آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۱
اقتصاد
۳

جام جم از جزئیات تاسیس اولین فروشگاه بزرگ ایرانی در ونزوئلا گزارش می دهد

«ساخت ایران» در حیاط خلوت آمریکا

محمدحسین علی اکبری

فروشگاه مگاصیص با همکاری فروشگاه زنجیره ای اتکا در کاراکاس ونزوئلا افتتاح شد. این اولین بار است که یک فروشگاه ایرانی در کشور دیگری افتتاح می شود که این موضوع نشان دهنده مسیر جدیدی از صادرات غیرنفتی ایران است. در این فروشگاه حدود 4500 قلم کالا عرضه می شود که بیش از 2500 کالای آن تولید ایران است. این اولین تجربه ایران در زمینه توسعه فروشگاه های زنجیره ای در کشوری دیگر محسوب می شود. آن طور که مسوولان کشور اعلام کرده اند قرار است علاوه بر تاسیس شعبه های دیگری از این فروشگاه در ونزوئلا، این قبیل فروشگاه ها در کشورهای دیگر نیز افتتاح شوند. در مراسم افتتاح این فروشگاه در کاراکاس، سفیر ایران در ونزوئلا و برخی از مقامات این کشور حضور داشتند. سفارت ایران در کاراکاس در صفحه توییتر خود نوشت این سوپرمارکت عظیم، اولین فروشگاه ایرانی در آمریکای لاتین و گامی تاریخی برای تقویت روابط دو جانبه است. در گزارشی به بررسی جزئیات تاسیس این فروشگاه پرداخته ایم.

روابط ایران و ونزوئلا در ماه های گذشته نسبت به قبل نزدیک تر شده است. به طوری که با وجود مخالفت های آمریکا، این روابط نه تنها ادامه داشته بلکه مبادلات و مراودات اقتصادی ایران و ونزوئلا در ماه های اخیر نسبت به گذشته روندی رو به رشد داشته است. از صادرات بنزین ایران تا افتتاح فروشگاه زنجیره ای که اخیرا انجام شده،از جمله نشانه های بهبود روابط اقتصادی میان دو کشور است. نخستین فروشگاه عرضه کالاهای ایرانی در کاراکاس ونزوئلا افتتاح شد. همین خبر کوتاه نشان می داد ایران در زمینه تجارت وارد مسیر تازه ای شده و به جای صادرات به روش های سنتی قصد دارد از راه های نوین بهره ببرد. با توجه به نامگذاری سال 99 با عنوان سال جهش تولید، این موضوع باعث شده همه نهادها و دستگاه های کشور برای افزایش صادرات غیرنفتی تلاش خود را مضاعف کنند. در این خصوص فروشگاه اتکا به عنوان یکی از بازوهای شبکه توزیع کشور که تحت نظر وزارت دفاع و نیروهای مسلح فعالیت می کند در روزهای گذشته اولین فروشگاه برون مرزی خود را افتتاح کرده است. این اولین فروشگاه زنجیره ای است که فعالیت خود را در کشوری دیگر کلید می زند. نکته قابل توجه اینجاست که این اقدام در سایه شدیدترین و بی سابقه ترین تحریم های آمریکا علیه ایران صورت گرفته است.

چه کالاهایی عرضه می شود؟

فروشگاه بزرگ مگاصیص بیش از 20 هزار متر مربع مساحت دارد و 2500 قلم کالا شامل انواع مواد غذایی، پوشاک، مواد سلولزی، انواع شوینده، مواد پلاستیکی و یکبار مصرف، انواع آجیل و ادوات کشاورزی مانند تراکتور و... با برند ایرانی در این فروشگاه عرضه می شود. در همین حال بسیاری از تجار و مردم ونزوئلا در خواست های خود را برای عرضه بیشتر کالاهای ایرانی نظیر انواع مصالح ساختمانی، تجهیزات کشاورزی و معدنی، دارو، تجهیزات و لوازم پزشکی، خودروهای ارزان قیمت و قطعات یدکی مربوط، تراکتور، باتری های خودرویی، ابزار یراق، شیرآلات و... ارائه کرده و قرار است سازمان فروشگاه زنجیره ای اتکا با هماهنگی تولیدکنندگان و صادرکنندگان برای تامین کالاهای مورد نیاز این کشور هماهنگی های لازم را انجام دهد.

چرا مگاصیص؟

مگاصیص نام فروشگاه تازه تاسیس در کاراکاس ونزوئلاست، اما آنچه موضوع را کمی عجیب می کند نامگذاری خاص آن است. قطعا در شرایط تحریمی که ایران و ونزوئلا در آن قرار دارند شرایط اقتصادی برای هر دو کشور سخت تر شده و تجارت با کشورهای دیگر برای آنها با مشکلاتی مواجه است. اگر به ریشه نامگذاری این فروشگاه بپردازیم، ریشه این نام به روستایی در استان خوزستان می رسد. روستایی که در دشت آزادگان و حوالی سوسنگرد قرار دارد و از اولین روزهای جنگ تحمیلی به تصرف بعثی ها درآمد. پایداری مردم این منطقه در کنار رزمندگان اسلام باعث شد تا یک سال پس از اشغال این منطقه از سوی رژیم بعث، مناطق اشغال شده به همت و مجاهدت نیروهای ایرانی پس گرفته شود. از آنجا که این روستا در مرز بین ایران و عراق قرار داشت چند بار توسط نیروهای صدام اشغال و دوباره با مجاهدت نیروهای ایرانی به خاک وطن بازمی گردد. کسانی که در میدان جنگ حضور داشتند یا تاریخ مربوط به آن دوران را خواندند، حتما می دانند صدام به عنوان رئیس رژیم بعث عراق با پیشرفته ترین سلاح های روز دنیا، جنگ با ایران را آغاز کرده و در آغازین روزهای تجاوز نظامی به ایران مدعی فتح تهران در سه روز بود. اما درنهایت با مقاومت مردم محلی و نیروهای مقتدر نظامی روبه رو شد و پس از هشت سال نتوانست حتی یک وجب از خاک ایران را تصرف کند. شاید فلسفه نامگذاری این فروشگاه بزرگ در شرق کاراکاس به نام منطقه ای مقاوم در ایران، به نوعی قصد دارد پیام مقاومت و ایستادگی ایران به را کاخ سفید مخابره کند. مقاومتی که هرگز شکسته نشد و اجازه نداد دشمن به اهداف خود برسد.

از بنزین تا فروشگاه

ونزوئلا، دارنده بزرگ ترین ذخایر نفت جهان است، اما به دلیل تحریم های شدید آمریکا در کنار ثبات نرخ بنزین در این کشور طی سال های گذشته، میزان مصرف بنزین فاصله زیادی با تولید بنزین در این کشور دارد. از طرفی پتروشیمی های این کشور توان فعالیت و افزایش تولید نداشته و ونزوئلا با کمبود شدید بنزین مواجه است. البته ونزوئلا در خاک آمریکا چند پالایشگاه تولید بنزین دارد، اما به دلیل تحریم های این کشور علیه ونزوئلایی ها، اجازه ورود بنزین به این کشور توسط این پالایشگاه ها صادر نمی شود و کشورهای غربی نیز به پالایشگاه های درون این کشور خدمات فنی ارائه نمی کنند. در این زمینه، ایران توان بالاتری نسبت به کشورهای تحریم شده داشت و توانست نه تنها در تولید بنزین خودکفا شود، بلکه بخشی از تولید بنزین در ایران مازاد نیاز داخل است و با صادرات بنزین به ونزوئلا توانست بخشی از مشکل این کشور در زمینه کمبود بنزین را رفع کند. ایران پنج نفتکش حامل بنزین به ونزوئلا صادر کرد که خرداد ماه پنجمین و آخرین نفتکش پس از تخلیه این حامل انرژی به ایران بازگشت. در ماه های اخیر، خبر حرکت پنج نفتکش ایرانی به سمت ونزوئلا که یک میلیون و 500 هزار بشکه سوخت و محصولات نفتی را به ونزوئلا حمل می کردند، خبرساز شد. در حالی که احتمال داده می شد آمریکا این کشتی ها را متوقف کند، نفتکش ها بدون مشکل با اسکورت نظامی ونزوئلا وارد آب های این کشور شدند. حالا ایران با افتتاح یک فروشگاه عرضه کالاهای ایرانی در کنار آمریکا قصد دارد توانایی خود را در عرصه های مختلف نشان دهد.

اظهارنظرهای سیاسی برای یک فعالیت اقتصادی

افتتاح فروشگاه اتکا در کاراکاس آن قدر مهم بود که بازخوردهای جهانی داشت و حتی شبکه های خبری چون بی بی سی و بلومبرگ نیز لحظه به لحظه این اتفاق را پوشش خبری دادند. خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در این باره نوشت: «این فروشگاه به نوعی سپر فناورانه ضدکرونا مانند اسکنر های فرودگاهی مجهز است که تب خریداران را اندازه می گیرد و موادضدعفونی اسپری می کند.» میشل کوزاک، یکی از مشاوران وزارت خارجه آمریکا، در یک نشست خبری ضمن واکنش به این موضوع، ایران و ونزوئلا را دو کشور منفور نامید و گفت: افتتاح این فروشگاه نمایانگر اتحاد دو کشور منفور است. او اضافه کرد: هرگونه حضور جمهوری اسلامی در ونزوئلا چیزی نیست که به آن مایل باشیم. ایران می خواهد این اطراف بگردد و چیز هایی به ونزوئلا بفروشد.»

حجت الله سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا نیز در این باره اعلام کرده روابط دو کشور با وجود سیاست های خصمانه آمریکا علیه دو ملت خوب است و افتتاح این فروشگاه اقدامی در جهت مقابله با سیاست های تروریسم اقتصادی آمریکا و حمایت از مردم ونزوئلا انجام شده است. دلسی رودریگز، معاون وزیر خارجه ونزوئلا نیز در سخنانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ونزوئلا تقدیر و افتتاح فروشگاه ایرانی را نشانه شکست سیاست های تحریمی آمریکا دانست. معاون اول رئیس جمهور ونزوئلا گفت: ما پتانسیل های جمهوری اسلامی ایران را دیده ایم، این که با وجود تحریم ها توانسته اند بیش از 2000 کالای خود را در اینجا به نمایش بگذارند. بیش از هزار محصول کشاورزان ونزوئلایی نیز در این سوپرمارکت ارائه خواهد شد تا نشانی از اتحاد بین بخش های خصوصی ایران و ونزوئلا برای خدمت به مردم ونزوئلا باشد. رودریگز تصریح کرد: ما هر کاری کنیم بدخواهان حرف خودشان را می زنند، اما برای مقابله با تحریم های آمریکا دست به هر اقدامی خواهیم زد.

10 میلیون دلار سرمایه گذاری

عیسی رضایی، مدیرعامل فروشگاه زنجیره ای اتکا در این باره گفت: کشورهایی که تحریم می شوند باید بین خودشان مراودات اقتصادی برقرار کنند تا تحریم اثر خود را از دست بدهد. وی افزود: قطعا دو کشور، کالاهایی دارند که نیاز مردمشان را رفع می کند و قطعا برای توسعه بیشتر برنامه هایی مدنظر داریم.  وی در مورد میزان سرمایه گذاری انجام شده توسط ایران تصریح کرد: سرمایه گذاری اولیه در فاز نخست راه اندازی این سوپرمارکت 10میلیون دلار بوده است.

این اول کار است

امیر خسرو فخریان، رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای به خبرنگار جام جم گفت: این اولین بار است که یک فروشگاه زنجیره ای ایرانی در یک کشور دیگر فعالیت خود را کلید می زند؛ بنابراین گامی مهم برای توسعه این کار به شمار می آید.

وی با بیان این که این رویه باید ادامه داشته باشد، افزود: زمانی تاسیس یک فروشگاه زنجیره ای توجیه اقتصادی دارد که شعبات زیادی داشته باشد و با افتتاح یک فروشگاه شاید نتواند به سود سرمایه گذاری که مد نظر دارد، برسد.

مکث
برنامه ریزی ایران برای صادرات صنعتی

برخی کارشناسان معتقدند اکنون که این فرصت به وجود آمده تا کالاهای ایرانی در کشور دیگری و از طریق یک فروشگاه ایرانی عرضه شود باید در زمینه تولیدات ایرانی برنامه ریزی کنیم تا کالاهای صنعتی به بهترین شکل و با بیشترین تنوع به ونزوئلا برسد. همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی از جمله توانایی های ایران است که ایران می تواند در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. اکنون بسیاری از کالاهای ایرانی با نمونه های خارجی در حال رقابت بوده و کالاهای آنها ابتدا به بازار عراق صادر و سپس راهی کشورهای دیگر می شود. حالا با فراهم شدن مسیر صادرات کالاهای ایرانی به ونزوئلا می توان لوازم خانگی و بخش هایی که ایران در تولید آنها از توانایی بالایی برخوردار است را در برنامه تجاری خود قرار دهند.