آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
صفحه آخر
۲۰

شهروند مجازی

یگانه خدامی

هشتگ

#بورس

در کنار همه خبرهای این روزها بورس و بازار بورس همچنان یکی از مهم ترین هاست. امروز صبح شاخص کل بازار بورس کمی افزایش پیدا کرد اما در نهایت این ‏شاخص با کاهش 5 هزار واحدی به کار خود پایان داد.

به نظر کاربران باتجربه تر در این زمینه بزودی قرار است اتفاقات خوبی در این بازار بیفتد اما مثل همیشه تحلیل ها را هم با هشتگ بورس در شبکه های اجتماعی می خوانیم: «‏تاریک ترین لحظه شب، چند ثانیه مونده به طلوع خورشیده. هفته آینده، مطمئنا هفته بهتری خواهد بود»، «‏شاخص ‎بورس امروز بدون شستا، خودرو و خساپا 0.2 درصد مثبت شد، هم وزن اندکی منفی است. دوستانی که تخصص ندارند با ذکر مثال براتون توضیح میدم. فرض کنید دست و پای رونالدو، رونالدینیو و نیمار رو بستن و تو یک نیمه بنگلادش موفق شده یه شوت به سمت دروازه برزیل بزنه. خسته نباشی دلاور، خداقوت قهرمان»، «‎تئوریسین های ‎حباب بورس خودشون اومدن توو خرید... ملت هنوز دارن می فروشن»، «‏این روزها با 2 نامه اقتصاددانان مواجه ایم یک نامه در زمان ثبات نرخ ارز و سقوط ‎بورس که 25 نفری می گفتند دیدید گفتیم و یکی بعد از صعود نرخ ‎دلار که می گویند ما از اول می گفتیم رشد پایدار بورس اقتصاد را در برابر شوک ارزی مقاوم می کند. با خودتون چندچندید؟»، «یکی از کارشناسان بازار سرمایه گفته علاوه بر همه مشکلاتی که باعث افت بورس ایران شده، یک فاکتور مهم مد نظر قرار نگرفته که اتفاقا تاثیر آن از همه عوامل بیشتر است: حواشی انتخابات امریکا باعث شده معامله گران ایرانی وارد فاز احتیاط شوند، از این رو ارزش معاملات با افت چشمگیر ‏مواجه شده است... معنی این سخن درست، این است که معامله گران تشخیص داده اند اگر ترامپ انتخاب نشود و تنش های سیاسی ایران و تحریم ها کم شود، نان آنها در بورس آجر خواهد شد! حالا می فهمید که چرا برخی که اتفاقا پول و امکانات زیادی دارند، اصرار دارند مملکت همیشه در تشنج و گرفتاری باشد؟»، «‏امیدوارم حمایت ها در بخش اختیار فروش و سهام خزانه قویتر دنبال  و سعی شود از پولی شدن این حمایت ها جلوگیری شود»، «‏معاون بازار شرکت ‎بورس تهران هم فرمودند: «دسترسی مستقیم مردم به سامانه معاملاتی اشتباه است و تبعات دارد»! هنوز از شکستن کاسه و کوزه ریزش بازار روی سر ‎حقیقی ها دست بر نداشتین؟ نگاهی به فروشنده های یک ماه اخیر بندازید تا بفهمید دسترسی چه اشخاصی به سامانه معاملات خطرناکتره!»، «‏توی یه کانال بورسی عضوم، هر روز که ‎بورس می ریزه مینویسه امروز دیگه آخرین کف سازی ها برای جهش بورس است.»، «‏یه هشتگی راه افتاده بین اهالی ‎بورس با عبارت ‎نه به فروش سهام. خیلی هم عالی فقط خواستم بگم تو روزای خونین، اصلا بخواهید هم نمیتونید بفروشید»، «‏این مقدار پولی که برای جمع کردن سهمای شاخص ساز استفاده میکنن اگه صرف سهم های کوچیک شه هم صف همشون جمع میشه و هم ترس سهامدارا فروکش می کنه. متاسفانه منافع اقلیت به اکثریت ارجحیت داده میشه»، «‏دوستان فعال در بازار سرمایه، یه جوری با استرس در مورد بازار حرف میزنن انگار چی شده! هیچ اتفاقی نیفتاده دوستان، بازار داره به صورت ساید حرکت می کنه. ‏بازار اصلاح قیمتی رو انجام داده و نیازه که اصلاح زمانی هم انجام بده، پس یه مدت به صورت ساید حرکت میکنه. ‏رشد بازار آنقدر زیاد بوده که رشدی که قرار بوده انتهای سال بهش برسه رو در مرداد بهش رسیده، پس طبیعیه که بره تو اصلاح و چون این اتفاقات در زمان کوتاهی  افتاده باز هم طبیعیه که اصلاح زمانی صورت بگیره. ‏از نظر من حرکت شاید اتفاق خیلی مثبتیه، چون یه عده ای بازار سرمایه رو با قاچاق کوکایین اشتباه گرفتن. اینجا قرار نیست هر روز سود کلان کنی، قراره در طول زمان سود تو از متوسط سود بقیه بازارها و صنایع بیشتر باشه فقط همین».

 

ماجرا

پیامک های اشتباه

دیروز اتفاق عجیبی افتاد و کاربران زیادی نوشتند که برایشان پیامک کشف حجاب در خودرو فرستاده شده است. مساله اینجا بود که بسیاری از آنها می نوشتند در تاریخی که در پیامک ذکر شده بیرون نرفته بودند یا در محدوده ای که در پیامک ذکر شده بوده حضور نداشتند. عجیب ترین مورد هم ارسال یکی از این پیامک ها برای یک روحانی بود. دیروز کاربران زیادی در شبکه های اجتماعی به این مساله اشاره کردند: «‏آقا من نمی دانستم عمامه از سر برداشتن هم کشف حجاب حساب میشه. بگذریم از اینکه خدا می دونه من خیابان اندرزگو نبودم! آخه چرا؟»، «‏برای مامان 55 ساله من هم امروز sms اومده که برج 4 کشف حجاب کردی»، «‏برای داداشم مسیج کشف حجاب اومده اونم پل پارک وی ساعتی که این بچه سر کاره. بعد تاریخ رو زده برج3! من اصلا نمیفهمم یعنی چی؟ نمیتونیم ثابت کنیم ماشین اون روز اصلا بیرون نرفته که بره پارک وی که بخواد کشف حجاب بشه توش؟»، «‏این وسط چرا این همه پیام کشف حجاب اومده برای ملت؟»، «‏اس ام اس کشف حجاب تو ماشین برای من اومده لوکیشن رو زده پونک. من 10 ساله سمت پونک نرفتم اصلا»، «‏انقد برای همه، اس ام اس کشف حجاب توی ماشین اومده که منتظرم برای من که ماشین ندارم هم بیاد.»، «‏ما کشف حجاب نکردیم! به خدا زن من چادری است.»، «‏جالبه الان برامون sms اومد که توی تاریخ 4 شهریور ساعت 11 شب توی خودرو شما کشف حجاب شده که میشه شب قبل از دربی جام حذفی و تا جایی که یادمه، اون شب ما اصلا جایی نرفتیم و همه خونه بودیم. الان هم توی توئیتر سرچ کردم کشف حجاب، دیدم واسه خیلیا پیامکش اومده. عجیبه!»، «‏امروز دستشون خورده برای همه پیامک کشف حجاب فرستادن.»، «‏اس ام اس کشف حجاب برام اومده به همراه دستور توقیف ماشین با پلاکی که استفاده نمی کنم ازش.»، «‏خب من الان به خاطر کار نکرده باید بیام پلیس امنیت اخلاقی تعهد بدم چون میگن توی ماشینت کشف حجاب کردی و حدس بزنید چی شده! اون تاریخ من توی خونه زیر باد کولر بودم و ماشین توی پارکینگ»، «‏بنده هم بابت کشف حجاب احضار شدم. جالب اینکه اون ساعت من سر کار بودم و بعیده حتی ماشین برده باشم سرکار.»، «‎واسه منم پیامک اومده، ساعت 7 صبح که داشتم میرفتم سرکار و مقنعه سرم بوده».