آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۵
اقتصادی
۱۵

اخبار

ممنوعیت افزایش قیمت بیش از 10 درصد کالاها

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: پیشنهاد شد، هرگونه افزایش قیمت بیش از 10درصد با مجوز سازمان حمایت و ستادتنظیم بازار انجام شود.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران در خصوص این موضوع که چرا افزایش قیمت قبل از دریافت مجوز به یک رویه تبدیل شده است و برخی از تولیدکنندگان از این طریق قصد تحت فشار قرار دادن دستگاه های مربوطه را دارند، اظهار داشت: اینکه این موضوع به یک رویه تبدیل شود اصلا درست نبوده و نباید رخ دهد زیرا غیر قانونی است. وی ادامه داد: در راستای جلوگیری از افزایش قیمت قبل از دریافت مجوز از مراجع مربوطه از جمله سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده و ستاد تنظیم بازار ، پیشنهاد شد که هر گونه افزایش قیمت بیش از 10 درصد باید ابتدا توسط سازمان حمایت و سپس ستاد تنظیم بازار به تصویب برسد و بعد اعمال شود./تسنیم

 کاهش 600 هزار تومانی اقساط وام ودیعه مستاجران

بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، زمان بازپرداخت وام 50میلیون تومانی ودیعه مسکن به 5 سال افزایش یافته که به تبع آن میزان اقساط ماهانه این وام 600 هزار تومان کاهش می یابد.

بر اساس مصوبه جدید ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا وام ودیعه مسکن با نرخ سود 12 درصد و تقسیط 36ماهه (برای حداکثر تسهیلات تا 30 میلیون تومان) و برای تسهیلات بیش از30 میلیون تومان با تقسیط 60ماهه است که البته در صورت تمایل متقاضی مدت بازپرداخت تسهیلات می تواند کاهش یابد. پیش از این و بر اساس مصوبه قبلی ستاد مذکور بازپرداخت وام ودیعه مسکن برای وام های 15، 30 و 50 میلیون تومانی 36 ماهه بود. به عبارت دیگر برای وام 30 میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه مستاجران ساکن در کلانشهرها 996 هزار و 429 تومان است. کل بازپرداخت این وام حدود 36 میلیون در 36 ماه خواهد بود. همچنین میزان اقساط ماهانه وام 15 میلیون تومانی در بازپرداخت 36ماهه، 498 هزار و 200 تومان است. کل بازپرداخت این وام 17 میلیون و 935 هزار تومان در ماه آخر خواهد بود./ تسنیم

طلا در مدار افزایش

بهای جهانی طلا که در دو هفته گذشته، روند کاهشی به خود گرفته بود، از روز گذشته با افزایش قیمت روبه رو شده است.

در پی کاهش ارزش جهانی شاخص دلار، بهای فلز زرد از روز سه شنبه شاهد افزایش بود و با چهار دهم درصد رشد به سطح یک هزار و 963 دلار و 22 سنت رسید. همچنین بهای طلا در بازارهای امریکا با 5 دهم درصد افزایش به یک هزار و 973 دلار صعود کرد. در دو هفته گذشته بهای طلا به سبب تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی رو به کاهش گذاشته بود. از دیگر سو به باور کارشناسان اقتصادی، با وجود افزایش شمار مبتلایان و قربانیان بیماری مرگبار کرونا، سرمایه گذاران ترجیح می دهند همچنان به بازار جهانی طلا به عنوان سرمایه ای قابل اطمینان نگاه کنند و نقش فعالانه تری را در این بازار داشته باشند. کارشناسان همچنین می گویند نرخ پایین بهره و امکان اتخاذ تدابیری جدید مانند سیاست انبساطی بلندمدت از سوی بانک مرکزی امریکا ممکن است سبب کاهش بیشتر ارزش شاخص دلار شود که این مساله، مسیر را برای افزایش بیشتر بهای جهانی طلا هموارتر می سازد.گزارش ها نشان می دهد، بهای جهانی طلا از آغاز سال جاری میلادی تاکنون به سبب اتخاذ سیاست های محرک مالی بانک های مرکزی جهان بیش از 28 درصد رشد داشته است.