آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۵
اخبار کشور
۱۱

به مناسبت سالگرد درگذشت سید محمدحسین شهریار و روز ادب و هنر

شاعری که شیفته اهل بیت و انقلاب بود

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را شاید کمتر کسی از اهل هنر و ادب باشد که حکایت سروده شدن این شعر را نداند و نشنیده باشد؛ ماجرای رویای صادقه حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (رحمه الله علیه) که در مسجد کوفه به محضر حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام  مشرف شده و در جمع حاضران، شاعری بنام شهریار را مشاهده کرده که شعر «علی ای همای رحمت» را  می خواند و شگفت آنکه زمان آن خواب با زمان سروده شدن اصل شعر توسط شهریار مقارن بود، آن هم  صدها کیلومتر دورتر در تبریز در حالی که مرحوم آقای مرعشی اصلا چنین فرد یا شاعری را نمی شناخت.

سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، از شاعران بنام معاصر این سرزمین، زندگی هنری پرفراز و نشیبی داشت. از اشعار عاشقانه تا شعرهای اجتماعی و اخلاقی و حتی میهنی و قومی سرود و جماعت کثیری از اهل شعر و ادب را شیفته و مفتون آثارش نمود. اما آنچه شهریار را از دیگر شاعران معاصر متمایز می گرداند، علاوه بر قوت و استحکام شعری در دو زبان فارسی و آذری، پرداختن به مفاهیم دینی خصوصا در 30 سال آخر زندگانی اش بود. به ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی که گویی گمشده ای را پیدا کرده و در زندگی هنری اش، اتفاق شگرفی رخ داده بود.

خود وی پیروزی انقلاب اسلامی را «نوروزی مبارک» خواند و در نخستین شعرش درباره انقلاب چنین سرود:

 مار دوشان دی آسیمه سر و پا به فرار

پرچم کاوه نوروز پدیدار آمد

رفت ضحاک عداوت به کنار از سرکار

تا فریدون عدالت به سرکار آمد

دور خودخواهی و خونخواری اغیار گذشت

نوبت یاری و غمخواری احرار آمد

شهریار به حضرت امام خمینی رحمه الله علیه

نیز ارادت ویژه ای داشت. چنان که برای ایشان

و روز ورودشان به میهن نیز چنین سروده بود:

دمید فجر که خورشید بازمی گردد

امید در دل نومید بازمی گردد

درفش فتح و ظفر با سپاهیان خداست

جهان به جبهه توحید بازمی گردد

بلی امام خمینی کنون توانی گفت

که از تزاحم و تبعید بازمی گردد

رهبر معظم انقلاب که مرحوم شهریار ارادت خاصی نسبت به ایشان داشت در این باره گفته اند: «...وقتی انقلاب پیروز شد، او با همان روحیه دینی و ذهنیت صاف و روشن خودش، از انقلاب استقبال بسیار خوبی کرد. شاید در آن یکی دو سال اول انقلاب، کسی از ما به یاد شهریار نبود. یعنی گرفتاری ها آن قدر زیاد بود که مجالی برای این یادها پیش نمی آمد. یک وقت دیدیم صدای شهریار، در ستایش انقلاب، از تبریز بلند شد. دیدیم همه جزئیات انقلاب را او تعقیب می کند...»

وقتی در پاییز سال 1359، بنا به مناسبتی، دوربین صدا و سیما به سراغ شهریار رفت، او با گله مندی اشاره به همان شعر معروف «حالا چرا؟» کرد و درباره شعر انقلاب سخن گفت و تاثیرگذارترین آنها را شعار «خدایا، خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار» دانست و گفت:

«شعر انقلاب ، همین شعرهایی است که مردم می گویند. یعنی حقیقت شعر، حرفی است که از دل بربیاید و در دل بنشیند. من در این دوره انقلاب، از این شعر، شاهکارتر ندیدم که ، این جمعیت ، یک دفعه، فریاد می زنند: «خدایا، خدایا، تا انقلاب مهدی، خمینی را نگه دار» . شاید این شعر، صدها بار مرا منقلب کرده است، که هیچ غزلی این تاثیر را در من نداشته است.»

شهریار درباره انقلاب و جنگ اشعار بسیاری سرود تا جایی که شگفتی اهل شعر و هنر را برانگیخت. او درباره بسیاری از اجزا و شخصیت های انقلاب شعر سرود، اعم از نهادهای انقلابی مثل بنیاد مسکن و کمیته انقلاب و نهضت سوادآموزی و. .. و شخصیت های انقلابی مثل شهید چمران و مرحوم ظهیرنژاد و. .. بنا به روایت مرحوم دکتر اصغر فردی (از شاگردان مرحوم شهریار) بیش از 500 صفحه اشعار شهریار در وصف انقلاب اسلامی ثبت شد.

رهبر معظم انقلاب در باره ویژگی انقلابی شهریار نیز اظهار داشته اند: «... در همه مواقع حساس انقلاب، او نقش موثری ایفا کرد. یک جنگ هشت ساله بر ما تحمیل شد که یکی از سخت ترین تجربه های ما بعد از انقلاب بود. تعداد شعرهایی که شهریار برای جنگ گفته؛ حضوری که او در مراکز مربوط به جنگ، مثل کنگره های مربوط به جنگ و شعر جنگ پیدا کرده و مدحی که او از بسیج عمومی مردم یا از سپاه یا ارتش کرده، به قدری زیاد است که اگر انسان نمی دید و نمی شنید و خودش لمس نمی کرد، به دشواری می توانست آن را باور کند. مردی در حدود هشتاد سال سن-  بلکه بیش از هشتاد سال-  در مجامع شعری حضور پیدا کند و برای هر مراسمی، شعر یا شعرهایی بگوید! این در حالی بود که از مثل او، چنین توقعی هم نبود. این، نشان دهنده نهایت اخلاص و صفا و بزرگواری آن مرد بود...»

شهریار به گونه ای خستگی ناپذیر با لباس بسیجی در جلسات و نشست های شاعران حضور پیدا می کرد و درباره بسیجیان و دفاع مقدس شعر می سرود:

سلام ای جنگ جویان دلاور

نهنگانی به خاک و خون شناور

سلام، ای صخره های صف کشیده

به پیش تانک های کوه پیکر

سلام ای کربلای خون، هویزه

حسینت بود، با یاران دیگر

اما طبق معمول شبه روشنفکران و شیفتگان غرب و غرب باوری که بعضا از دوستان دیرین شهریار بودند، این شور و شیدایی او را برای انقلاب و جبهه های دفاع مقدس نمی پسندیدند و بارها و بارها از دور و نزدیک با نامه و پیغام و پسغام و حضوری و غیرحضوری به او توصیه کردند، تهدید و تطمیع نمودند که دست از این گونه حماسه سرایی برای انقلاب و جنگ بردارد. اما شهریار مقاومت کرد، مقاومتی بی نظیر و مثال زدنی که در لانه زنبور شبه روشنفکران با آن دیکتاتوری و استبداد ذاتی شان، کاری کارستان بود.

مقام معظم رهبری در این مورد نیز گفته اند: «... من خبر داشتم در همان اوقاتی که شهریار برای انقلاب می سرود، یک عده از روشنفکران وابسته به رژیم گذشته که با او سابقه ی دوستی داشتند، مرتب فشار می آوردند، نامه برایش می نوشتند و شعر در هجوش می گفتند. حتی اطلاع داشتم که رفته بودند و او را ملامت کرده بودند که «تو چرا برای انقلاب اسلامی، این طور دل می سوزانی!؟» و او مثل کوه ایستاده بود... همه اینها، با این که به لحاظ مبنا و منطق، به ظاهر بینشان فاصله ای وجود داشت، در وارد آوردن فشار روی شهریار شریک بودند، و شهریار، محکم و قرص ایستاده بود...» و همین فشارها و تهدیدها و فضاسازی ها باعث شد تا انتشار مجموعه اشعار شهریار درباره انقلاب و جنگ، حدود 30 سال به تاخیر بیفتد. این درحالی است که کلیات و اشعار دیگر شهریار در طی این سال ها به کرات به چاپ رسید اما سرودهای انقلابی او در میان شان نبود.

مرحوم دکتر اصغر فردی که در سال 1371 مجموعه ای با نام «شهریار و انقلاب اسلامی» منتشر کرد در این باره اظهار داشت:

«... قبل و بعد از این اثر (شهریار و انقلاب اسلامی) در هیچ مجموعه ای، اشعار انقلابی شهریار منتشر نشد. آن زمان هم بنده بر حسب مشاهده غفلت، این اثر را منتشر کردم... ناشر باید همه شعرها را چاپ می کرد، اما این کار را نکردند. شعرهای استاد آماده بود و خانواده شاعر با ناشری قرارداد داشتند و امتیاز نشر اثر استاد به آنها واگذار شده بود، اما هربار که کلیات استاد شهریار چاپ می شد، می دیدیم که سروده های انقلابی استاد شهریار محذوف است... به همین دلیل دفتری را با همکاری انتشارات الهدی در 350 صفحه چاپ کردیم به این امید که توجه ناشر به این دسته از شعرها هم جلب شود. سال ها هم گذشت و ما منتظر ماندیم تا ببینیم که شعرهای انقلابی استاد چاپ شود، اما شعرهای استاد باز هم چاپ نشد. طی سال های اخیر کلیات استاد با شمارگان بالا به فروش می رود... اما کماکان شعرهای انقلابی استاد در این آثار منتشر نشد. خیلی ها از گرایش مرحوم شهریار به انقلاب اسلامی ناراضی و ناراحت بودند و هستند...»

نزدیک به 30 سال، اشعار انقلابی شهریار نادیده گرفته شد و تحت فشار گروه های شبه روشنفکری که فضای نشر کشور را در دست داشتند، مورد بایکوت و تحریم قرار گرفت. گویی که اصلا چنین شعرهایی سروده نشده تا اینکه در سال 1396 در کتاب «شهریار و انقلاب ملت» در 800 صفحه به چاپ رسید.

حتی در سریالی که درباره اش ساخته شد، نه تنها بسیاری از وجوه زندگانی شهریار را نادیده گرفتند، این بعد از اشعار و هنرش نیز سانسور شد و آنچنان جلوه دادند که گویا شهریار هم مانند همان شبه روشنفکران به دور از مردم بوده و حتی تحریف گرانه گفتند شهریار به جز کت و شلوار، لباس دیگری برتن نکرد، درحالی که تصاویر و عکس هایش با لباس بسیجی خصوصا در جمع بسیحیان عاشورایی لشکر آذربایجان درحال اعزام به جبهه ها، بارها پخش شده بود که می خواند:

یا علی باز از خدا دستی به همراه بسیج

جاودان کن در جهان این جلوه و جاه بسیج

یا علی خون حسین است، کی رود از یادها

گفت ببیند زینب این غوغای خونخواه بسیج

رهبر از نصر من الله داد فرمان جهاد

تا رسد فتح قریب از نصرت الله بسیج

مرحوم شهریار اراداتی ویژه به رهبر معظم انقلاب داشت، چنان که در دیدار تابستان 1365 با حضرت آقا، این ارادت ویژه را به عمیق ترین وجه نشان داد. مرحوم دکتر فردی این دیدار را این گونه وصف کرده: «... دیدار آقا و استاد حکایتی است که با کلام توصیف نمی شود، بسیار صحنه دلاویزی بود از این جهت که من با تمام رفتارها و سکنات استاد حکیم آشنایی دارم، برای من این نوع استقبال استاد بسیار شگفت انگیز بود. این دو همدیگر را به آغوش کشیدند و استاد تا دست آقا را در دست گرفت، گریه عجیبی سرکرد. دست آقا را به سینه فشرد و گفت «ابوالفضل مائی». آخر این چه شقاوتی است که با این دست چنین بکنند؟ گریان و دادخواه زمزمه می کرد و من گوش به این نجواها خوابانده. منظره تاریخی بود. گریه امانش نمی داد و تا دقایقی بعد از اینکه هر دو جلوس فرمودند، استاد همچنان می گریست و هنگام نشستن هم چندی دستشان را روی دست آقا گذاشته بودند...

روز بعد شهریار درباره رهبر معظم انقلاب این گونه سروده بود:

شهید زنده ما خود رئیس جمهوری ست         

که چون وصی رسولش بود جمال غدیر

نگاه داشت به یک دست پرچم اسلام         

 که خونبهای ابوالفضل می زند شمشیر

به قد اوست قبای ریاست جمهور               

 که خلعتی است الهی و نیستش تغییر

شهریار به مناسبت های مختلف برای مقام رهبری (که در آن زمان رئیس جمهوری بودند) شعر سرود، از جمله زمانی که در کنفرانس غیرمتعهدها در هراره و سپس مجمع عمومی سازمان ملل، بیانات کوبنده ای ایراد کردند و همه جهان استکبار را به چالش کشاندند. شهریار سرود:

جهاد بود که شخص رئیس جمهوری       

صلای عشق به گوش جهانیان درداد

خطابه بود ولی دیکته کرده جبریل     

 که دل صدای خدا می شنفت از آن فریاد

غریو زینب کبری به خطبه چون طوفان

...خراب ساخته قصر یزید و ابن زیاد

فکنده زلزله در کاخ ارتجاع عرب

 ...به لرزه اردن و مصر است و بصره و بغداد

شهریار از دیر باز دلبسته اهل بیت علیهم السلام بود و سال های پس از انقلاب نیز دل در گرو آن داشت. از همان زمان که شعر «علی ای همای رحمت» را به آن گونه شگفت انگیز سرود، نشان داد که گوهری گرانبها در وجودش نهفته، شاید از همین روی، فراتر از بسیاری شاعران و هنرمندان، انقلاب را همچون دری گرانبها پاس داشت. و شهریار همه این موضوعات را در قالب و فرمی بسیار هنری و قوی ارائه نمود که شاید تا سال های سال کسی نتواند همردیف او به عرصه شعر و ادب و هنر آید.

اما شهریار نیز مانند همه ما، گمشده و منتظری داشت که ابیات پایانی اش را برای آن آرزوی دل همه مسلمانان و آزادگان جهان سرود.  شهریار در ابیات پایانی خود سخن از گم گشته ای دارد که همه منتظر اویند:

نویدت می دهم، مهدی موعود

سرافشانیش و بفشاریش در بر

خدا ارث زمین با صالحان داد

سرآید قصه فرعون و قیصر...

شما کل العجب خواهید دیدن

همان فرمایش مولا به منبر

شهیدان سر بر آرند از دل خاک

عزیزان بازیابی در برابر...

ظهور مهدی موعود خواهید

دل بشکسته، با این حال مظفر

خدایا، نایب مهدی رساندی

به مهدی هم رسان احسان به آخر

سعید مستغاثی