آرشیو سه‌شنبه ۲۵‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۶
فرهنگ: سینمای جهان
۱۲

گای ریچی با «آقایان» منتقدان و تماشاگران را راضی کرد

ضد قهرمانان در لباس «آقایان»

کیکاووس زیاری

 نه فقط منتقدان سختگیر، که خود گای ریچی هم بر این باور است که تازه ترین ساخته سینمایی اش «آقایان»، بازگشت دوباره او به گونه مورد علاقه و دلخواهش است. منتقدان که این کمدی جنایتکارانه را به شدت پسندیده اند، از آن به عنوان یکی از بهترین تولیدات سال سینمای انگلستان اسم می برند. استقبال تماشاگران هم در سراسر دنیا از این فیلم خیلی خوب بوده و ریچی را به دوران اوج گذشته اش برگردانده است. فیلمنامه این کمدی اکشن طناز را خود کارگردان نوشته و یکی از تهیه کنندگانش هم بوده است. ریچی این فیلمنامه جذاب را براساس داستان کوتاهی از ایوان آتکینسون نوشته و بازیگرانی چون متیو مک کانهی، چارلی هونام، کالین فارل، هیو گرانت، میشل داکری و جرمی استرانگ نقش های مختلف آن را بازی کرده اند. این فیلم هم مثل ساخته های قبلی سازنده اش سیمایی مردانه داشته و زنان در آن جای زیادی ندارند.

در سال های اخیر تعدادی فیلم ساخته شده که شخصیت های ضدقهرمان را در راس ماجراهایش داشته و داستان کسانی را تعریف می کنند که در مقابل جامعه و قوانین آن ایستاده اند. البته در پایان همه این فیلم ها، این شخصیت های فریبنده و نه چندان دلچسب به سزای اعمالشان می رسند و معمولا آخر و عاقبت خوب و خوشی ندارند. کمدی جنایتکارانه آقایان هم از همین قاعده پیروی می کند. حتی نام فیلم هم اشاره ای طنزآمیز به همین شخصیت های نامعقول است. فلچر (هیو گرانت) سردبیر نشریه ای زرد، قصد افشای کارهای خلاف میکی پیرسون (متیو مکوناهی) یک سلطان مواد مخدر و اخاذی از او را دارد. او همچنین در حال نوشتن فیلمنامه ای از همین ماجراست و قصد دارد آن را به شرکت فیلمسازی میراماکس (که اتفاقا تهیه کننده آقایان هم هست) بفروشد! پیرسون هم برای سلطه بر بازار، با دو نفر از رقبای جدی خود درگیر است. ریموند (چارلی هونام) مشاور و دست راست اوست و تلاش دارد کارها را سازماندهی کند.

روزالیند (میشل داکری) همسر پیرسون در جریان کارهای اوست و زیر پوشش یک شرکت سرویس رسانی، کارهای همسرش را انجام می دهد. او که از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شده و آموخته های دانشگاهی اش را در خدمت کارهای خلاف قرار داده، برای فروش مواد خود با دردسرها و مشکلات بسیار زیادی روبه روست. زمانی که میکی پیرسون تصمیم می گیرد امپراتوری مواد مخدر خود را (که در زیر محوطه زمین کشاورزی یک آریستوکرات انگلیسی پنهان کرده است) به یک میلیاردر آمریکایی بفروشد، سلسله ای از اتفاقات پیش بینی نشده ای رخ می دهد که کار را برای او سخت می کند. میکی پیرسون با زرنگی تمام موفق می شود هم رقبای کاری اش راسر به نیست کند و هم فلچر را از سر راهش بردارد، اما مشکلات او با قانون تمام شدنی نیست و نمی تواند از چنگال مردان قانون فرار کند.

ریچی اولین بار ماه می 2018 اعلام کرد که قصد ساخت آقایان را دارد. همان زمان گفته شد این فیلم حال و هوایی شبیه کارهای موفق قبلی او «اسنچ» و «قفل، انبار و دو بشکه باروت» دارد. در جشنواره بین المللی کن همان سال ریچی حضور فعالی داشت و توانست نظر مثبت مدیران میراماکس را برای تولید فیلم جلب کند. کلید فیلمبرداری این کمدی جنایتکارانه ماه اکتبر زده شد. کیت بکینسل برای ایفای نقش همسر مک کانهی  انتخاب شده بود، اما دو هفته بعد از شروع کار فیلمبرداری، او حذف و میشل داکری جایگزینش شد. نزدیکان ریچی گفتند خود بکینسل از پروژه کناره گرفته و دلیل آن، بیماری سخت بخش مهمی از اعضای خانواده اش بوده است. بعد از اکران عمومی فیلم، بکینسل از این که در آن بازی نداشته به شدت اظهار تاسف کرد. ریچی برخلاف ساخته های قبلی اش، برای این فیلم دوره فیلمنامه خوانی برگزار نکرد و به جای آن، سر صحنه و با دوربین های روشن دیالوگ ها را با بازیگرانش تمرین کرد.

هیو گرانت بعد از اکشن ناموفق «مردی از آنکل»، دومین همکاری اش با ریچی را مثبت و خوب ارزیابی کرد. او تمام صحنه هایش با چارلی هونام را (که شامل

40 صفحه دیالوگ های سنگین می شد) طی پنج روز بازی کرد و در مصاحبه ای تلویزیونی اعتراف کرد   در طول کار فیلمبرداری حتی یک بار هم مک کانهی را ملاقات نکرد و تنها بعد از پایان فیلمبرداری بود که برای اولین بار یکدیگر را از نزدیک دیدند! آقایان با هزینه تولید 22 میلیون دلاری اش، موفق به فروشی 37 میلیون دلاری در آمریکای شمالی شد. واکنش تماشاگران سینما در بقیه کشورهای دنیا به فیلم بهتر بود و 79 میلیون دلار برای دیدن آن پرداخت کردند. فروش جهانی 116 میلیون دلاری این کمدی اکشن آن قدر برای مدیران میراماکس جذاب بود که از ریچی درخواست کردند فیلم بعدی اش را هم برای آنها بسازد!ریچی آقایان را یک درام دوره ای هم می داند که وام گرفته از درام های تاریخی کلاسیک سینمای انگلستان است. به گفته او: «شما می توانید طراحی صحنه و لباس کلاسیک محصولات قدیمی را در این فیلم ببینید. برای انتخاب لباس های چهار شخصیت محوری مرد داستان، وسواس عجیبی داشتم و آنها را با دقت خاصی انتخاب و تهیه کردم. متاسفم که این موضوع از نگاه منتقدان و حتی تماشاگران پنهان ماند و کمتر کسی به آن اشاره کرد. فیلم فرهنگ انگلیسی را به شکلی عریان به نمایش می گذارد و قصدم این بود که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهم.»

این هنرمند انگلیسی که برای هالیووددو قسمت شرلوک هلمز و علاالدین را ساخته، در کار جدیدش «وسیله نقلیه حامل پول نقد» از گونه کمدی گنگستری دور شده و اکشنی دلهره آور ساخته است. فیلم که آماده نمایش عمومی است و برای ایام ژانویه پیش رو اکران عمومی می شود، چهارمین همکاری فیلمساز با بازیگر مورد علاقه اش جیسون استاتام به حساب می آید. ریچی در فیلم تازه اش دست به دوباره سازی اثری فرانسوی محصول سال 2004 به کارگردانی نیکلاس بوکریف زده است.