با توجه به نوع سخنان رئیس پزشکی قانونی نمی توان دقیق گفت جنازه آماده تحویل به خانواده اوست یا خیر! فقط می توان نتیجه گرفت شاید به زودی خبر قطعی احزار هویت منتشر شود و بعد از دو هفته دیگر هم دلیل مرگ مشخص شود که بسیار زمان بر است.