آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

مرکز ملی فضای مجازی دستور العمل ساماندهی بات ها و روبات ها را ابلاغ کرد

ایسنا : معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از ابلاغ دستورالعمل ساماندهی بات ها و روبات ها در فضای مجازی در راستای ضوابط فنی و اجرایی مرتبط با تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات خبر داد. به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سیدهادی سجادی، معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با بیان این مطلب افزود: بات ها و روبات ها در فضای مجازی در کنار خودکارسازی فعالیت ها و شیوه های ارائه خدمات برای تسریع و تسهیل فرآیندهای اجرایی کسب وکارها، عوارض منفی ناشی از استفاده نادرست، خلاف قوانین، هنجارشکن و آسیب رسان نیز دارند، بنابراین کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی نسبت به ساماندهی بات ها و روبات ها در فضای مجازی اقدام کرده است.

وی با اشاره به اینکه این دستورالعمل هم وجوه حمایتی و هم وجوه مرتبط با کاهش مخاطرات استفاده از بات ها و روبات ها را در نظر گرفته است، گفت: برای حمایت و تقویت فرصت های ایجاد شده به واسطه استفاده از بات ها و پیشگیری، مواجهه و غلبه بر تهدیدات و عوارض منفی این حوزه، پس از بررسی های کارشناسی و دریافت نظرات و دیدگاه های دستگاه ها و نهادهای مرتبط این دستورالعمل در کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور تصویب شد. سجادی تاکید کرد: براساس این دستورالعمل اقدامات مرتبط با بات های منتشرکننده محتوا، بات های جمع آوری کننده محتوا، بات های ارائه دهنده خدمات غیر محتوایی، بات های خرید انبوه و بات های مخل امنیت سایبری تعیین و تقسیم کار ملی برای دریافت برنامه های عملیاتی توسط دستگاه های مربوطه صورت گرفته است. متن این دستورالعمل در سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل دسترسی است.

سناتورهای آمریکایی درباره قرارداد تیک تاک و اوراکل تردید دارند

مهر : سناتورهای آمریکایی درباره قرارداد همکاری شرکت چینی بایت دنس (شرکت مادر تیک تاک) و اوراکل تردیدهایی دارند. به گزارش رویترز، نمایندگان مجلس آمریکا از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات درباره قرارداد میان اوراکل و بایت دنس (شرکت مادر تیک تاک) اظهار تردید کرده اند. طبق این قرارداد بایت دنس سرویس های تیک تاک در آمریکا را نمی فروشد و در عوض اوراکل را به عنوان شریک فناوری خود انتخاب کرده است. به گفته اوراکل، همکاری دو شرکت بخشی از پیشنهادی است که بایت دنس به وزارت دارایی آمریکا ارائه کرده است. طبق این پیشنهاد شرکت آمریکایی به عنوان یک تهیه کننده معتبر فناوری برای بایت دنس فعالیت می کند. با این وجود جزئیات دقیق این معامله هنوز مشخص نیست.

«جاش هاولی» یکی از سناتورهای جمهوری خواه آمریکا در نامه ای به استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا و رئیس پنل امنیت ملی خواستار رد پیشنهاد بایت دنس شد. «ریچارد بلومنتال» سناتور دموکرات آمریکایی نیز خواهان ضمانت هایی برای اجرای پیشنهاد شرکت چینی شد. البته کاخ سفید هنوز اعلام نکرد این پیشنهاد را تایید می کند، اما جرد کوشنر مشاور کاخ سفید اعلام کرد دولت مشغول بررسی آن است.

این درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور واضح نشان داده که خواهان فروش سرویس های تیک تاک در این کشور به یک شرکت آمریکایی است. او با اشاره به نگرانی ها درباره انتقال اطلاعات کاربران آمریکایی به دولت چین، سوالاتی را درباره تایید این معامله مطرح کرده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته دستور اجرایی برای ممنوعیت اپ تیک تاک در این کشور صادر کرد. طبق این دستور بایت دنس باید تا 15 سپتامبر سرویس های تیک تاک در این کشور را می فروخت یا ممنوع می شد.

شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا از فیس بوک قطعی است

مهر : کمیسیون تجارت فدرال آمریکا تا قبل از پایان سال جاری میلادی از فیس بوک به جرم انحصارطلبی تجاری شکایت خواهد کرد. به گزارش انگجت، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بعد از بررسی های مفصل قصد دارد از فیس بوک به علت انحصارطلبی تجاری شکایت کند. این کمیسیون با بررسی نحوه خرید شرکت های کوچک تر توسط فیس بوک در این زمینه به جمع بندی قطعی رسیده است.

نحوه خرید واتس اپ و اینستاگرام توسط فیس بوک در دو سال اخیر باعث شده تا این شبکه اجتماعی به طور جدی به انحصارطلبی و تلاش برای از میدان به در کردن رقبا متهم شود. انتظار می رود تکمیل این تحقیقات به بعد از سال 2021 کشیده شود. کمیسیون یادشده چندی قبل فیس بوک را به علت بی توجهی به ضرورت حفاظت از حریم شخصی مشتریان 5 میلیارد دلار جریمه کرده بود. علت این امر انتقال بدون اجازه اطلاعات شخصی کاربران فیس بوک به شرکت کمبریج آنالیتیکا با هدف بررسی میزان محبوبیت دونالد ترامپ نامزد وقت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

در جولای گذشته کنگره آمریکا مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک را فرا خواند تا در مورد عملکرد وی و به خصوص خرید یک میلیارد دلاری اینستاگرام تحقیق کند. در جریان این بررسی ها مدیران عامل گوگل و آمازون نیز فراخوانده شدند. در جریان بررسی های مذکور برخی ایمیل های رد و بدل شده میان مدیران ارشد فیس بوک افشا شد که در آنها بر ضرورت خنثی سازی رقبای بالقوه و کنار زدن آنها تاکید شده بود و این مساله علاقه فیس بوک به رویه های انحصارطلبانه را بیش از گذشته نشان می دهد.