آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
صفحه آخر
۱۶
جهان خارج از مرزها

آتش در اردوگاه پناهجویان

محمود فاضلی

در پی وقوع دو آتش سوزی پیاپی در اردوگاه «موریا» ویژه پناهجویان واقع در جزیره لسبوس یونان که تقریبا تمامی مساحت اردوگاه را نابود کرده است، هزاران پناهجو و مهاجر بی خانمان شدند و همین امر منجر به ایجاد موجی از ابراز همدردی با پناهجویان و همبستگی با دولت یونان و همچنین درخواست هایی برای تجدیدنظر در سیستم پناهجویی اروپا شده است. آغاز این تنش ها در این اردوگاه به دنبال شناسایی 35 نفر مبتلا به ویروس کرونا در این اردوگاه و پاره ای از اقدامات مراکز یونانی جهت قرنطینه کردن افراد مورد نظر و ممنوعیت خروج پناهجویان و مهاجران از کمپ، درگیری های شدیدی بین ساکنان کمپ و نیروی انتظامی رخ داد که عملا منجر به آتش کشیده شدن این اردوگاه شد و وزش باد هم شرایط را متشنج تر کرد. برخی مهاجران برای اینکه به این ویروس آلوده نشوند، می خواستند از این اردوگاه فرار کنند. در مقابل برخی مبتلایان و اشخاصی که با آنها در ارتباط بودند و باید قرنطینه می شدند از این مساله اجتناب کردند. شمار پناهجویان در این اردوگاه چهاربرابر ظرفیت معمول است و 70 درصد از پناهجویان آن افغان بوده و شرایط معیشتی آن با استانداردهای رایج فاصله زیادی دارد.

اردوگاه موریا بزرگ ترین اردوگاه پناهندگان در یونان است که تنها ظرفیت پذیرش حدود 2800 پناهنده را دارد، اما حدود 12600 پناهنده در بدترین شرایط بهداشتی و زندگی در آن سکونت دارند. در حال حاضر پناهجویان در محوطه اطرف آواره هستند و آنچه در موریا رخ داده یک فاجعه است. دولت یونان به مدت 4 ماه وضعیت فوق العاده در جزیره لسبوس اعلام کرده و مدعی است آتش سوزی در پی اعتراض مهاجران به دستور مراجع کشور جهت قرنطینه اجباری مبتلایان به ویروس کرونا آغاز و احتمال تحریک و دست داشتن عوامل خارج از کمپ در تحریک مهاجران نیز مطرح است. آتن مدعی است جلسه ای به ریاست نخست وزیر، وزرای حفاظت از شهروند، مهاجرت و کشور، رییس سازمان اطلاعات و رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح تشکیل شده تا جزییات این حادثه مورد بررسی قرار گیرد. نخست وزیر یونان دلیل آتش سوزی را «واکنش خشونت آمیز» به انجام تست کرونا در اردوگاه دانسته و وزیر مهاجرت یونان نیز مدعی است پناهجویان به دلیل اعلام قرنطینه در اردوگاه این آتش سوزی را به وجود آوردند.

وقوع آتش سوزی در این اردوگاه با واکنش هایی روبه رو بوده است. خانم یوهانسون کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا مدعی است در تماس با وزیر مهاجرت یونان توافق شد 400 نفر از کودکان و نوجوانان بی سرپرست مستقر در کمپ، فورا به دیگر مناطق یونان منتقل شوند. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز مدعی شد باید هر چه سریع تر مشخص کنیم چگونه می توانیم از یونان حمایت کنیم و در میان این کمک ها می توان به سهمیه بندی میان کشور های اتحادیه اروپا اشاره کرد. آلمان، نروژ و مقامات و نهادهای اتحادیه اروپا برای کمک به دولت یونان اعلام آمادگی کرده اند. وزیر مهاجرت آلمان معتقد است اتحادیه اروپا بلادرنگ به یک سیاست هماهنگ در زمینه پناهجویان و مهاجران نیاز دارد. اما در میان احزاب این کشور، صداهای مختلفی شنیده می شود. چند هزار نفر از شهروندان آلمانی در تظاهراتی از دولت آلمان خواستند مهاجران از این اردوگاه را در آلمان و اتحادیه اروپا بپذیرند. گروهی از کشورها موافق و گروهی دیگر مخالف پذیرش پناهجویان از سوی کشورهای خود هستند. تعدادی از کشورها به جای پذیرفتن پناهجو ترجیح می دهند در محل به آنها کمک کنند. گروه های حقوق بشری نیز بارها به وضعیت نابسامان این اردوگاه علیه دولت یونان اعتراض کرده اند. به گفته «دیدبان حقوق بشر» مقامات یونانی کار چندانی برای کاستن از جمعیت این اردوگاه انجام نداده اند. 

از سال 2015 که یونان به نقطه اصلی ورود مهاجران به اروپا تبدیل شد، دولت این کشور اردوگاه های متعددی برای اسکان مهاجران احداث کرده ولی با توجه به روند طولانی بررسی تقاضای پناهندگی این افراد، اکثر اردوگاه ها با ازدحام جمعیت مواجه هستند و جمعیت ساکن آنها بیش از ظرفیت آن است. طبق قوانین فعلی اتحادیه اروپا، پناهجویان باید در اولین کشور اروپایی که وارد آن می شوند، تقاضای خود را مطرح کنند و در مراحل بعدی به سایر کشورهای عضو اتحادیه منتقل شوند. ولی اختلاف نظر بین کشورهای اروپایی و روند طولانی بررسی تقاضای پناهندگی باعث شده اکثر این افراد سال ها در کشور محل ورود خود همچون یونان، ایتالیا و اسپانیا باقی بمانند و این کشورها فشار و هزینه سنگین تری را برعهده بگیرند.