آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۸
سیاست
۲

خبر

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: تلاش دولت متوقف نشدن چرخه اقتصاد کشور است

ایسنا: حسن روحانی در صدو شصت و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: «دولت با سیاست ها و برنامه ریزی های خود در جهت تقویت سرمایه گذاران و تولیدکنندگان، به ویژه بخش خصوصی تلاش داشته که در شرایط خاص و سخت اقتصادی، تمهیداتی را در نظر بگیرد که چرخه تولید کشور متوقف نشود و تحریم های غیر قانونی آمریکا نتواند لطمه و ضربه ای بر اقتصاد کشور وارد کند». رئیس جمهوری مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباره تسویه ریالی تسهیلات ارزی تولیدکنندگان از صندوق توسعه ملی را فراهم کردن فرصتی مغتنم برای تولیدکنندگانی برشمرد که از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده اند و از رهبر معظم انقلاب بابت حمایت از این طرح قدردانی کرد. او در ادامه با اشاره به فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی شرکت ها و بنگاه های تولیدی، گفت: «این شرایط می‎تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه های تولیدی در بورس را فراهم کند که هم موجب تقویت بازار سرمایه خواهد بود و هم زمینه را برای تسویه آسان تر بدهی های این شرکت ها فراهم می کند و هم اجرای طرح توسعه در این واحدها و بستر سازی لازم را تامین می‎کند». روحانی در این جلسه همچنین از دستگاه های ذ ی ربط خواست تا مراحل تصویب و اجرای دستور العمل اجرائی این مصوبه را به سرعت انجام داده و نسبت به اطلاع رسانی لازم اقدام کنند تا در ماه های باقی مانده از سال جاری، بنگاه های اقتصادی بتوانند اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.در این جلسه سرپرست وزارت صمت گزارشی از وضعیت تولید کالاهای اساسی و خودرو در کشور و نوسانات قیمت در بازار خودرو ارائه کرد و رئیس جمهور پس از ارائه این گزارش، تاکید کرد: «وزارت صمت می بایست مراقبت های ویژه درخصوص قیمت کالاهای اساسی داشته باشد و دستگاه های ذی ربط چه در تنظیم قیمت ها و چه در نظارت بر آن و تنظیم چرخه تولید و توزیع می بایست با هماهنگی دقیق به وظایف خود عمل کنند».روحانی با بیان اینکه با توجه به واقعیت افزایش تولید و عرضه خودرو در دو ماه اول سال 99 نسبت به سال گذشته، نباید شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشیم، گفت: «اخلال در چرخه توزیع، عرضه و فروش کالا و ایجاد آشفتگی در بازار، هم زندگی و معیشت مردم و هم آرامش روانی جامعه را دچار مشکل می کند».رئیس جمهور تصریح کرد: «وزارت صمت می بایست طبق ماموریت و وظایف خود، با هماهنگی اصناف و تولیدکنندگان اقدامات فوری و لازم را برای تنظیم قیمت کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم که تاثیرات پایه ای بر زندگی مردم دارند، انجام دهد».روحانی با تاکید بر اینکه در این مسیر باید سیستم واسطه گری رانت جویانه حذف و نحوه خریدو فروش برای مصرف کنندگان واقعی اصلاح شود، افزود: «این اقدامات باید به فوریت انجام گرفته و سریعا به مردم در این خصوص اطلاع رسانی شود و اگر در این مسیر مواردی وجود دارد که می تواند مورد استفاده و سودجویی قرار بگیرد، باید سریعا رفع و با هماهنگی و مساعدت نهادهای مرتبط این مسیر متوقف شود».

واعظی مطرح کرد: همدلی، شرط لازم غلبه بر مشکلات

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: «همدلی و یکپارچگی همه ارکان کشور، شرط لازم غلبه بر مشکلات در شرایط فعلی است. روز یکشنبه اولین جلسه سران سه قوه پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم بود. بحمدالله جلسه در فضایی صمیمی برگزار و مباحث بسیار خوبی در آن مطرح شد. به گفته آقای دکتر روحانی، این مباحث در جلسه آتی سران پیگیری خواهد شد. دولت برای اداره کشور و عبور از مشکلات، بدون تردید به همکاری و یاری قوای دیگر نیازمند است و این دست جلسات، نویدبخش همکاری نزدیک سه قوه برای اعتلا و آبادانی کشور است».

واکنش خانواده اعظم طالقانی به فرمانداری: طالقانی نیازی به شناخته شدن توسط شما ندارد

جماران: در پی مخالفت فرمانداری برای نام گذاری معبری به نام اعظم طالقانی، خانواده این فعال سیاسی و حوزه زنان نامه ای را منتشر کرد. در متن این نامه آمده است: «شنیده شد که فرمانداری تهران طی نامه ای به شورای شهر با نام گذاری معابر به نام بازرگان و اعظم طالقانی، به علت اینکه کسی آنها را نمی شناسد، مخالفت کرده است. اگرچه این عدم شناخت را در مهجوریت شان، در بیان تاریخ معاصر در رسانه های رسمی، می توان عذر آورد، ضمن یادآوری اینکه خانواده طالقانی قبل از اعلام عدم شناخت فرمانداری، طی نامه مورخ 28/05/99 مخالفت خود را به دلایل خاص، با نام گذاری معبری به نام اعظم طالقانی، به شورای شهر اظهار کرده است، اعلام می دارد آنها نیاز به شناخته شدن توسط این افراد ندارند. حماسه مقاومت دلیرانه و طنین فریادهای ایشان در طول مبارزات و کارنامه درخشانشان در حیات پس از انقلاب، برای حق طلبان و حافظان حدود الهی و مبارزان راه عدالت و مساوات، آینه درخشانی است که کوردلان را در ادراک آن راهی نیست».