آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۹۸۶۳
صفحه آخر
۱۲

در نشست خبری حجت الاسلام قاسمیان رئیس جدید کتابخانه مجلس با رسانه ها مطرح شد

ریل گذاری گنجینه ملی روی خط دیجیتال

حسن شجاعی (دبیرگروه فرهنگی)

میدان بهارستان در واپسین روزهای فصل گرما حال و هوای پاییزی داشت و این را می شد در پیاده راه منتهی به مرکز اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی به خوبی حس کرد. قصدمان حضور در نخستین نشست خبری رئیس جدید کتابخانه مجلس بود و فرصت دوباره دیدن این ساختمان قدیمی با آن سازه های سنتی و نوستالژی خودش حال آدم را خوب می کرد.

پس از تایید و بازرسی، مسیر کوتاه انتظامات تا سالن ایران شناسی کتابخانه مجلس را طی کردم تا در کنار سایر دوستان رسانه ای حرف های تازه ای که قرار بود شنیده شوند را بشنوم. البته که بازهم تاخیر در برگزاری مراسم از عادات این سال های ماست، اما با تلاوت دل نشین قاری و غرور سرود ملی همه چیز برای نشست به خوبی آغاز شد.

خیرمقدم مجری و بیان دلایل برگزاری این نشست کوتاه بود و سرانجام نوبت به صاحب مجلس رسید تا گزارشی از فعالیت حوزه تحت مدیریتش در مدت کوتاه دوماهه در کتابخانه مجلس ارائه کند.

حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان؛ فارغ التحصیل کارشناسی عمران دانشگاه شریف، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه قم، فارغ التحصیل حوزه علمیه قم استاد دانشگاه امیرکبیر و شریف و علم و صنعت استاد دروس مختلف حوزوی، مدیر و موسس مدرسه علمیه مشکات و... است. صدای دل نشینی دارد و آواز را هم تخصصی کارکرده و به همین خاطر طرفداران پروپاقرصی پای منبرش دارد؛ فوتبالیست خوبی هم هست و در بین سخنانش گریزی هم به لیورپول و محمد صلاح و لیگ جزیره می زند؛ در پینگ پنگ هم سررشته دارد و در زمره قاریان برجسته کشوری نیز محسوب می شود.

حالا چرا امروز در قامت رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نشسته خود حکایتی است که برمی گردد به کارهای بر زمین مانده و نشده در طول این سال ها در این حوزه مهم فرهنگی کشور که نیازمند مدیری به قول خودش جهادی و پای کار می خواهد و حالا او قصد دارد تا پایان سال «شق القمر» دوماهه اش را تمام کند.

در کنارش علیرضا معاف، قائم مقام رئیس کتابخانه شهریار زرشناس معاون پژوهشی، حجت الاسلام عبدالحسین مسلمی، معاون اشاعه و خانم نعمت اللهی معاونت فنی حضور دارند و در این نشست توضیحاتی درخصوص حوزه فعالیت خود ارائه کردند.

حجت الاسلام قاسمیان در ابتدای سخنانش حرمت داری کرده و یادی مرحوم استاد عبدالحسین حائری که نامشان با کتابخانه مجلس گره خورده است به میان می آورد و اشاره می کند ایشان نوه مرحوم شیخ عبدالکریم حائری بوده و از بیت مرجعیت است و کسی است که در 20 سال ریاست خود به ویژه در مقطع انقلاب، این گنجینه ارزشمند را حفظ کرد.

وی سپس به سیاست های ابلاغی رئیس مجلس و شعارهای دکتر قالیباف اشاره کرد و با بیان این که  این شعارها به همه نهادهای زیرمجموعه مجلس ازجمله کتابخانه، موزه و مرکز اسناد خط دهی کرده افزود: هدف اصلی و بنیادی کتابخانه مجلس جمع آوری آثار حقوقی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با تاکید بر اسلام شناسی و ایران شناسی، حفظ و نگهداری میراث ملی، آثار کمیاب و خطی و موزه ای و انتشار مناسب آن، ارائه خدمات به نمایندگی مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولتمردان نظام و پژوهشگران داخلی و خارجی، دانشجویان و سایر مراجعین است. این اساسنامه کتابخانه را برای خدمات پارلمانی مهیا می کند. اگر از این نکته غفلت شود، یعنی کتابخانه از ماموریت اصلی خودش شانه خالی کرده است. بنابراین این ماده از اسناد بالادستی مهم ماست.

حجت الاسلام قاسمیان ادامه داد: مجلس جدید چهار شعار را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است و ما نیز از همین برنامه ها بهره خواهیم برد و با این اهداف همگن خواهیم شد؛ مردمی سازی، هوشمند سازی

شفاف سازی و کارآمد سازی.لیکن ما در این مدت دو ماه و نیم به شهادت کارشناسان مختلف این رشته «شق القمر» کردیم و این مطابق با مدیریت جهادی است. گزارشات مستندی از برنامه های اجرایی شده در این مدت موجود است و هرکسی که این گزارش ها را خوانده تعجب کرده که چگونه این همه کار در این مدت اندک انجام شده است. در بخش اسناد با توجه به وظیفه آرشیویستی کتابخانه، برای اولین بار «رف خوانی» اسناد انجام شد. که در این رابطه اسناد قبل از انقلاب حدود 15هزار کارتن و در زمینه اسناد بعد از انقلاب 2هزار و 200 کارتن نیز «رف خوانی» و ساماندهی شد.

 در جریان انجام این امور 600 کارتن سند و تعداد قابل توجی طومار به مخزن اسناد قبل از انقلاب اضافه شد. این در حالی است که در گزارشات مدیران پیشین مرکز اسناد از 10 میلیون تا 15 میلیون برگ سند موجودی مخازن اسناد اعلام شده بود که این گزارش ها دارای دقت لازم نبوده است و  تا پایان سال تعداد دقیق این اسناد مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است تا به امروز

 2 میلیون و 700هزار برگ سند  سازماندهی و فهرست نویسی شده است. شاید برای شما جالب باشد که از سال 1380 تا امروز این اسناد «رف خوانی» یا انبارگردانی نشده بودند. ما از فرصت کرونا استفاده کرده و نیروهای مجموعه را بسیج کردیم تا این مجموعه ارزشمند را یک بار دیگر موردسنجش قرار دهیم که به لطف خدا این کار انجام شد. در زمینه دیجیتال سازی تا به امروز 5 درصد از موجودی مخازن اسکن شده است که ان شاءالله تا پایان سال کلیه اسناد دیجیتال سازی خواهد شد.

 رئیس جدید کتابخانه مجلس خاطرنشان کرد: اعتقادداریم کتابخانه مجلس شورای اسلامی باید برای همه قابل استفاده بوده و درهای آن برای همه کشور و همه دنیا باز باشد. برای دست یابی به این هدف تنها باید با دیجیتال سازی و بارگذاری اسناد در فضای مجازی این مهم را عملیاتی کنیم و ان شاءالله تا پایان سال بحث دیجیتال سازی و بارگذاری نسخ خطی نفیس و کلیه اسناد، انجام می شود.در حال حاضر 20 درصد از کار نسخ خطی مانده و 5 درصد اسناد هم دیجیتال سازی شده اند. در همین جا نیز قول می دهم تا پایان سال تمامی اسناد و منابع کتابخانه مجلس دیجیتال سازی و بارگذاری شود.

حجت الاسلام قاسمیان در بخش دیگری از سخنان خود مشکلات مربوط به مرکز اسناد مجلس اشاره کرد و گفت: مرکز اسناد داستان پر غصه ای دارد. فعالیت اصلی این مرکز باید حفظ و نگهداری میراث ملی باشد بنابراین یک بخش کار آرشیو سازی و فهرست نویسی این اسناد است تا پژوهشگران بتوانند از آن استفاده کنند، اما در طول این سال ها اسناد پس از انقلاب این مرکز دست نخورده و حتی برگ شماری هم نشده بود. در این 40 سال هیچ کس به برگ شماری این اسناد اقدام نکرده و تنها پنج درصد این اسناد نیز صرفا دیجیتال سازی شده بود. در این وضعیت از 15 هزار کارتنی که سندهای دوره سنا و مجلس شورای ملی است پنج هزار کارتن هنوز برگ شماری نشده است.

وی سپس به فعالیت های صورت گرفته در حوزه پژوهش این مرکز اشاره کرد و گفت: در طول این دوماه و نیم تلاش کردیم رویکرد متفاوتی در این زمینه به فعالیت ها بدهیم و رویکردمان براساس شعارهای چهارگانه مجلس باشد. همچنین سعی داریم تا کتابخانه مجلس به عنوان مامنی برای فعالیت اندیشمندان و پژوهشگران بدون غربالگری جهت فکری و سیاسی پژوهشگران و مراجعه کنندگان باشد و کتابخانه مجلس را همانند تمامی کتابخانه های دنیا که محلی برای آفرینش است، تبدیل کنیم. متاسفانه نقش اندیشه ورزی از کتابخانه مجلس گرفته شده بود که تلاش کردیم با ظرفیت های در اختیار قرار داده شده، این نقش را به کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگردانیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار«رسالت» مبنی بر چگونگی تعامل و همکاری با کتابخانه ملی و استفاده از ظرفیت های دو مرکز عنوان داشت: در این زمینه یکی دو نشست تخصصی برگزار کرده ایم و در حال تفاهم هستیم تا بتوانیم اسناد 6 دوره مهم تاریخی پس از انقلاب را در قالب فایل دیجیتال که بنا به دلایلی در دست نداریم و در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود را دوباره به کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگردانیم تا آرشیو کاملی در اختیار داشته باشیم. 

رئیس کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت موزه این نهاد گفت: در بخش موزه باید گفت که درب آن خیلی به روی مردم باز نیست ضمن این که محیط کوچک آن اقتضای 500 شی موزه ای را دارد درحالی که 2500 شی موزه ای داریم؛ بنابراین 5 برابر بیش از آنکه در معرض عموم قرار گیرد در کارتن ها قرارگرفته است.کاری که در این زمینه می خواهیم انجام دهیم این است که بازدید از موزه به صورت دیجیتال باشد؛ تصاویر سه بعدی تهیه خواهد شد و همه اشیا انبارشده نیز به نمایش درخواهد آمد. علاوه بر این با توجه به آنکه این موزه مروری در تاریخ معاصر و مشروطه دارد قصد داریم کاری کنیم تا وقتی کسی وارد آن می شود تاریخ معاصر را عکس به عکس و سند به سند با روایت انقلاب اسلامی بشنود. در آن زمان است که چنین موزه ای مردمی شده است. فعلا در موزه کاری انجام ندادیم اما وعده ما تا پایان سال است.

در ادامه این نشست دکتر علیرضا معاف قائم مقام ریاست کتابخانه به کارویژه جدیدی با نظر ریاست مجلس و  نیز رئیس کتابخانه مجلس در زمان یکساله با شکل دهی یک نظام اندیشگاهی، نخبگانی، دانشگاهی و با خاصیت جبهه ای و هویتی مفهومی اکوسیستم نظام اندیشگاهی نخبگانی جمهوری اسلامی بعد از سال ها تاسیس خواهد شد، اشاره کرد. دکتر شهریار زرشناس معاون پژوهش کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی به بیان برنامه های آینده در معاونت پژوهش پرداخت و در این زمینه گفت: انقلاب اسلامی ایران خیزش ورستاخیز عالم اسلامی، ایرانی علیه نظام سلطه و شبه مدرنیته برای پیدا کردن هویت خود با رهبری روحانیت به عنوان نماینده اصلی این ظرفیت ایرانی اسلامی بود. جامعه ایرانی در یک دوره گذار است که وظیفه ما کمک به آن است. حلقه آغازین این گذار حلقه سیاست با برانداری نظام وابسته پهلوی بود، ولی در نظامات اقتصادی و فرهنگی کار زیادی داریم.