آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۳
ورزش
۱۴
چهره

درباره تغییر لوگوی گوگل در این روزها

تری فاکس، پای مصنوعی و ماراتن امید

اگر روز یکشنبه به سایت گوگل سر زده باشید حتما متوجه تغییر لوگوی این موتور جست وجو شدید. در صفحه اصلی سایت گوگل یک نقاشی به چشم می خورد که در آن جوانی با یک پای مصنوعی در حال حرکت کنار دریا و تپه های سرسبز است در حالی که خورشید با قدرت می تابد؛ یک تصویر شاد و امیدوارکننده. درست مثل مرد جوانی که در تصویر دیده می شود، درست مثل تری فاکس. 

شاید خیلی از کاربران اینترنت وقتی با تصویر فوق در صفحه گوگل مواجه شوند آن را به عنوان یک نقاشی ساده در نظر بگیرند و از کنارش عبور کنند اما واقعیت این است که مرد داخل تصویر یکی از تاثیرگذارترین و الهام بخش ترین ورزشکاران کشور کانادا و جهان به حساب می آید. تری فاکسی که در 23 سالگی به خاطر ابتلا به سرطان از دنیا رفت، اما راهی که آغاز کرده همچنان با قدرت ادامه دارد.  داستان زندگی تری از آن دسته داستان های دراماتیکی است که هر کسی را تحت تاثیر قرار می دهد. داستان پسر 17 ساله عشق بسکتبالی که در سال 1976 بعد از یک تصادف ساده فهمید به سرطان استخوان استئوسارکوما دچار است و به همین خاطر مجبور شد پایش را قطع کند و به شیمی درمانی بپردازد. تری در مدت زمان شیمی درمانی با درد و رنج بیماران سرطانی آشنا شد و تصمیم گرفت برای آنها کاری بکند. تری با پای مصنوعی در سال 1979 در دوی ماراتن 17 مایلی پرنس جرج شرکت کرد و در پایان مسابقه اشک همه تماشاچیان را درآورد. تری با اینکه آخر بود و 10 دقیقه از نفر آخر فاصله داشت به هر شکلی که بود از خط پایان عبور کرد و تشویق و تحسین حاضران را به دست آورد.  آوریل 1980 تری تصمیم گرفت مسیری 8000 کیلومتری بین ایالت های کانادا را طی و در این مسیر از مردم کانادا برای حمایت از بیماران سرطانی کمک جمع کند. او به هر ترتیبی که بود اجازه این کار را پیدا و مسیرش را از اقیانوس اطلس آغاز کرد و در حالی که در هفته های اول کمک نه چندان قابل توجهی جمع کرده بود در ادامه با جلب شدن نظر مردم به این حرکت فوق العاده او نه تنها به چهره ای بین المللی تبدیل شد، بلکه توانست میلیون ها دلار برای کمک به بیماران سرطانی جمع کند. 

در حالی که داستان تری به زیباترین شکل ممکن پیش می رفت و مردم در همه ایالت ها برای دیدن او صف می کشیدند و افراد سرشناس از اقصا نقاط دنیا برایش چک می فرستادند، بار دیگر سرطان سراغ او آمد و این آخرین چیزی بود که توانست تری را متوقف کند. او در یک سپتامبر 1980 با چشمانی اشکبار در کنفرانسی خبری بیماری اش را رسانه ای کرد و مجبور شد مسیرش را پس از طی 5373 کیلومتر متوقف کند در حالی که تا آن لحظه 1،7 میلیون دلار جمع آوری کرده بود. گرچه تری به بیمارستان منتقل شده بود کمک ها همچنان می رسید به نحوی که رقم تا 23 میلیون دلار بالا رفت. از سراسر دنیا افراد مختلفی برای تری نامه می نوشتند. تعداد نامه های دریافتی او به حدی زیاد بود که تنها نوشتن نام او روی پاکت نامه به جای آدرس کامل کفایت می کرد. در سپتامبر سال 1980 نام تری فاکس در فهرست مشاهیر ورزشی کانادا ثبت شد و او ورزشکار سال لقب گرفت. تری فاکس نماد استقامت که ماراتن امید را پایه گذاری کرد در 28 ژوئن 1981 به کما رفت و دیگر بیدار نشد. مراسم تدفین او در تلویزیون ملی نشان داده شد. فاکس در کانادا به شخصیتی ماندگار تبدیل و در سال 1999 به عنوان بزرگ ترین قهرمان کشور شناخته شد. نام فاکس در کانادا روی یک کوه گذاشته و سکه و تمبر یادبود با تصویر او ضرب شده و به چاپ رسیده است. در سال 2008 او شخصیت مهم تاریخ کانادا لقب گرفت. این عنوان به افرادی تعلق می گیرد که نقش بسیار مهمی در تاریخ کشور ایفا کرده اند.

هر ساله در ماه سپتامبر مسابقه دوی ماراتن امید با یاد و خاطره تری فاکس برگزار می شود و عوایدش به مرکز سرطان ونکوور که به نام تری ثبت شده اختصاص می یابد. گفته می شود حرکت تری از لحظه ای که پایش را از اقیانوس بیرون کشید و دویدن را آغاز کرد تاکنون 650 میلیون دلار درآمد داشته است.