آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
خودرو
۲۰

جهان خودرو

سد مالیاتی هند برای تویوتا

دنیای اقتصاد : شرکت تویوتاموتور روز سه شنبه اعلام کرد تمرکز خود را بر استفاده کامل از کارخانه خود در هند قرار خواهد داد و به دلیل مالیات در این کشور، برنامه ای برای توسعه این تاسیسات ندارد. مالیات بر خودروهایی که در هند به فروش می رسد 28 درصد است و گاهی با اعمال تعرفه های اضافه، ممکن است تا 50 درصد نیز برسد. مدیر تویوتا در هند در این مورد به خبرگزاری بلومبرگ می گوید: «پیامی که ما پس از حضور در این کشور و سرمایه گذاری در آن از سوی مقامات هندی دریافت می کنیم آن است که ما شما را نمی خواهیم. از این رو ما از هند خارج نمی شویم اما ظرفیت تولید خود را نیز افزایش نخواهیم داد.» انجمن تولیدکنندگان خودرو در هند از دولت این کشور درخواست کرده است مالیات خودروها، موتورسیکلت و اتوبوس ها را به 18 درصد کاهش دهد تا از خودروسازانی که به دلیل پاندمی کرونا با زیان های شدیدی روبه رو بوده اند، حمایت شود.

 
فراخوان مجدد کره ای ها در آمریکا

دنیای اقتصاد : شرکت هیوندای موتور آمریکا و کیاموتورز فراخوان جدیدی را برای 180 هزار دستگاه از خودروهای خود که مانند فراخوان قبلی به دلیل نقص در سیستم ترمز و ایجاد حریق است، اعلام کردند. فراخوان موردنظر شامل 180 هزار دستگاه از خودروهای هیوندای توسان مدل های 2019 تا 2021 و 9 هزار و 443 دستگاه از کیا استینگر را در ایالات متحده شامل می شود. فراخوان قبلی این خودروسازان کره ای نیز شامل 600 هزار دستگاه از مدل های مختلف در ایالات متحده شد که دلیل آن نیز همین مشکل نقص در سیستم ترمز و احتمال وقوع آتش سوزی در موتور آنها بود. این مشکل به حدی جدی است که یک سخنگوی هیوندای به مالکان مدل های یادشده هشدار داده است که اگر با چراغ اعلان گرمایش سیستم ای بی اس مواجه شدند باید به سرعت خودروی خود را متوقف و یکی از سیم های متصل به باتری را جدا کنند.

 
بررسی تاکسی های پرنده در جی ام

دنیای اقتصاد : شرکت جنرال موتورز در حال بررسی گزینه ها برای راه اندازی تاکسی های پرنده است و از جمله این گزینه را بررسی می کند که آیا می توان وسایل نقلیه ای را که به صورت محاوره ای به خودروهای پرنده معروف هستند بسازد یا خیر. دو منبع آگاه با اعلام این خبر به رویترز گفته اند جی ام درنظر دارد تا دست برتر را نسبت به رقبای خود در بازار حمل و نقل داشته باشد. مری بارا، مدیرعامل این خودروساز آمریکایی نیز به تازگی برای نخستین بار به علاقه اش برای ورود به بازار تاکسی های پرنده اشاره کرد و آن را مکمل برنامه های توسعه خودروهای برقی دانست. تاکسی های پرنده، محصولاتی هستند که در آنها به جای استفاده از موتور جت، از موتورهای برقی استفاده خواهد شد. احتمالا تاکسی های پرنده برقی در ارتفاعات پایین پرواز خواهند کرد، از این رو قادر خواهند بود بدون برخوردن به ترافیک جاده ای، مرسوله خود را به مقصد برسانند. با این حال این تاکسی های پرنده با افزایش محبوبیت ممکن است خود موجب بروز ترافیک هوایی شوند.