آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۶
سیاسی
۳
خبر

ظریف: دروغگو می خواهد ترامپ را به مادر همه باتلاق ها بکشاند

هشدار ایران به ماجراجویی جدید امریکا

به دنبال موج سواری سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری و وزیر خارجه امریکا نسبت به ادعای مجعول رسانه امریکایی «پولیتیکو» مبنی بر تلاش ایران برای ترور سفیر امریکا در آفریقای جنوبی، وزیر خارجه و سفیر ایران در سازمان ملل نسبت به هرگونه ماجراجویی جدید به مقام های امریکا هشدار دادند.

به گزارش «ایران»، محمد جواد ظریف در «توئیتر» نوشت: «دروغگوی همیشگی با طرح هشداری دروغین، دونالد ترامپ را گمراه کرد تا دشمن شماره یک داعش را ترور کند. هم اکنون وی تلاش می کند تا از طریق ارائه هشدار دروغین جدیدی، ترامپ را به مادر تمامی باتلاق ها بکشاند و فریب بدهد.» وزیر امورخارجه با اشاره به ادعای یک رسانه غربی درباره ترور سفیر امریکا در آفریقای جنوبی نوشت: «منبع پولیتیکو: مقامات امریکایی. منبع ترامپ: گزارش جراید. زمان بیدار شدن است.»

همزمان جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، با اشاره به تهدیدات گذشته امریکا علیه ایران و نیز ترور سردار سلیمانی، از شورای امنیت خواست این کشور را وادار سازد به تهدیدات و سایر اقدامات غیرقانونی و سیاست های غیرمسئولانه خود پایان دهد.ایران در این نامه که از سوی مجید تخت روانچی، ارائه شده است، ضمن هشدار نسبت به اینکه امریکا مسئول هرگونه ماجراجویی احتمالی خواهد بود، اعلام کرد: ایران در دفاع مشروع از ملت، سرزمین و منافع خود لحظه ای تردید نخواهد کرد.

سه شنبه گذشته گزارشی در نشریه امریکایی «پولیتیکو» منتشر شد که طی آن، به نقل از مقام های آگاه دولت امریکا ادعا شده بود که ایران در حال طراحی برای ترور سفیر این کشور در آفریقای جنوبی بوده است. باوجود اینکه این رسانه منبع خود را مقام های آگاه دولتی عنوان کرده بود، اما رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور با استقبال از این گزارش و استناد به آن ایران را تهدید کردند. از جمله دونالد ترامپ که در توئیتر نوشت: «بر اساس گزارش های رسانه ای، ایران احتمالا در حال برنامه ریزی یک ترور یا حمله دیگری علیه ایالات متحده برای گرفتن انتقام کشتن [سردار] سلیمانی است که به دلیل برنامه ریزی او برای حمله ای در آینده، قتل نیروهای امریکایی و رنجی که سال ها ایجاد کرد، انجام شد. هر حمله ای از سوی ایران به هر شکلی علیه ایالات متحده، با حمله ای به ایران با شدت 1000 برابر پاسخ داده می شود.»

تلاش اسرائیل برای جاسوسی از سفارت ایران در آفریقای جنوبی

یک فعال رسانه ای آفریقای جنوبی با انتقاد  از سیاست خارجی مداخله جویانه رژیم صهیونیستی در کشورش فاش کرد که  اسرائیل از آنها می خواهد از سفارت ایران در آفریقای جنوبی جاسوسی کنند. به گزارش ایسنا، «زاما زیکوبو» از فعالان رسانه ای آفریقای جنوبی با افشای این مطلب در صفحه توئیترش  درباره سیاست ها و دخالت های رژیم صهیونیستی در آفریقای جنوبی نوشت: «رژیم صهیونیستی در آفریقای جنوبی از ما می خواهد در جنبش بایکوت و تحریم (کالاهای اسرائیلی)، از فلسطینی ها رویگردان شویم. جاسوسی دشمنانش بویژه سفارت ایران در آفریقای جنوبی را بکنیم و ماموران مان در آژانس امنیت کشور را مجبور کنیم که متحدان مان را رها کنند و خواستار مشارکت شان در تلاش ها برای ترور دلامینی زوما به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا هستند.»