آرشیو چهار‌شنبه ۲۶‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۴
ورزش
۱۴
شطرنج

در پایان رقابت های شطرنج فیشر

علیرضا قهرمان ها را برد ولی آخر شد

علیرضا فیروزجا نابغه شطرنج کشورمان در رقابت های شطرنج آنلاین جام فیشر در بین 10 شطرنج باز برتر حال حاضر جهان در رده آخر ایستاد و 7500 دلار جایزه نقدی دریافت کرد. در این رقابت ها که مجموع جوایزش 150 هزار دلار بود، در پایان 9 دور مسابقه مگنوس کارلسن و هیکارو ناکامورا با امتیاز مشابه 6 در رده های اول و دوم ایستادند و به طور مشترک به مقام قهرمانی رسیدند. 

فیروزجا بعد از اینکه در سه دور اول با دو باخت مقابل کاسپاروف و دومنیگ پرز و یک تساوی مقابل اسویدلر روس 0.5 امتیازی شد در دورهای بعد تنها توانست دو امتیاز دیگر به دست آورد و در پایان مسابقات مجموع امتیازاتش را به عدد 2.5 برساند. فیروزجا در هفت مسابقه بعدی خود ابتدا به مصاف لوون آرونیان استاد بزرگ ارمنی شطرنج و قهرمان سابق جهان رفت و با مهره سیاه بازی را واگذار کرد. علیرضا در بازی بعد توانست ماکسیم وشیه لاگرو استاد بزرگ فرانسوی با ریتینگ 2860 را شکست دهد و به نخستین بردش در مسابقات دست پیدا کند. این شطرنج باز ایرانی در سه بازی بعدی خود متحمل سه شکست متوالی شد. فیروزجا در بازی ششم مقابل مگنوس کارلسن شکست خورد و در بازی هفتم بازی را به فابیو کاروانا واگذار کرد و در بازی هشتم مقابل ناکامورا تن به شکست داد. علیرضا در بازی آخر سو ویسلی امریکایی با ریتینگ 2741 را از پیش رو برداشت تا لااقل با برد رقابت ها را به پایان رسانده باشد. نکته جالب اینکه علیرضا شطرنج بازانی را در این رقابت ها مغلوب کرد که سابقه قهرمانی در رقابت های فیشر را داشتند.

فیروزجا که یک سال است زیر پرچم فیده در مسابقات بین المللی شرکت می کند و در همه رقابت های معتبر آنلاین پای ثابت به حساب می آید در پایان مسابقات جام فیشر با 2.5 امتیاز دهم شد و ریتینگش با 8 واحد نزول به عدد 2703 رسید. اما بعد از کارلسن و ناکامورا که اول و دوم شدند، آرونیان با 5.5 امتیاز سوم شد. فابیو کاروانا با همین امتیاز در رتبه چهارم قرار گرفت و ویسلی سو با 5 امتیاز پنجم شد. ماکسیم وشیه که مقابل فیروزجا شکست خورد چهار امتیاز به دست آورد. جالب است که او هر دو رقیبی که توانستد علیرضا را شکست دهند از پیش رو برداشته بود. یعنی آرونیان و دومنیگ پرز که با 4 امتیاز هفتم شد. اما گری کاسپاروف اسطوره دنیای شطرنج در این مسابقات با 3.5 امتیاز به مقامی بهتر از هشتمی نرسید. کاسپاروف در این رقابت ها تنها یک برد به دست آورد که آن هم مقابل فیروزجا بود. البته در همان مسابقه هم به اعتقاد کارشناسان علیرضا می توانست برنده بازی باشد ولی با زرنگی کاسپاروف شکست خورد. کاسپاروف در مسابقات آنلاین فیشر سه شکست مقابل اسویدلر و کاروانا و ناکامورا متحمل شد. رتبه نهم مسابقات هم به پیتر اسویدلر روس رسید که با 3 امتیاز بالاتر از فیروزجا قرار گرفت.