آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۱
رسانه: شبکه
۷

گفت و گو با سارا روستاپور، مجری پربیننده ترین برنامه شبکه پویا

با کمترین بودجه صدرنشین شدیم

گفتگو: فاطمه عودباشی فاطمه شهدوست

چند روز پیش بود که مرکز تحقیقات صدا و سیما آماری را منتشر کرد که در آن صدرنشینی جالب توجه شبکه پویا خبرساز شد. طبق این نظرسنجی این شبکه با 5/74 درصد مخاطب صدرنشین پربیننده ترین شبکه ها شده بود، اتفاقی که نشان از ظرفیت حوزه کودک و برنامه سازی در این فضا داشت. بعد از این به تازگی محمد سرشار، مدیر شبکه در پستی از این ماجرا و برنامه هایی گفت که توانستند نگاه مخاطبان مهم ترین قشر اجتماع را به خود جلب کند. در بین آنها «پاشو پاشو کوچولو» با 63 درصد بیننده اولین جایگاه را به خود ا ختصاص داده بود. اتفاقی که بهانه ای شد تا ما هم سراغ مجری آن برویم و درباره این آمار با او گپ و گفتی داشته باشیم.

کار روی مهارت ورزی کودکان

سارا روستاپور، مجری برنامه «پاشو پاشو کوچولو» در پاسخ به این سوال که در حال حاضر برنامه های کودک همچون پاشو پاشو کوچولو از برنامه های خارجی بینندگان بیشتری دارد، شما از چه راهکاری استفاده کردید که این برنامه توانسته نظر بچه ها را جلب کند؟ می گوید: این برنامه با پیش زمینه ای ساخته شده است. یعنی پنج تا شش ماه درباره طرح صحبت کردیم، بارها نیازهای بچه ها را مورد بررسی قرار دادیم و برنامه های دیگر هم دیدیم تا متوجه شویم در کدام بخش موفق تر بوده اند. در مجموع یک بسته محتوایی مناسب آماده کردیم تا مورد توجه بچه ها قرار بگیرد.

وی ادامه می دهد: همچنین در برنامه پاشو پاشو کوچولو روی مهارت ورزی بچه ها کار کردیم، حتی از زمانی که کرونا آمده و بچه ها نتوانستند به مهدکودک یا مدرسه بروند برنامه هایی همچون پاشو پاشو کوچولو، مهد پویا و... هم آنها را سرگرم کرده و هم این که آموزش داده است. برنامه پاشو پاشو کوچولو مانند یک مجله است و شامل بخش های متنوع همچون کاردستی، شعر، نمایش، قصه، کتاب و... هر آنچه خردسالان نیاز دارند در این برنامه وجود دارد.

روستاپور با اشاره به برنامه مهدپویا که تهیه کنندگی آن را هم به عهده دارد، عنوان می کند: با وجود این که 10 قسمت از پخش این برنامه گذشته، اما خیلی توانسته ارتباط خوبی با بچه ها برقرار کند و جای زیادی در دل بچه ها پیدا کرده و خوشحالم چنین اتفاقی افتاده است.

او درباره ویژگی هایی که این برنامه دارد و باعث شده نظر بیش از 50 درصد بینندگان را جلب کند هم می گوید: مهدپویا یک مجموعه کامل آموزشی تخصصی پیش دبستانی است و هر آنچه که بچه ای در این سن و سال نیاز دارد آموزش ببیند، ما آن را در بخش های برنامه گنجانده ایم. در این برنامه ما روی موارد مختلفی کار کرده ایم مثل هوش و حافظه، خوب دیدن و خوب شنیدن بچه ها، قصه گفتن برای آنها، اشکال هندسی و مهارت آموزی و... همه اینها در فضای خوش آب و رنگی رخ داده که مخصوص بچه هاست. در اینجا ما حتی مفاهیم و آزمایش های پایه ای فیزیک را هم برای بچه ها و با آنها انجام می دهیم. می توانم بگویم که همین خلاقیت در ساخت برنامه و اتفاقات تازه ای مثل استفاده از صدا پیشه کودک باعث شده تا برنامه روی آنتن برود و در فضایی مثل تلوبیون و... بیش از چند بار ویو بخورد. این یعنی مردم برنامه خوب را می شناسند و می بینند. می توانم بگویم ما در حد یک برنامه خارجی با همین بودجه اندکی که هست، بودیم.

بودجه شبکه معادل یک سریال است!

این مجری و تهیه کننده درباره پرداخت های مالی برنامه های خردسال و کودک توضیح می دهد: یکی از مشکلات پرداخت های مالی است. چرا باید کل بودجه شبکه کودک به میزان یک سریال از شبکه سراسری باشد! واقعا باید تدبیر درستی اندیشید. با توجه به حجم زیاد مخاطبان و اقبال خوب بچه ها از برنامه های خردسال و کودک، باید بودجه شبکه کودک مورد توجه قرار بگیرد. این در حالی است که شبکه کودک دیجیتال است و آنالوگ نیست و خیلی دسترسی به این شبکه ندارند، اما با این حال مخاطبان این شبکه زیاد است.

وی درباره این که آیا این شرایط برایتان دلسردکننده نیست، می گوید: عشق به کودکان و کار باعث شده به کارمان ادامه بدهیم. همچنین مدیران شبکه کودک بسیار خوب هستند و فضای کار به ما داده اند. به ویژه این که آقای سرشار نگاه جنسیتی ندارد و زنان هم می توانند تهیه کننده باشند. این در حالی است که باید در شبکه های دیگر خودمان را ثابت کنیم، اما مدیران شبکه کودک خیلی به ما بها می دهند و خوشحالم در این شبکه کار می کنم.

 برای بهترشدن آینده برنامه سازی در حوزه کودک و خردسال با توجه به ظرفیتی که وجود دارد، باید برنامه ریزی بیشتری شود، این موضوعی است که نظر روستاپور را هم درباره اش جویا شدیم. او می گوید: من فکر می کنم که مدیران بالادستی باید بیشتر روی این موضوع فکر کنند و با این حجم مخاطبی که داریم بودجه ویژه تری به تولیدات اختصاص داده شود. همه ما ازجمله مدیران باید بدانیم که شما هزار سریال هم که بسازید نمی توانید روی کودکان آن طور که باید تاثیر بگذارید و تنها با سرمایه گذاری و برنامه کودک است که می شود جامعه بهتری داشت. اگر این را بپذیرند ما می توانیم تاثیرات بسیاری را در سطح جامعه ببینیم. درحال حاضر ما برنامه کودک، سریال کودک و حتی بودجه در این فضا کم داریم و باید به آن به شکل ویژه تری پرداخته شود.

خردسال، کودک و نوجوان را جدا کنید

بحث تفکیک دو گروه سنی خردسال و کودک برای برنامه سازی هم موضوع دیگری است که هرازگاهی به آن پرداخته می شود. روستاپور درباره این تفکیک با اشاره به لزوم جداسازی شبکه ها عنوان می کند: خود ما همیشه به شدت این تفکیک را قائل هستیم اما مساله ای که وجود دارد این است که باید شبکه کودک، خردسال و نوجوان مان از هم جدا شود.

 این که تا ساعت 2 خردسالیم و بعد نهال می شویم اتفاق خوبی نیست، چون کارتون و برنامه ای که برای خردسال است با کودک تفاوت دارد. مثلا یکی از درگیری هایی که ما با خانواده ها داریم این است که بچه کار را دوست دارد اما پدر و مادرها می گویند که ریتم کار کند است! این در حالی است که ریتم برنامه خردسال باید کند باشد و درک این موارد برای خانواده ها سخت است.

روستاپور که دختر خودش هم در گروه سنی مخاطبان این برنامه هاست، در پاسخ به این سوال که آیا او هم جزو بینندگان شبکه پویاست، می گوید: نهال به شدت بیننده پروپاقرص این دو برنامه است و در مهد پویا هم در تیتراژ آن حضور دارد. او با وجود آن که دو سال و سه ماه دارد تا این برنامه ها شروع می شود، می آید و برایش جالب است که مادرش هم خانه است و هم در تلویزیون.

او در آخر هم با بیان این که مدیران شبکه پویا خیلی همراه هستند، خطاب به همه مدیران این بخش گفت: فقط امیدوار م مدیران کار کودک را جدی بگیرند.

صدرنشینی خردسالان در سیما

محمد سرشار، مدیر شبکه پویا در پست اخیر خود از میزان مخاطبان این شبکه و برنامه هایی گفت که بعضا به نسبت تولیدات خارجی، بیننده بیشتری را جلب کرده اند. او در این باره نوشت: قبلا گفته شد که روابط عمومی صداوسیما یافته های نظرسنجی های بهار 1399 را منتشرکرده و این اقدام قابل تقدیر، هدیه خوبی برای کارشناسان است تا با تحلیل یافته ها، به شبکه کودک کمک کنند بهتر از قبل شود.

یافته های نظرسنجی از خردسالان در فصل بهار گزارش می دهد برنامه های تلویزیونی شبکه پویا بین 44 تا 63 درصد بیننده داشته اند. همین نمودار نشان می دهد برای نخستین بار در تاریخ برنامه سازی تلویزیونی ایران، برنامه «پاشو پاشو کوچولو» توانسته 40 درصد خردسالان را بیننده همیشگی خود کند. (بیننده همیشگی یا بیننده وفادار، بیننده ای است که همه قسمت های یک برنامه را تماشا می کند.) این رکورد پیش از این در اختیار فصل یک برنامه «مهد پویا» بود.

برنامه های تلویزیونی «خدا چه آفریده»، «مل مل» و «مهد پویا» با 56 تا 62 درصد مخاطب، توانسته اند بین 31 تا 34 درصد خردسالان را بیننده همیشگی خود کنند. به بیان دیگر، این برنامه های شبکه کودک بین 5/1 تا دو میلیون نفر مخاطب خردسال وفادار دارند که همه قسمت های آنها را تماشا می کنند.

از سوی دیگر، یافته های این پیمایش نشان می دهد در بهار 1399، بیننده وفادار برنامه های خردسال دیگر شبکه های سیما، بین 6 تا 12 درصد بوده است. این در حالی است که این شبکه ها از موهبت پخش آنالوگ هم برخوردار هستند و حدود 4 درصد خردسالان، به شبکه های دیجیتال تلویزیون دسترسی ندارند و نمی توانند شبکه کودک را تماشا کنند.

یک نگاه سریع به این نظرسنجی نشان می دهد به لطف خداوند، بزرگ ترین ظرفیت رسانه ای کشور برای آموزش خردسالان در کانال پویای شبکه کودک ایجاد شده و با سرمایه گذاری دستگاه های مسوول، می تواند بسیاری از آموزش های آداب زندگی را در قالب های جذاب به خردسالان زیر شش سال عرضه کند. از سوی دیگر، سازمان صداوسیما می تواند با اختصاص یک فرکانس مجزا به کانال پویا و تفکیک آن از کانال نهال، ساعات پخش برنامه های خردسالان را به 8 صبح تا 9 شب افزایش دهد و خوراک رسانه ای مفید را در تمام ساعات روز، در اختیار خردسالان زیر شش سال قرار دهد. (ساعات کنونی پخش پویا، 8 صبح تا 2 بعدازظهر است.) به امید خدا در یادداشت بعدی، پربیننده ترین پویانمایی های خردسالان را معرفی خواهم کرد.