آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
جهان
۴

«سوگا»، کشاورز زاده ای که نخست وزیر ژاپن شد

بنفشه غلامی

 «یوشیهیده سوگا»، مرد در سایه سرزمین آفتاب تابان، روز گذشته دو روز پس از به دست گرفتن رهبری حزب لیبرال دموکرات ژاپن، با رای اعتماد پارلمان این کشور، به طور رسمی سمت نخست وزیری کشورش را به دست گرفت. به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، همان طور که انتظار می رفت بیش از دو سوم نمایندگان پارلمان ژاپن موافقت کردند، «یوشیهیده سوگا» به مدت یک سال جانشین «آبه شینزو» شود که به دلیل بیماری استعفا کرد. اگر «سوگا» یک سال موفقیت آمیز داشته باشد، می تواند امیدوار باشد در انتخابات پارلمانی 2021، حزبش برنده انتخابات شده و او دیگر بار در سمتش ابقا شود. اما واقعیت آن است که «سوگا» برای رسیدن به چنین نقطه‎ای راهی دشوار در پیش دارد، زیرا اقتصاد ژاپن نیز همچون بسیاری از کشورهای جهان زخم خورده کرونا است و به عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان، رشد اقتصادی اش در سه ماهه دوم سال میلادی 2020 تا رکورد 27.8 درصد کاهش یافته است.

اولویت های «سوگا»

با این حال نخست وزیر جدید ژاپن برای رسیدن به موفقیت باید اولویت های خود را از همین الان مشخص کند. در این بین مبارزه با کرونا اولین اولویت خواهد بود. البته به نظر می رسد «سوگا» که دست راست «شینزو» بوده است، در این مورد تفاوت چندانی با نخست وزیر مستعفی نداشته باشد و در این راه ادامه دهنده سیاست سه گانه پول پاشی، کاهش هزینه های دولتی و اصلاحات ساختاری باشد. با این حال ممکن است با کمک به بافت روستایی کشورش از طریق اصلاحات در سیاست های کشاورزی و گردشگری، با وجود حفظ کابینه قبلی، کارنامه ای موفق تر از «آبه» داشته باشد.

مساله مهم دیگری که «سوگا» با آن مواجه خواهد بود، مبارزه با بوروکراسی در کشورش است. با این حال همان طور که «کیواکی آبوراکی» مدیر عامل پژوهشکده استراتژیک «باورگروپ» به «الجزیره» گفته است، «سوگا» سرمایه بزرگی در دست دارد. او آنقدر در سمت های مختلف در ژاپن بوده است که همه چیز را درباره مشکلات کشورش و اینکه دولت ها چگونه کار می کنند، بداند و از این دانش استفاده کند تا به موفقیت برسد.

اقتصاد هم از اولویت های نخست وزیر جدید ژاپن خواهد بود. همان طور که «مایکل اوسلین»، محقق برجسته دانشگاه استنفورد به «فارن پالیسی» گفته است: «هیچ سیاستمداری به خاطر سیاست خارجی در انتخابات پیروز نمی شود. بنابراین سوگا نیز راهی ندارد جز تمرکز بر اقتصاد.» با این حال او مجبور خواهد بود به سیاست خارجی هم اهمیت بدهد. البته به نظر نمی رسد او در این زمینه تفاوت چندانی با «آبه» داشته باشد.

برآمده از دل روستاهای ژاپن

برخلاف «آبه» که از خانواده ای ممتاز به نخست وزیری رسید و پدربزرگش نیز زمانی همین سمت را داشته است، «سوگا» از یک خانواده ساده وارد کاخ نخست وزیری «آفتاب تابان» شد. به نوشته روزنامه امریکایی «نیویورک تایمز»، پدر «یوشیهیده سوگا» کشاورز بود و یک مزرعه توت فرنگی داشت. او دو خواهر بزرگ تر و یک برادر کوچک تر از خود دارد. «هیروشی کاوایی»، یکی از همکلاسی های او در دبیرستان که راهنمای تور در «یوزاوا» زادگاه «سوگا» است، در توصیف همکلاسی قدیمی خود می گوید: «او آنقدر ساکت بود که هیچ کس به او توجه نمی  کرد. اما به نظر می رسد ضرب المثل هایی مثل استعدادهای بزرگ دیر خود را نشان می دهند و شاهین عاقل پنهان می شود، گویای استعدادهای یوشیهیده باشد.»

«ایسائو موری»، نویسنده زندگینامه «یوشیهیده سوگا»، در کتاب خود نوشته است که پدر «سوگا» علاقه مند بود، پسرش راه او را در مزرعه داری ادامه دهد. اما خود او علاقه ای به این کار نداشت. بنابراین ابتدا در یک شرکت تولید کارتن های مقوایی مشغول به کار شد. بعد در بازار ماهی فروشان راننده کامیون شد و چند شغل عجیب دیگر را آزمود و در نهایت جای خود را در دانشگاه دید. پس به ادامه تحصیل پرداخت. او در این زمان بود که فهمید می خواهد وارد سیاست شود، اما چون ارتباطات خانوادگی و رفاقتی لازم برای این کار را نداشت، از یک بنگاه کاریابی خواست تا برای او شغلی نزد یک نماینده پارلمانی پیدا کنند. همین هم شد و او سال 1975 در خدمت نماینده شهر یوکوهاما در پارلمان قرار گرفت و برای او کارهایی مثل خرید سیگار و... انجام داد. او 12 سال بعد در سال 1987 توانست نامزد شورای شهر یوکوهاما شود و خیلی زود به عنوان «سایه آقای شهردار» شناخته شود. او 9 سال بعد، یعنی سال 1996 به عنوان نماینده وارد پارلمان ژاپن شد و سال 2006 وقتی «آبه شینزو» برای اولین بار به نخست وزیری رسید، وزیر کابینه او شد.