آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۷
جامعه
۹

خبر

نحوه «توزیع» و «قیمت» واکسن آنفلوانزا

ایسنا: مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن تشریح زمان و نحوه توزیع، عرضه و قیمت واکسن آنفلوانزا گفت: امسال به گونه ای برنامه ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کدملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده اش، تا سقف سه عدد واکسن آنفلوانزا دریافت کند. دکتر سیدحیدر محمدی درباره زمان توزیع واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر در شبکه بهداشتی گفت: واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر و کادر بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می گیرد و توزیع آن از ابتدای مهر آغاز خواهد شد. او تاکید کرد: باید توجه کرد که اصلا ضرورتی ندارد که همه مردم واکسن آنفلوانزا تزریق کنند، بلکه اولویت در این زمینه با گروه های در معرض خطر مانند افراد بالای 65 سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی و... است. محمدی با بیان اینکه برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم، گفت: گروه اول شامل همان دو و نیم میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می شود. گروه دوم سالمندان بالای 65 سال هستند که باید با ثبت کدملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه ها با قیمت حدود 42 هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر پنج سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه ها توزیع می شود. بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه ها تمام شد، بر اساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه های دیگر می رویم.

سوء استفاده از نشان عصای سفید برای فروش چای و عسل

شرق: انجمن نابینایان ایران با صدور اطلاعیه ای از سوءاستفاده از نشان عصای سفید برای فروش چای و عسل خبر داد و انجام هرگونه فعالیت اقتصادی از جمله خریدو فروش محصولات غذایی را تکذیب کرد. به گزارش انجمن نابینایان ایران، اخیرا افرادی سودجو به نام انجمن نابینایان ایران اقدام به فروش محصولات غذایی از جمله عسل و چای کرده اند و مدعی اند که عواید حاصل از این کار را به نابینایان و اعضای تحت پوشش انجمن نابینایان ایران اختصاص می دهند. در اطلاعیه تصریح شده است: برای انجمن نابینایان ایران و با انجام تحقیقات میدانی به اثبات رسیده که ادعای این شرکت ها و مجموعه ها مبنی بر ایجاد شغل برای نابینایان کاملا بی پایه و اساس و کذب بوده و این شرکت ها که اغلب شرکت هایی خصوصی هستند، سعی دارند تنها با استفاده از نشان عصای سفید و نابینایان، ضمن تحریک عواطف و احساسات مردم نوع دوست ایران عزیز به مقاصد سودجویانه خود برسند.

افزایش 14درصدی تصادفات موتورسیکلت ها

ایلنا: رئیس پلیس راهور تهران ضمن اشاره به افزایش تردد با موتورسیکلت در شرایط کرونا و همچنین افزایش 14درصدی تصادفات موتورسیکلت ها در شش ماه امسال، خبر داد. سردار حمیدی همچنین گفت: در شش ماه گذشته هم کاهش تصادفات را داشتیم، با این حال تصادف موتورسیکلت ها به خاطر افزایش تردد و شرایط کرونایی افزایش داشته است. به گفته او، تصادفات موتورسیکلت در شش ماهه سال اول نسبت به شش ماهه سال گذشته، 14 درصد افزایش داشته است. طبق گفته سردار حمیدی، هم اکنون نزدیک به 60 هزار موتورسیکلت رسوبی در سطح شهر داریم. او درباره سرنوشت موتورسیکلت های توقیف شده نیز گفت: موتورسیکلت هایی توقیفی که هیچ کس به سراغشان نمی رود، به نهادهای مسئول واگذار شده و  به مزایده گذاشته می شوند و موتورسیکلت هایی که امکان استفاده دارند به چرخه بازمی گردند.