آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
هنر و ادبیات
۱۰
تلویزیون

پاسخ روابط عمومی صدا و سیما به یادداشت عباس آخوندی

تلاش سیاسی یا دغدغه فرهنگی؟

گروه هنر و ادبیات: در آستانه 1400 ورود برخی شخصیت ها از جمله جناب آقای عباس آخوندی به موضوعاتی که در تخصص شان نیست، اما خود را در آن امور متخصص می پندارند، چندان عجیب و غریب نیست؛ عجیب اما کار رسانه ای است که اجازه می دهد مسوولیت انتشار مطالب این شخصیت ها بر عهده او بیفتد و به ناچار زحمت خود را با انتشار مطالبی که تحریریه خود این روزنامه می توانست حرفه ای و ارزشمند بی انگارد، زیاد می کند.

برای روشن شدن بحث، ضروری است که بند به بند به تصورات جناب آخوندی پاسخ داده شود تا ذهن خوانندگان عزیز «اعتماد» روشن و خود تصمیم گیری نمایند: 

گزاره آقای آخوندی در مطلب «توسعه انحصار یا رقابت پذیری؟» این است که «ادعای صداوسیما مبنی بر داشتن مرجعیت نظارت بر شبکه نمایش فاقد وجه قانونی از منظر قانون اساسی، قانون عادی و سیاست های ابلاغی رهبری است»؛ حال آنکه نظریه تفسیری شورای نگهبان به شماره 979/21/79 تاریخ 10/7/1379 به صراحت پاسخ چنین ادعایی را از سوی آقای آخوندی که به نظر می رسد کشف دیرهنگامی باشد، داده است؛ چه آنکه در این نظریه تفسیری، اولا در خصوص اصل یکصد و هفتاد و پنجم قانون اساسی آمده است: «مطابق اصل یکصد و هفتاد و پنجم قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران صدا و سیما زیر نظر مستقیم مقام معظم رهبری می باشد. بنابراین سیاست گذاری ، هدایت و تدابیر لازم در همه ابعاد خصوصا در راستای تحقق آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور در همه شوون و مراتب که در صدر اصل مذکور به آن اشاره شده است از اختیارات اختصاصی آن مقام می باشد.» ثانیا در خصوص اصل چهل و چهارم قانون اساسی تصریح شده است: «مطابق نص صریح اصل چهل و چهارم قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران رادیو و تلویزیون دولتی است و تاسیس و راه اندازی شبکه های خصوصی رادیویی و تلویزیونی به هر نحو، مغایر این اصل می باشد. بدین جهت انتشار و پخش برنامه های صوتی و تصویری از طریق سیستم های فنی قابل انتشار فراگیر (همانند ماهواره ، فرستنده ، فیبر نوری و غیره) برای مردم در قالب امواج رادیویی و کابلی غیر از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خلاف اصل مذکور است.»

در کنار اینها، در قسمت 8 بند (و) موضوع ماده 21 قانون جرایم رایانه ای (1388)، راه اندازی رادیو تلویزیون اینترنتی و انتشار و پخش برنامه های صوتی و تصویری از طریق سیستم های فنی قابل انتشار فراگیر بدون مجوز از سازمان صدا و سیما را از مصادیق مجرمانه اعلام شده است. در ابلاغیه سال 1394 به شورای عالی فضای مجازی نیز تصریح شده است، مساله صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و مسوولیت آن منحصرا بر عهده سازمان صداوسیما است.

جناب ایشان از تغایر ادعای رسانه ملی با «قاعده حقوقی نظم عمومی و اصل حاکمیت قانون» گفته اند، در حالی که قانون به صراحت وظایف دستگاه های حاکمیتی را مشخص کرده و آن مبادرت به اموری است که موجب اقتدار و حاکمیت کشور می شود؛ به نظر می رسد جناب آقای آخوندی بیشتر مقاله را به صورت اقتباسی از روی مقاله ای غربی درباره Good Governance نگاشته باشد، بی آنکه نگاهی به کارکرد دستگاه های حاکمیتی، دولتی، نیمه دولتی و خصوصی در نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. باید گفت مایه بسی افسوس است که وزیر سابق دستکم در قضیه مورد ادعای شان، رسانه ملی را «یک بنگاه انحصاری» می داند که به واسطه «صدور مجوز فعالیت به سایر بنگاه ها» برایش تعارض منافع پدید خواهد آمد؛ نخیر آقای آخوندی! فرض تان غلط است، اگر این طور باشد که باید گفت همه دستگاه های دولتی و حاکمیتی مسوول صدور مجوز تعارض منافع دارند و «لاجرم به محو شفافیت منجر و موجب فساد و اخلال در نظم و امنیت حقوقی سایر فعالان و شهروندان» محکوم می شوند. مثلا، وزارت بهداشت اگر به کسانی که دستی در تولید و تامین خوراک مردم دارند، مجوز فعالیت بدهد یا ندهد، دچار تعارض منافع است؟!

جناب آخوندی می گوید «سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) که مبنای قانونی تاسیسش روشن نیست، مدعی است که تصمیم گیری در این حوزه تنها در صلاحیت این سازمان است»؛ به همین خاطر ایشان را ارجاع می دهیم به جوابیه ای که در همین باره در همین هفته برای روزنامه اعتماد ارسال و همین طور 19 شهریور در روزنامه جام جم منتشر کردیم. برای سهولت دسترسی به این مطلب می توانید به این نشانی مراجعه کنید:http: //www.pririb.ir/portal/NewsView/39541

اینکه جناب ایشان به عنوان دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشکده فنی دانشگاه تهران و دکترای اقتصاد سیاسی رویال هالووی، دانشگاه لندن، به زعم خود به مسائل حقوقی ورود می کنند یا به این خاطر که زمانی خاک رسانه ملی را خورده است، جایگاه خود را در حد نهادهای موجود تفسیر قوانین رفیع می پندارد، سبب نمی شود اصول حقوقی یا واقعیت ها تغییر کنند. بهتر آن بود که ایشان با قیاس های مع الفارق، سیاست گذاری ها و قوانین فرهنگی و اقتصادی را با هم مقایسه نمی کرد، چرا که نتیجه اش جز به بیراهه رفتن نبوده است. همان طور که در نظریه های تفسیری شورای نگهبان نیز ذکر شد، در خصوص رسانه ملی، قوانین مشخص و مبرهن هستند و چندان نیاز به تفسیرهای خودصحیح پندارانه نیست.

همان گونه که پیش از این به آن اشاره شد، شورای نگهبان قانون اساسی به عنوان مرجع اصلی تفسیر این قانون در نظریه تفسیری شماره 979/21/79 تاریخ 10/7/1379 بر اساس نص صریح اصل 44، صلاحیت راه اندازی رادیو و تلویزیون را منحصرا در اختیار دولت و صداو سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرده است.

علی ای حال، نویسنده یادداشت در ادامه با بیان مجدد اصول 43 و 44 و 45 قانون اساسی و تشریح دوباره آنها و بر مبنای حدس و گمان، پیش بینی نموده که اعطای مسوولیت صدور مجوز به سازمان صدا و سیما منجر به تعارض منافع و ایجاد مانع بر سر ورود شرکای جدید و یا حتی حذف آنها می گردد و بر اساس همین گمانه بار دیگر این مساله را در تعارض با منافع عمومی عنوان کرده است؛ حال آنکه یکی از وظایف اصلی ساترا در حوزه تنظیم گری رسانه ها که در طول این سال ها نیز با جدیت به آن پرداخته است «حذف رفتارهای ضد رقابتی» بوده تا بدین وسیله بتواند فضا را به نفع کنشگران و رقبای تازه نفس و نوپا تغییر دهد تا آنها نیز بتوانند با آرامش بیشتری در این فضا به فعالیت بپردازند که روابط حسنه ای که بین ساترا و رسانه های مرتبط با آن در این سال ها به وجود آمده، به خوبی موید این ادعاست.

مغالطه دیگری که در یادداشت مذکور دیده می شود، عدم تمییز میان «تنظیم گری و نظارت بر محتوای رسانه های صوت و تصویر فراگیر» و «صدور مجوز تولید در حوزه سریال سازی شبکه نمایش خانگی» است. با استدلال های صورت گرفته روشن است که تنظیم گری ساترا بر رسانه های صوت و تصویر بر اساس مبانی قانونی کشور شکل گرفته و در حال انجام است. موضوعی که در سه ماه اخیر در فضای فرهنگی کشور مطرح شده است، موضوع مرجع صاحب صلاحیت برای «صدور مجوز تولید» سریال های شبکه نمایش خانگی است که طبق توافقات انجام شده با اطلاع وزارت محترم ارشاد به بخش تولیدی سازمان صدا و سیما واگذار شده است؛ لذا انتظار بود که نویسنده یادداشت، حداقل اطلاعی از وقایع فرهنگی کشور داشته باشد و پس از آن به اظهارنظر در این حوزه مبادرت ورزد.

در پایان مطلب بیان این نکته لازم است که امروزه وجود نهادهای تنظیم گر برای فضای آنلاین امری اجتناب ناپذیر به منظور حفاظت از منافع عمومی است و اکثریت کشورها سیاست هایی را به منظور توسعه این نهادها در دستور کار خود قرار دادند که به عنوان نمونه می توان به واگذاری مسوولیت تنظیم گری محتوای رسانه ای آنلاین به نهادهای تنظیم گر پخش رادیویی-تلویزیونی اشاره کرد. علاوه بر این باید در نظر داشت شخصی که در دوران وزارت خود و در اوج غم خانواده های داغ دیده قطار مسافری تبریز- مشهد، ارزش جان انسان ها را با پول مقایسه کرد، چه نگاهی می تواند به حوزه رسانه و فرهنگ داشته باشد. این مشرب فکری که راحت می گوید «بیمه خسارت شان را پرداخت خواهد کرد» به نظر نمی رسد بتواند سنگ محکی برای صیانت از فرهنگ و فرهنگ سازی باشد.