آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۷
دنیا
۴
گزارش

پیشتازی بایدن در 6 ایالت چرخشی

دنیای اقتصاد : در حالی که تنها کمتر از 50 روز دیگر به انتخابات ایالات متحده باقی مانده، چشم ها به ایالت های ویسکانسین، پنسیلوانیا، آریزونا، فلوریدا، میشیگان و کارولینای شمالی، به عنوان ایالت های موسوم به میدان نبرد دوخته شده است. به نوشته وبگاه نیوزویک، ترامپ آرای هر 6 ایالت را در سال 2016 تصاحب کرد، نظرسنجی های ماه سپتامبر سال 2016 نشان می دهد که وی به جز ایالت های آریزونا و فلوریدا در باقی ایالت ها به طور متوسط تا 3/ 7 درصد از رقیب دموکرات خود عقب تر بود.

ترامپ در ویسکانسین سال 2016 با اختلاف اندکی یعنی 7/ 0 درصد توانست پیروز شود اما به نظر می رسد در انتخابات اخیر نتوانسته است نظر رای دهندگان این ایالت را به خود جلب کند و بنا به آمارهای سایت «realclearpolitics» با اختلاف 3/ 6 درصد به دنبال بایدن است. در میان ایالت های میدان نبرد در سال 2020 این بالاترین اختلاف بایدن و ترامپ به حساب می آید و موقعیت به مراتب بهتری نسبت به هیلاری کلینتون در سال 2016 دارد. کنوشای ویسکانسین، جایی که به جیکوب بلیک از سوی نیروهای پلیس گلوله تشکیل شده و اورا فلج کرده است، چندین شب ناآرامی و شورش را تجربه کرد و ترامپ در زمان بازدید خود از این شهر شعار نظم و قانون را سر می دهد اما به نظر می رسد مورد توجه رای دهندگان قرار نگرفته است.

لوری هاوکینز، رئیس حزب دموکرات شهر کنوشا به پولیتیکو گفت: «به آن اندازه که ترامپ می گوید مردم خیره سر نیستند. بایدن پیام شفقت و مهربانی داشت و ریشه های ناآرامی را نباید در کارزار انتخاباتی بایدن جست وجو کند.» او افزود: «تاکتیک ایجاد رعب و وحشت آنگونه که ترامپ انتظار داشت، رای دهندگان را مرعوب نکرد.»

ایالت پنسیلوانیا که خانه بایدن به حساب می آید نیز برتری 7/ 5 درصدی را به معاون سابق رئیس جمهوری ایالات متحده نسبت به ترامپ بخشیده است که در مقایسه با برتری هیلاری کلینتون در سال 2016 کمی پایین تر است. برتری هیلاری کلینتون نسبت به ترامپ در این ایالت در زمان مشابه 5/ 6 درصد بوده است. مطابق داده های   ای بی سی نیوز، در حالی که رئیس جمهور فعلی آمریکا در سال 2016 قادر بود نظر رای دهندگان را تغییر دهد در حال حاضر برای تغییر نظر رای دهندگان تحصیل کرده سفیدپوست به تقلا و تلاش بیشتر واداشته شده است.

داده های «realclearpolitics» نشان می دهد که در آریزونا در میانه های سپتامبر در سال 2016، هیلاری کلینتون از برتری 6/ 1 درصدی در برابر ترامپ برخوردار بود اما اختلاف بایدن و ترامپ در حال حاضر با برتری 5 درصدی معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا همراه است. این ایالتی است که ترامپ در سال 2016 با اختلاف 5/ 3 درصدی توانست فاتح آن شود. حضور دوشنبه شب رئیس جمهوری در این ایالت به این دلیل بود که بتواند آرای لاتین تبار را در این انتخابات به سود خود واریز کند.

نظرسنجی های موسسه «OH» در روزی که ترامپ از این ایالت دیدار داشت نشان می دهد که ترامپ دارای تصویر مناسبی در نزد رای دهندگان نیست. بنابر داده های این موسسه نظرسنجی در میان رای دهندگان جمهوری خواه و دموکرات، ترامپ با 10 درصد اختلاف از بایدن عقب تر است. با این حال به نظر می رسد ترامپ با تاییدیه 87 درصدی که در سال 2016 از سوی رای دهندگان به دست آورد بتواند در ماه نوامبر مجددا روی آرای آنها حساب باز کند. در این داده ها مشخص شده است، 92 درصد از کسانی که در سال 2016 به هیلاری کلینتون رای داده اند در سال جاری به بایدن رای خواهند داد. بایدن در میان کسانی که به نامزد حزب سوم رای می دهند نیز توانسته است جایگاه خوبی به دست آورد. 68 درصد از کسانی که به حزب سوم رای می دهند گفته اند به بایدن رای می دهند و این رقم برای ترامپ به 18 درصد می رسد.

میشیگان دیگر ایالت مهم برای انتخابات سال 2020 نیز در نظرسنجی ها برتری را به بایدن داده است. وی در حال حاضر با اختلاف 2/ 4 درصدی از ترامپ پیش افتاده است. ترامپ در سال 2016 توانست رای این ایالت را به سود خود کند، در حالی که با اختلاف 3/ 7 درصدی در نظرسنجی ها از هیلاری کلینتون عقب تر بود.

روز دوشنبه دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد ترامپ در جمع طرفداران پدرش در کارزار انتخاباتی گفت: «اگر می خواهید که مجددا در آمریکای رویایی زندگی کنید نیاز دارید که به ترامپ رای بدهید، برای اینکه چنین چیزی در زمان حکومت دموکرات های رادیکال رخ نخواهد داد.» او ادامه داد: «به یاد داشته باشید حزب دموکرات، دیگر آن حزبی نیست که زمانی پدرها و پدربزرگ هایتان به آن باور داشتند. این حزب دیگر نماینده طبقه کارگر ایالات متحده نیست. این حزب دیگر نماینده شانیت آمریکایی نیست.»

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که در فلوریدا رقابت سخت تر است و بنابر داده های سایت «realclearpolitics» اختلاف بایدن و ترامپ یک درصد است و برتری اندک به معاون سابق ریاست جمهوری ایالات متحده رسیده است. رئیس جمهوری ارزش این اختلاف کم را می داند و برتری اندک هیلاری کلینتون در سال 2016 که 2/ 1 درصد بود، در نهایت به شیرینی کسب 29 آرای الکترال این ایالت ختم شد.

در سال 2016، اگرچه هیلاری کلینتون در نزد لاتین تبارها از اختلاف 27 درصدی نسبت به ترامپ برخوردار بود اما در حال حاضر این اختلاف در نزد این گروه اقلیت نژادی به 4 درصد می رسد. البته وضعیت بایدن نسبت به هیلاری کلینتون در نزد سفیدپوست های تحصیل کرده در این ایالت بهتر است. ترامپ در سال 2016 با برتری 27 درصدی از هیلاری کلینتون پیش بود اما در نظرسنجی های اخیر برتری از آن بایدن است و با اختلاف 3 درصد پیشتاز است.

کمترین اختلاف در میان ایالت های یاد شده اما به کارولینای شمالی می رسد که اختلاف این دو نامزد 3/ 0 درصد است و برتری اندک از آن بایدن، نامزد دموکرات ها است. به نظر می رسد مهم ترین رقابت در این ایالت های موسوم به میدان نبرد بین این دو نامزد در ایالت کارولینا باشد. با این حال بنابر داده های سایت «realclearpolitics» آرای الکترال بایدن تاکنون 222 و آرای الکترال ترامپ 125 است. هر نامزدی بتواند به آرای الکترال 270 برسد، رئیس جمهور آمریکا است. تکلیف 191 رای الکترال هنوز مشخص نیست.