آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
ورزشی
۱۸

حجت نظری، عضو هیات مدیره باشگاه استقلال در گفت و گو با «ایران»: اظهار نظرهای اطرافیان استراماچونی ما را نگران می کند

محمد محمدی سدهی

در شرایطی که آبی پوشان در دوحه به سر می برند اما همچنان تهران کانون خبر و اتفاق است. همه چیز به بازگشت آندره آ استراماچونی مربوط می شود و در حال حاضر هیچ خبری نمی تواند بیش از این هواداران در انتظار را خوشحال کند. با وجود این روزهای گذشته با اخبار ضد و نقیض و سردرگمی هواداران سپری شده است؛ یکبار خبر خوب و امیدوارکننده منتشر می شود و ساعاتی بعد خبر یا اظهار نظری یاس آور. آنچه از شواهد و قرائن برمی آید اینکه آبی ها به توافقات لازم برای در اختیار داشتن استراماچونی رسیده اند و تنها مشکل بزرگ قانون ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی است. در همین خصوص مسئولان باشگاه رایزنی هایی با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ داشته اند. در این میان هفته گذشته مهدی عبدیان، عضو هیات مدیره استقلال با ارسال نامه ای به قوه قضائیه خواهان ورود این قوه به پرونده استراماچونی شد. نامه ای که بی پاسخ نماند و شنبه معاون قضایی دادستانی کل کشور در نامه ای از فدراسیون فوتبال خواهان مصوبه ممنوعیت حضور مربیان و بازیکنان خارجی شد و سوال پرسید که آیا این مصوبه عطف به ماسبق می شود یا خیر؟ همچنین به فدراسیون فوتبال یادآوری شد نامه ای که به دادستانی رفته نشان می دهد عدم حضور استراماچونی در تهران، باعث تضییع بیشتر بیت المال می شود.با تمام این اوصاف، حجت نظری دیگر عضو هیات مدیره باشگاه استقلال به بازگشت استراماچونی امیدوار است. او به خبرنگار «ایران» گفت: «با تلاش های مدیرعامل اقداماتی برای بازگرداندن استراماچونی انجام شد و در این مسیر رایزنی هایی با وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ صورت گرفت. همچنین مکاتباتی با وزارت امور خارجه و قوه قضائیه انجام داده ایم و امیدواریم مجموعه این اقدامات بتواند ما را در رسیدن به هدف که همان بازگرداندن استراماچونی به ایران است کمک کند. واقعا امیدوارم پروسه بازگشت سرمربی سابق استقلال تسریع شود.»

حجت نظری با اشاره به اینکه استراماچونی با گذاشتن شروطی آماده بازگشت به ایران است، افزود: «برخی از این شروط را می توان عملی کرد اما برآورده کردن تعدادی از موارد دشوار است. امیدواریم بتوانیم این شروط را محقق کنیم و برخی دیگر از شروط را یا خودش حذف کند و یا اقداماتی انجام دهد که عمل به این شروط آسان تر شود. همزمان در تلاش هستیم با رایزنی ها، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال استثنائاتی در قانونی که وضع کرده اند، در نظر بگیرند. اعتقاد داریم سازمان لیگ باید این استثنائات را برای تیم هایی که می خواهند مبالغ بدهی خود را به مربیان پرداخت کنند، در نظر بگیرد. واقعیت این است که ما باید بدهی مان را به استراماچونی پرداخت کنیم. بنابراین منطقی ترین اتفاق این است که بتوانیم از ظرفیت سرمربی محبوب ایتالیایی استقلال استفاده کنیم و مجبور نشویم صرفا بدهی مان را پرداخت کنیم و در کنار آن مبلغ دیگری را صرف استخدام مربی دیگری کنیم.» این عضو هیات مدیره باشگاه استقلال درخصوص پاسخ منفی سازمان لیگ به درخواست این باشگاه بیان داشت: «رایزنی هایی داشته ایم و تا حدودی موثر بوده است. هر چند توانستیم نظر طرف مقابل را جلب کنیم اما متاسفانه با پاسخ مثبت مواجه نشدیم. معمولا برای قوانین کلی تبصره هایی در نظر گرفته می شود و سازمان لیگ می تواند با اضافه کردن یک تبصره اجازه حضور استراماچونی را بدهد. ما قبول داریم که این محدودیت برای همه باشگاه هاست اما انتظار داریم که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال بپذیرند باشگاه هایی که مکلف به پراخت مبالغی به عنوان جریمه به مربیان و بازیکنان خارجی هستند، باید برای جلب نظر آنها هزینه کنند. پس بهتر است این باشگاه ها را از این قاعده مستثنی کنند. همچنان در تلاش هستیم با وجود پاسخ های منفی سازمان لیگ به نتیجه برسیم.»

او در ادامه افزود: «ما این نظر حقوقی را می پذیریم که استراماچونی با استقلال قرارداد ندارد و ما با فرهاد مجیدی قرارداد داشتیم که مفهوم آن منفک شدن قرارداد با استراماچونی است اما همچنان معتقدیم به جهت دغدغه های اقتصادی این امکان وجود دارد که فدراسیون و سازمان لیگ درخواست مان را بپذیرند. اگر این اتفاق بیفتد هیچ مشکلی برای پیوستن استراماچونی به استقلال نخواهیم داشت و آن زمان می توانیم با خوشحالی به هواداران بگوییم که با تلاش های هیات مدیره و مدیرعامل می توانیم استراماچونی را داشته باشیم. ما معتقدیم که باید با توجه به جنبه های اجتماعی و اقتصادی، سازمان لیگ این استثنا را بپذیرد.»

نظری به صحبت های فدریکو پاستورلو مدیربرنامه های استراماچونی که گفته اقدامات قابل توجهی بابت بازگشت استرا از سوی باشگاه استقلال صورت نگرفته، اینچنین واکنش نشان داد: «حرف های مدیر برنامه های استرا را قبول ندارم و از هواداران می خواهم که هوشیارتر باشند و با واکاوی بیشتری به موضوع توجه کنند. اقدامات قابل توجه یعنی چه؟ ما مذاکرات مان را با استرا انجام دادیم و درخصوص مسائل مالی صحبت و در مورد موانع بحث کردیم و در برخی موارد توافقاتی انجام شد. تا به امروز هم تمام تلاش مان را برای رفع موانع داخلی انجام داده ایم. واقعا نمی دانم به نظر استراماچونی و همکارانش باید چه اقداماتی انجام می دادیم که ندادیم؟ این حرف ها به دور از انصاف است و به نظرم برخی از افراد پیش خودشان فکر می کنند که می توانند مبلغی را بدون کار کردن دریافت کنند. اظهار نظرهای اطرافیان استراماچونی ما را نگران می کند که اراده اش برای بازگشت جدی نیست. تا به امروز هر حمایتی که لازم بود، انجام دادیم.»

او که عضو شورای شهر تهران هم هست، در پاسخ به این سوال که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات با سازمان لیگ چه برنامه ای دارید، افزود: «رایزنی های ما با قوه قضائیه برای نظارت بر اجرای قوانین و مقررات کشور است و شاید افرادی تصور کنند که موضوع به قوه قضائیه مربوط نمی شود، شاید در نگاه اول درست باشد اما با توجه به اینکه دیوان عدالت اداری مظهر تظلم خواهی همه شهروندان از اقدامات دولت و ماموران آن است و با توجه به صدور بخشنامه سازمان لیگ، ممکن است برخی از شهروندان معتقد باشند که این بخشنامه ظلمی برای آنهاست و دیوان عدالت می تواند مرجع بعدی ما باشد و می توانیم از آن بهره ببریم.» او درخصوص اظهارات جانلوکا دی مارتزیو، خبرنگار سرشناس ایتالیایی که گفته از نظر استراماچونی بازگشت او به استقلال قطعی است، بیان داشت: «جمعه شب استراماچونی ایمیلی به باشگاه زد که این ایمیل با صحبت های این خبرنگار یکی نیست و واقعیت این است که دی مارتزیو یک چیزی می گوید و ایمیلی که استراماچونی به باشگاه زده، حرف دیگری است. باید صبر کرد.»

فدراسیون خواهان دریافت اصل مذاکرات و شروط مکتوب استرا

خبرهای رسیده از فدراسیون فوتبال حاکی از این است که مدیران ارشد فدراسیون در تماس های خود با مدیران استقلال خواهان دریافت اصل مذاکرات و شروط مکتوب استراماچونی برای حضور در استقلال شده اند. منابع موثق خبر می دهند که فدراسیون با این کار قصد دارد ابتدا کل ماجرا را راستی آزمایی کند و حتی برخی بر این باورند ممکن است در صورت قطعیت تفاهم میان استرا و استقلال و اعلان آن به فدراسیون، قانون ممنوعیت حضور خارجی ها با تکیه بر قرارداد قبلی استرا با تغییراتی همراه شود.

2 میلیون دلار؛ کف رقم درخواستی استراماچونی

عضو هیات رئیسه سازمان لیگ درباره شرایط بازگشت آندره آاستراماچونی در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما گفت: «استراماچونی ایمیلی به باشگاه استقلال زده و شرط گذاشته است. اول از همه اینکه رقم یک میلیون و 600 هزار یورو و روزی 10 هزار دلار جریمه را بگیرد و نامه ای از فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان به او بدهند تا به صورت رسمی قانون منع ورود بازیکن و مربی خارجی را بردارند. سپس تازه با نماینده او در قطر مذاکره و توافق کنند.» صادق درودگر ادامه داد:«کف رقم درخواستی استراماچونی هم دو میلیون دلار بوده است. همین حالا هم استقلال برای تهیه پول «شفر» که 500 هزار دلار است مشکل دارد تا پنجره نقل و انتقالات باز شود؛ باید با مردم شفاف باشیم و این اطلاعات را به آن ها بدهیم، شاید مردم به باشگاه استقلال کمک کنند.»