آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
شرکت ها
۲۷
قطعه سازی

یک فعال صنعت قطعه سازی اعلام کرد : مطالبات معوق بیش از 4ماه قطعه سازان

دنیای اقتصاد : طی 5 ماه نخست سال جاری اهداف قطعه سازان محقق نشده است. یک بنگاه تولیدی برای رشد همواره باید در راستای تحقیق و طرح های توسعه ای گام بردارد. با توجه به شرایط اقتصاد کنونی کشور، شرکت ها همواره به دنبال تامین نقدینگی هستند و تحقیق و توسعه دیگر در اولویت آنها قرار نمی گیرد. این در حالی است که هر بنگاه اقتصادی اگر توسعه نداشته باشد، محکوم به فنا است.

 مشکلات قطعه سازان

مهدی مطلب زاده، نایب رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور و مدیرعامل شرکت آذر موتور مبین در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: مهم ترین مشکل قطعه سازان، کمبود نقدینگی است. با توجه به تورم بازار و افزایش قیمت ها، قطعه سازی نیز به نوبه خود سرمایه در گردش بیشتری را می طلبد که باید بخشی از این نقدینگی را از طریق بانک ها تامین کند که در حال حاضر این امر با مشکلات بسیاری روبه رو است. مدیرعامل شرکت آذر موتور مبین در ادامه با اشاره به این موضوع که تا پیش از این تامین مواد اولیه تولیدکنندگان و قطعه سازان از طریق مچینگ انجام می شد، توضیح داد: قطعه سازان مواد اولیه مورد نیاز خود مانند فولاد، پلیمر و... را باید از طریق بورس کالا تامین کنند؛ درحالی که تا پیش از این به صورت مچینگ این مواد اولیه قابل تامین بود؛ به گونه ای که  تهیه مواد اولیه از طریق ال سی داخلی و به صورت مستقیم از خود تولیدکننده قابل خرید بود، اما هم اکنون باید از طریق بورس کالا تامین شود.  رئیس کمیته ساخت داخل انجمن همگن کشور در پاسخ به این پرسش که تامین مواد اولیه از طریق بورس کالا با چه مشکلاتی روبه رو است، عنوان کرد: مهم ترین مشکل عرضه در بورس کالا این است که مواد اولیه به میزان کافی عرضه نمی شود و از سوی دیگر، خریدها به صورت نقدی انجام می گیرد؛ در حالی که کالا سه ماه بعد به دست تولیدکننده می رسد. این موضوع نیاز به نقدینگی را بیش از پیش می کند و این درحالی است که قطعه سازان کماکان با کمبود نقدینگی روبه رو هستند.

مطلب زاده همچنین با اشاره به بدحسابی خودروسازان در قبال قطعه سازان عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات قطعه سازان، بدقولی و بدحسابی خودروسازان است که پرداخت های آنها به قطعه سازان نه تنها 120 روزه نبوده و نیست، بلکه بیشتر از این زمان تعیین شده تسویه حساب می کنند و همین موضوع فشار مضاعفی را بر قطعه سازان وارد می کند.  وی در ادامه با اشاره به این موضوع که قرارداد قطعه سازان با خودروسازان به صورت ثابت است، بیان کرد: با توجه به این موضوع که قیمت مواد اولیه در بورس کالا به صورت افزایشی است. از این رو می طلبد که خودروسازان نیز تعدیل قیمت ها را در قراردادهای خود با قطعه سازان اعمال کنند؛ اما چنین تعدیلی را در نظر نمی گیرند و این موضوع سبب زیان قطعه سازان شده است.  نایب رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پاسخ به این پرسش که با توجه به افزایش مواد اولیه و قیمت تمام شده، محصولات شما تا چه اندازه افزایش یافته است، گفت: افزایش قیمتی روی قطعات فعلا رخ نداده است، هرقطعه ای که تحویل خودروساز می شود، 5/ 1 برابر قیمت قراردادی آن ارزش دارد. بنابراین برای جلوگیری از تحمیل ضرر و زیان به قطعه سازان امیدواریم که خودرو سازان هر چه زودتر نسبت به تعدیل قیمت های قطعات  قراردادی اقدام کنند. مطلب زاده در پاسخ به این پرسش که با گران شدن قیمت خودرو طی یکی دو سال گذشته قیمت قطعه ها چند درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: اگر قیمت خودرو را در قیاس با قیمت ارز و دلار قرار دهیم، نمی توان ادعا داشت که قیمت خودرو گران شده است. ازاین رو با توجه به افزایش نرخ  دلار در برابر ریال می توانیم اذعان کنیم که نه تنها قیمت خودرو گران نشده است، بلکه کاهش قابل ملاحظه ای نیز داشته است.  وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چند درصد تولید یک خودرو وابسته به تهیه ارز و واردات است، عنوان کرد: بخشی از قطعات خاص که در داخل قابل ساخت نیست، خودروسازان مجبور به واردات آن هستند و برخی از مواد اولیه قطعه سازان نیز وارداتی است. از این رو با توجه به افزایش قیمت ارز، قیمت خودرو نیز گران می شود. زمانی که دلار کمتر از 4 هزار تومان قیمت داشت، ارزان ترین خودرو 20 میلیون تومان قیمت داشت؛ اما هم اکنون قیمت دلار به نزدیک 26 هزار تومان رسیده است، انتظار دارید که قیمت خودرو به چه میزان برسد.

 پیشنهادهایی در راستای نهضت داخلی سازی

نایب رئیس هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در ادامه با اشاره به راهکارهایی برای حل مشکلات قطعه سازان عنوان کرد: دولت از سال گذشته تاکنون تصمیم به راه اندازی نهضت داخلی سازی گرفت که در زمینه خودرو تاکنون چهار میز تخصص برگزار شده و در این راستا قراردادهایی منعقد شده که منجر به کاهش ارزبری 341 میلیون یورویی نیز شده است.  

مطلب زاده در ادامه با اشاره به این موضوع که برای سرعت بخشیدن به جریان نهضت داخلی سازی، این جریان نیازمند مشوق هایی است، تاکید کرد: ما در راستای محقق شدن نهضت داخلی سازی در حوزه خودروسازی چهار پیشنهاد به خودروسازان و شش پیشنهاد نیز به دولت داریم.  وی در ادامه با ارائه پیشنهادهایی به خودروسازان عنوان کرد: پیشنهاد نخست اینکه خودروسازان قیمت قطعات داخلی را به همان قیمت  قطعات خارجی از آنها خریداری کنند. دوم، برای قراردادهایی بلندمدت یک دوره بازگشت سرمایه در نظر گرفته شود و خرید قطعات به صورت نقدی انجام بگیرد و نه به صورت 120روزه. سوم، اینکه قراردادها به صورت برد-برد و عادلانه انجام گیرد. چهارم اینکه در تولید برخی قطعات های تک و پیچیده که نیازمند سرمایه گذاری سنگین است، خودروساز برای کمک به سرمایه گذاری، پیش پرداخت هایی را به قطعه سازان بپردازد.   مطلب زاده در ادامه با اشاره به پیشنهادهای مشوق های دولتی نیز عنوان کرد: پیشنهاد نخست ما اختصاص تسهیلات ارزان قیمت با حداکثر سود 10درصد است. در حالی که سود تسهیلات وام هم اکنون به 24درصد رسیده است. همچنین  اختصاص منابع مالی از سوی صندوق توسعه ملی به نهضت ساخت داخل برای خودروسازان و قطعه سازان، تدوین مشوق های مالیاتی برای تولیدکنندگان، حمایت از صنعت ملی خودرو و سایر صنایع کشور از دیگر پیشنهادهایی است که صنایع نیازمند آن است.