آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۳۸۱۹
اقتصاد
۵

خبر

تصویب تخصیص منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از  بورس

براساس جزئیات آخرین جلسه اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی، موضوع سپرده گذاری یک درصد از منابع صندوق برای حمایت از بازار سرمایه مورد تاکید قرار گرفت. به گزارش تسنیم، صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی خود را جهت سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد. گفتنی است، در جلسه ای که صبح دیروز با حضور اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی برگزار شد، بر سازوکار حمایت از بازار سرمایه با استفاده از سپرده گذاری یک درصد منابع صندوق توسعه ملی تاکید شد.

نرخ خرید تضمینی گندم با حضور رئیس جمهور نهایی می شود

یک مقام مسئول در سازمان برنامه وبودجه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در شورای اقتصاد درباره نرخ خرید تضمینی گندم، از تعیین این نرخ در جلسه ای با حضور رئیس جمهور در روزهای آتی خبر داد. یک مقام مسئول در سازمان برنامه وبودجه کشور در گفت وگو با فارس درباره وضعیت تصویب نرخ تضمینی گندم در شورای اقتصاد اظهار کرد: دوشنبه این هفته جلسه شورای اقتصاد به همین منظور با حضور مسئولان دستگاه های مختلف برگزار شد، اما به دلیل ملاحظات و اختلافاتی که وجود داشت، تصمیم گیری درباره نرخ تضمینی گندم به جلسه آینده موکول شد. او ادامه داد: نرخی که در شورا روی آن صحبت شد سه هزارو 700 تا سه هزارو 800 تومان بود که تقریبا اجماعی صورت گرفت اما موکول به تصمیم گیری با حضور رئیس جمهور شد. این مقام مسئول درباره نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم گفت: نظر آنها رقم بالاتر و حدود چهارهزارو 500 تا چهارهزارو 600 تومان است. او با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری دوهزارو 500 تومان است، تاکید کرد: افزایش 40 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم، حدود هشت هزار میلیارد تومان منابع در بودجه می خواهد. این مقام مسئول با بیان اینکه طبق قانون تا پایان شهریور باید نرخ خرید تضمینی گندم اعلام شود، بیان کرد: احتمالا در روزهای آتی و تا قبل شروع مهرماه قیمت نهایی مصوب خواهد شد.

گزارش دوره چهارم طرح شامخ نشان داد: بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد

درحالی که گزارش دوره سوم طرح «شامخ» افزایش میزان رکود خرده فروشان در تیر نسبت به خرداد 99 را نشان داده بود، گزارش دوره چهارم شامخ حاکی از بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد نسبت به تیر است. به گزارش خبرگزاری مهر، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران، گزارش دوره چهارم طرح شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی را منتشر کرد. بر ساس این گزارش، شامخ کل (51.19)، نشان دهنده بهبود وضعیت بخش خرده فروشی در مرداد 1399 نسبت به تیر 1399 (37.50) است. همچنین شاخص سرعت انجام یا تحویل سفارش یا فرایند کار (55.95) در مرداد، بیشترین میزان شاخص ها در بین پنج مولفه اصلی شامخ بوده است. شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (40.48) در مرداد، کمترین مقدار شاخص در بین پنج مولفه اصلی شامخ بوده است. بیشترین میزان تغییر هم مربوط به شاخص میزان فعالیت های انجام شده است (36.51 درصد) که نشان دهنده بهبود واحدهای خرده فروشی و بهتر شدن وضعیت فروش در مرداد نسبت به تیر است.