آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۴
سیاسی
۳

مدیرکل آژانس در نشست شورای حکام: شرایط برای همکاری سازنده با ایران مهیا است

گروه سیاسی : جدیدترین نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته با این پیام «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس آغاز شد که شرایط برای همکاری سازنده با ایران مهیاست. پیامی که پیشتر به واسطه بروز اختلافات میان ایران و آژانس انتظار نمی رفت، در این نشست شنیده شود اما سفر چندی پیش «گروسی» به تهران و رایزنی هایی که او پیرامون چند موضوع اختلافی از سر گذراند چنان ثمربخش بود که شورای حکام در نشست اخیر خود روز آرامی را سپری کند.

مدیرکل آژانس در آغاز سخنان روز گذشته اش با استقبال از همکاری اخیر میان آژانس و ایران به تداوم راستی آزمایی آژانس درباره برنامه هسته ای ایران ذیل برجام اشاره کرد و از حل و فصل اختلافات جدید خبر داد. او با اشاره به سفر ماه گذشته به کشورمان گفت که برای یافتن پاسخ سوال های باقی مانده آژانس بویژه برای حل کردن مساله دسترسی به دو محل در ایران با مقام های بلندپایه ایرانی گفت و گو کرده است. «گروسی» در این چارچوب تصریح کرد: «ما برای حل کردن مسائل اجرایی پادمانی که از سوی آژانس مطرح شده بود، به راه حل رسیدیم. آژانس سپس در یکی از دو محل مشخص شده از سوی ما تحت پروتکل الحاقی به دسترسی تکمیلی دست یافت. بازرسان ما از محیط نمونه برداری کرده اند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دسترسی تکمیلی به محل دوم بعدا طی ماه جاری انجام خواهد شد». او همچنین با اشاره به بیانیه مشترک ایران و آژانس گفت: «من از توافق میان آژانس و ایران که امیدوارم موجب تحکیم همکاری و افزایش اعتماد دوطرفه شود، استقبال می کنم.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود که 10 روز پیش در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته تایید کرده که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران افزایش یافته است. در گزارش آژانس تصریح شده میزان این ذخایر در حال حاضر 2015 کیلوگرم است که نسبت به گزارش فصلی قبل این نهاد بین المللی 534 کیلوگرم افزایش یافته است. مساله دیگر در گزارش این نهاد بین المللی، اجازه ایران برای دسترسی به 2 سایت است. آژانس اتمی در گزارش جدید خود اعلام کرده که ایران اجازه دسترسی به یکی از این دو سایت برای

نمونه برداری های محیطی را داده است. طبق این گزارش، بازرس های این سازمان طی روزهای آینده در ماه سپتامبر و در تاریخی که بر سر آن با ایران توافق حاصل شده، از سایت دیگر هم دیدن کرده و نمونه برداری انجام خواهند داد. نشست شورای حکام در شرایطی برگزار شد که پیشتر ایران و آژانس بر سر موضوعاتی اختلاف نظر پیدا کرده بودند که بعد از ادعاهای اخیر و اسناد ادعایی جدیدی درباره دو مرکز در ایران به وجود آمده بود. دو مرکزی که آژانس براساس آنچه مدارک قابل ارزیابی می خواند، خواهان بازرسی و دسترسی به آنها شده بود. ایران که تا پیش از آن مسیر مثبتی را بعد از حل پرونده «پی ام دی» با آژانس آغاز کرده بود، به دنبال طرح ادعاهای جدید درباره دو مرکز ادعایی، کوشید مانع از بازگشایی پرونده دیگری شود. چه قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران می توانست مسیر را برای صدور یک قطعنامه دیگر در نشست روز گذشته شورای حکام و ارجاع این پرونده به شورای امنیت سازمان ملل فراهم کند؛ اما رایزنی های «گروسی» در تهران و تفاهماتی که در این مذاکرات حاصل شد فرصت خوبی را برای یافتن راه میانه جهت ایجاد اطمینان به آژانس نسبت به فعالیت های هسته ای ایران و رفع مشکلات تازه میان طرفین به وجود آورد. ذیل سفر مدیرکل آژانس به تهران بود که سناریوی جدید علیه ایران در نقطه آغاز شکست خورد و در مواضع مثبت روز گذشته «رافائل گروسی» و فضای آرام شورای حکام بروز یافت.