آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۸
سیاست
۲

دیوان عالی کشور رای پرونده روح الله زم را صادر کرد

سرنوشت زم

شرق: رئیس دیوان عالی کشور از صدور حکم قطعی روح الله زم خبر داده است؛ البته احمد مرتضوی مقدم از بیان جزئیات رای خودداری کرده و گفته است به زودی رای نهایی اعلام خواهد شد. 22 مهر سال گذشته بود که خبر بازداشت روح الله زم منتشر شد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای از گرفتار شدن «روح الله زم»، سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب «آمدنیوز»، در عملیات اطلاعاتی هوشمندانه از سوی سازمان اطلاعات سپاه و دستگیری وی خبر داد؛ البته در این بیانیه و گزارش های بعدی ای که درباره زم منتشر شد، هرگز نحوه دستگیری و انتقال او به ایران توضیح داده نشد و فقط در بخشی از این بیانیه آمده است: «نام برده به رغم اینکه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه و حمایت و پشتیبانی سرویس های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و مرتبط با سایر سرویس های اطلاعاتی قرار داشت و به صورت شبانه روزی با روش های پیدا و پنهان و در پوشش های گوناگون و چندلایه ای مورد حفاظت قرار می گرفت، در دام فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه افتاد». اینکه او چگونه دستگیر شده، با همه اهمیتی که دارد، به دلایل امنیتی بازگو نشده است؛ هرچند گمانه زنی های بسیاری آن زمان مطرح شد و همسر و نزدیکانش از دستگیری او در عراق و مشارکت یکی از همکاران او در آمدنیوز، برای دستگیری زم سخن می گفتند که همه اینها نیز قابل تایید یا تکذیب نیست. اما خانواده روح الله زم در ایران با صدور بیانیه ای، ضمن رد مشارکت خود برای بازداشت روح الله زم توضیح دادند: «فارغ از آنکه خداوند منان و حنان سرنوشت آینده مکتوم «روح الله زم» را چه نوشته و چه روزی ای را برایش مقدر کرده باشد، ما اعضای خانواده، رهاسازی او را از سیاهچاله های دروغ، خیانت، انحراف و فریب دریوزگان ضد انقلاب و دشمنان اسلام و ایران، ارج نهاده و آن را نشان مهر و رحمت دیگری از سوی حضرت رب العالمین، به روح الله و خود می دانیم. بازگرداندن روح الله به بهانه و انگیزه زیارت موالیان(ع) و ملاقات با مرجعیت شیعه سرزمین عراق و سپس انتقال او به ایران عزیز را برگ دیگری از برکت خداوندی در حق او و خویش پنداشته و آن را نشانی از صفای باقی مانده، طینت پاک، فطرت نیالوده و رسوب نیافتگی زنگارهای دنیازدگی و برخی اتهام های منتسب در وجود او، دانسته و بابت نعمت سلامت و بازگشت او، سر و سجده به آستان بیکران حضرت کریم ارباب می ساییم!». این بخش از بیانیه خانوادگی زم، از بازداشت او در کشور عراق به بهانه دیدار با مرجعیت شیعه (آیت الله سیستانی) خبر می داد که دفتر آیت الله سیستانی هرگونه داشتن وعده دیدار با زم را رد کرد.

هم زمان با بازداشت زم، از او فیلمی پخش شد که از کرده خود اعلام پشیمانی کرد و از همدستان خود در ایران گفت. 

از آنجایی که در این فیلم، زم به داشتن همکارانی در ایران اشاره کرده و نامشان منتشر نشده بود، موج شایعه سازی ها از همکاران احتمالی زم آغاز و کریمی قدوسی مدعی شد چند نفر در نهاد ریاست جمهوری در همین رابطه بازداشت شده اند که سخنگوی دولت این ادعا را کذب دانست و گفت: امیدوارم مقام های قضائی در پرونده «آمدنیوز» اتهامات بی پایه ای را که مایه تشویش اذهان عمومی می شود، مورد رسیدگی جدی قرار دهند. سخنگوی قوه قضائیه نیز هرگونه بازداشت در این رابطه را تکذیب و در نهایت 28 آبان خبرگزاری فارس اعلام کرد: عبدالرضا داوری از نزدیکان محمود احمدی نژاد با دستور قضائی به اتهام همکاری با شبکه معاند آمدنیوز بازداشت شده است.

خبری از اسامی همکاران زم نبود تا اینکه جلسات دادگاه برگزار شد و هر روز اسامی مختلفی مطرح می شد. اما مشهور ترین نام ها در جلسه پنجم دادگاه عنوان شد؛ «رابطه هنگامه شهیدی و روح الله زم» عنوانی بود که در صدر اخبار قضائی از پوشش دادگاه قرار گرفت. در پنجمین جلسه دادگاه، قاضی صلواتی خطاب به متهم زم گفت: خانم هنگامه شهیدی با شما همکاری داشته و در ارتباط با این موارد محکوم شده و حکم وی نیز قطعی است. خانم شهیدی در چه مقطع زمانی با شما همکاری داشته و در چه زمینه هایی بوده است؟ متهم زم بیان کرد: خانم شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد. قاضی گفت: به شما کمک فکری می داد؟ متهم زم پاسخ داد: کمک فکری نمی داد، اما زیاد صحبت می کرد؛ مثلا درباره فردی صحبت کرده بود که خارج از ایران کارش را پیگیری می کرد و نام او شادی صدر بود که من 10 بار با او تماس گرفتم. رئیس دادگاه عنوان کرد: اکثر خبرها را او (هنگامه شهیدی) تایید می کرد و شما باید به نوعی از او اجازه می گرفتید. متهم زم پاسخ داد: نه این طور نبوده که من از او اجازه بگیرم، اما شخصیتی عصبانی داشت. قاضی اظهار کرد: آیا از خانم هنگامه شهیدی برای آمدنیوز پولی قرض کردید؟ متهم پاسخ داد: یک بار از او پول گرفتم. در این میان، هنگامه شهیدی از زندان نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشت و ارتباط خود با روح الله زم را تکذیب کرد. 

در متن این نامه که به «شرق» نیز ارسال شده، آمده است: «اینجانب هم اکنون در زندان هستم و دوران محکومیت خود را سپری می کنم و در برابر ادعاها و اظهارات خلاف واقع امکان دفاع از خود را ندارم. ادعاها و اظهارات مطروحه در دادگاه را با قاطعیت رد کرده و عرض می کنم که فاقد هرگونه سند و مدرک بوده و این اقدام جز اینکه باعث هتک حرمت و حیثیت بنده به عنوان یک زن مسلمان شد، حاصلی دربر نداشت. علی ایحال برابر شعارهای جنابعالی در تحقق عدالت و انصاف در امر قضا و نیز در راستای حفظ حرمت و کرامت متهمان و خانواده هایشان اعتراض و شکایت خود را نسبت به هتک حرمت و حیثیت نزد جنابعالی آورده و توقع رسیدگی دارم. در پایان از حضرتعالی تقاضا دارم دستور فرمایید اولا مستندات و مدارک مربوط به ادعاها و اظهارات قاضی و محکوم پرونده را در جلسه دادگاه مزبور اخذ تا به صحت ادعای بنده پی ببرید. ثانیا نتیجه تحقیق و تفحص از پرونده اینجانب را که به دستور حضرتعالی در بهمن سال 98 انجام شده بود، به وکیل اینجانب اعلام کنید». همچنین سیدعلی اصغر حسینی، وکیل شهیدی نیز نوشت: «با توجه به اظهارات و ادعاهایی که علیه موکل اینجانب، خانم هنگامه شهیدی، در پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای روح الله زم در تاریخ 1399/3/13 از سوی قاضی صلواتی به عنوان ریاست شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران و متهم پرونده مطرح شد و فیلم و گزارش آن در رسانه ها، سایت ها و جراید خبری انتشار یافت، اینجانب به عنوان وکیل خانم شهیدی و با توجه به اینکه هم اکنون موکلم در زندان است و امکان دفاع از خود را ندارد، از قاضی صلواتی و مجموعه دادگاه انقلاب درخواست می کنم هر سندی اعم از فیلم یا نوشته امضا شده از خانم شهیدی دارند که ثابت می کند او مطالب مطرح شده در جلسه دادگاه را بیان کرده است، منتشر کنند». 

جلسه پایانی دادگاه نیز با ابراز پشیمانی زم همراه بود و زم در جلسه آخر دادگاه تاکید کرد: «من قصدی در خصوص ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی نداشتم». این اظهار پشیمانی مانع از صدور اشد مجازات برای او نشد و غلامحسین اسماعیلی، در نشست روز سه شنبه، دهم تیر 1399 از صدور حکم اعدام برای روح الله زم خبر داد و تاکید کرد این حکم «غیرقطعی و قابل فرجام خواهی» است و چنانچه زم به آن اعتراض کند، «پرونده به دیوان عالی ارسال می شود». او گفت دادگاه «13 مورد از عناوین ریز او را از مصادیق افساد فی الارض دانسته و حکم اعدام صادر کرده است» و جاسوسی برای دو کشور فرانسه و اسرائیل نیز از جمله اتهامات زم شمرده شده و درباره چند مورد اتهامی که «افساد فی الارض نبوده»، زم به مجازات حبس محکوم شده است. زم به حکم خود اعتراض کرد و پرونده به دیوان عالی کشور رفت و رئیس دیوان عالی از صدور رای دیوان خبر داده است؛ هرچند هنوز مشخص نیست حکم اعدام تایید شده یا خیر؟ اما پرونده زم در روزهای پایانی خود قرار دارد و اگر حکم اعدام نقض هم شده باشد، حبس طولانی مدت در انتظار او خواهد بود؛ هرچند شانس رهایی از اعدام، به میزان قطعی شدن حکم صادرشده شعبه 15 دادگاه انقلاب است و نمی توان پیش بینی خاصی از نظر نهایی صادرشده داشت.