آرشیو پنج‌شنبه ۲۷‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۸
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

گزارشی از آیین رونمایی از آثار رادیویی پاسداشت مقام شهید و قدردانی از برنامه سازان منتخب دفاع مقدس

به یاد مردان بی ادعا

زینب علیپور طهرانی

در آستانه هفته دفاع مقدس و چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی آیین رونمایی از آثار رادیویی پاسداشت مقام شهید و قدردانی از برنامه سازان منتخب دفاع مقدس روز گذشته در استودیو شماره یک ساختمان شهدا که فضای دوران دفاع مقدس را با توجه به دکوری که زده شده بود تداعی می کرد، برگزار شد. در این مراسم دکتر علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما، دکتر شاه آبادی معاون صدا، سردار سید مجید هاشمی دانا مدیرعامل خبرگزاری دفاع مقدس، سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از خانواده شهدا، حمیدرضا افتخاری مدیر اداره کل هنرهای نمایشی رادیو برنامه سازان و هنرمندان صدای رسانه ملی ازجمله بیوک میرزایی، ایوب آقاخانی و حمیدرضا هدایتی حضور داشتند. اجرای این مراسم را که به صورت مستقیم و زنده از ایرانصدا پخش می شد، فاطمه آل عباس برعهده داشت.

چهل روایت، چهل شهید

حمیدرضا افتخاری، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و مدیر رادیونمایش در ابتدای این مراسم با اشاره به طرح پاسداشت مقام شهید سلیمانی بیان کرد: طرح پاسداشت حدود 9ماه است آغاز شده و قرار است به شهدای کمترشناخته شده بپردازد.

این پروژه بسیار بزرگ است. چون ما طیفی گسترده از شهدا را داریم و پیدا کردن قصه های جذاب این شهدا کاری زمانبر است. ما پروژه را با دو محوریت آغاز کردیم؛ ابتدا با شهدایی که قصه های جذابی داشتند پیش بردیم و در کنار آن زندگی شهدای شاخص را مورد تحقیق قرار دادیم.

وی ادامه داد: به زودی زندگی 12شهید به سریال رادیویی تبدیل و پخش سریال از شبکه های رادیویی آغاز می شود. برنامه های«چهل روایت چهل شهید» و چند برنامه دیگر گوشه ای از تلاش همکاران من در این طرح بود که برای پاسداشت مقام شهید اجرا شد و امیدواریم بتوانیم این پروژه را ادامه دهیم.

وی در ادامه با اشاره به طرح پاسداشت مقام شهید عنوان کرد: همکاران ما در رادیو کارشان این است که سراغ این عزیزان و خانواده هایشان بروند و این گونه نشود که بعد از چند سال فقط دلخوش به نام یک کوچه باشیم.

افتخاری در پایان سخنانش گفت: در طرح پاسداشت مقام شهید سراغ شهدایی خواهیم رفت که کمتر از آنها سخن گفته شده است. این مسیر پرزحمت است و به دست آوردن داده ها بعد از چند دهه سخت است. رادیو باید از همه ظرفیت ها از جمله نمایش و مستند بهره بگیرد.

پس از صحبت های افتخاری، تیزری از برنامه «کوچه کوچه بوی گل» به تهیه کنندگی و کارگردانی ساجد قدوسیان پخش شد و پس از آن از کتاب نمایش های رادیویی رونمایی شد. این کتاب شامل نمایش هایی چون: خط مقدم، سلام بر ابراهیم، مهاجرین خاک سرخ و هم خانه است که بخشی از کتاب هم شنیده شد. در ادامه از اسماعیل براری، گزارشگر پیشکسوت رادیو تجلیل شد.

شهدا نماد قدرت کشور ما هستند

حمید شاه آبادی، معاون صدا در ادامه و با خوشامدگویی به مهمانان برنامه به ویژه خانواده شهدا از جمله شهید نمازی فرد عنوان کرد: پاسداشت مقام شهید وظیفه ای ملی و همگانی است. مردم ایران قدردان عزیزانی بوده و هستند که جانشان را در راه عزت و شرف کشور اهدا کردند.

شاه آبادی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس معادلات جهان را تغییر داد. رژیم گذشته به تبدیل ایران به ضرابخانه سلاح های گوناگون اقدام کرد و با افتخار این کشور را به عنوان ژاندارم منطقه معرفی می کرد تا از ابزار سلاح به عنوان نشانه قدرت استفاده کند.

معاون صدا یادآور شد: حامیان مختلف به این کار همت و تلاش داشتند، اما واقعیت این است آنچه کشور را از یوغ بندگی نجات داد، وجود آن سلاح ها نبود. امروز اگر عده ای در منطقه در بستن پیمان دوستی با اسرائیل فکر می کنند تبدیل کشورشان به انبار باروت، در روز حادثه به دردشان می خورد. اتفاقا ممکن است در چنین روزی جانشان را بردارند و فرار کنند، کما این که برای شاه ایران کمکی نکرد.

شاه آبادی افزود: شاخصه قدرت، دیگر سلاح و انبار مهمات نیست. امروز برای دنیا ثابت شده است که شهدا سرمایه و نماد قدرت کشور ما هستند. ما اندیشه شهادت طلبی قدرت خود را به دنیا نشان دادیم.

معاون صدا عنوان کرد: امروز به افتخار این عزیزان است که دور هم جمع شده ایم. رسانه در این سال ها اقدامات گوناگونی انجام داده است. اما این غفلت که نکند فقط به ذکر نام و یک اقدام نمادین و کلیشه ای اکتفا کنیم به کشور آسیب می زند. آنچه در رادیو ما را بر آن داشت که این پاسداشت را به گونه ای دیگر رقم بزنیم احساس تکلیف بود و شرایط حساسی که کشور با آن روبه روست.

وی با بیان این که جوان امروز بیش از دهه شصتی ها در برابر هجمه ها قرار دارد، بیان کرد: شبهه افکنی ها بسیار بیشتر در خانه ها رسوخ کرده است. طرحی نو باید در افکند. رفتارهای کلیشه ای و کلی، حل مساله نمی کند و بسیاری از این کارها با سلاح رسانه ای دشمن تاثیرش کمرنگ شده است. مثل دوره ای که در فیلم «آبادان یازده 60» نشان می دهند باید امروز هم دست به کار شد و برای تک تک شبهه هایی که مطرح می شود، برنامه داشته باشیم و حلشان کنیم.

معاون صدا با اشاره به جریان های شبهه افکنی تصریح کرد: دو گروه و دو جریان می توانند در کشور شبهه افکنی کنند. گروهی که شبهه افکنی می کنند و راه سازش نشان می دهند و گروه دیگری که با نام عدالتخواهی شبهه هایشان را مطرح می کنند. هر دو جریان ضربه می زنند، چه آنها که با طرح اندیشه های سازشکارانه انتقاد می کنند، چه آنها که نگاه انقلابیگری صرف می گیرند، ولی به لایه های عمیق کارشان نگاه کنید می بینید آنها هم شبهه افکنی می کنند و اندیشه های رهبری را نشانه می گیرند.

در ادامه مراسم، از نخستین جشنواره نشان سلیمانی توسط سرهنگ سهیلی رونمایی شد و روایتی از شهادت مصطفی نمازی فرد در قالب نمایش مقابل حضار اجرا شد. این نمایش به کارگردانی میرطاهر مظلومی و براساس مستندات واقعی اجرا شد. پس از آن نیز فتوکلیپی از شهدا پخش شد و رئیس سازمان صداوسیما از خانواده شهید مصطفی نمازی فرد تقدیر کرد و از برنامه «چهل روایت، چهل شهید» نیز رونمایی شد.

قله برکات دفاع مقدس، شهدا هستند

رئیس رسانه ملی در مراسم رونمایی از آثار رادیو گفت: دفاع مقدس موضوع قابل توجهی است. درست است که دفاع مقدس خسارت بار بود و خسارتی برای ما داشت، اما دارای برکات فراوانی هم بود. انسان های فداکار برای این مرز و بوم به سمت جبهه ها رفتند و نگذاشتند در این جنگ شکست بخوریم و برای اولین بار در چند قرن گذشته که استعمار پیدا شده بود، ایران اثبات کرد بدون هیچ کمکی لیاقت صلابت و استحکام دارد و منشا اقتدار و قوت و مقاومت شد.

دکتر علی عسکری تصریح کرد: قله این عظمت و ایستادگی در وجود مردانی بود که به جبهه ها رفتند و مردمی که با بصیرت و دانش سختی ها را تحمل کردند. این دستاوردی بود که کشور ما بتواند سختی ها را تحمل کند و همه اینها از برکات مقاومتی است که فراهم شد. قله این برکات، شهدا هستند که از همه دلبستگی ها دل کندند و به جبهه ها روانه شدند

دکتر علی عسکری یادآور شد: ببینید بعد از جنگ چه تحولاتی بود تا این اواخر که آمریکا، اسرائیل و مرتجعان منطقه دست به یکی کردند و داعش را تشکیل دادند. اینها قصد داشتند این منطقه را فتح کنند و در اختیار آمریکا و صهیونیسم قرار دهند. اگر نبود مقاومت جوانان ما، معلوم نبود امروز وضع کشور چه می شد.

آنها مردم را در سوریه برای آزادی و معیشت تحریک می کردند. این فتنه آمریکایی ها بود که برای عقب نگه داشتن ممالک اسلامی در نظر داشتند.

وی افزود: کسی جرات نداشت با آنها مقابله کند و فقط جوانان ملت ایران که ریشه شجاعتشان به دفاع مقدس می رسید این جرات را داشتند و با فرماندهی حاج قاسم سلیمانی بر آن مثلث شوم آمریکا، صهیونیسم و مرتجعان منطقه غلبه کردند.

هرچند آمریکا و دیگران به دنبال بازسازی آن اتفاق هستند و باید مراقب بود. این سردار بزرگ و یاران او موفق شدند بر این اتفاقات غلبه کنند. بعد از آن حاج قاسم سلیمانی به دست شقی ترین انسان روزگار به شهادت رسید و حجم عاطفه مردم را برای شهید سلیمانی دیدید. دکتر علی عسکری عنوان کرد: امروز ترامپ و آمریکایی ها به ذلت کشیده شده اند. آمریکا یک روز برای خودش چیزی بود، امروز به سان یک جهان سومی دچار آشوب و شورش شده است؛ 27هزار میلیارد دلار عدد بدهی های آمریکاست و کشور مفلوکی شده است.

وی افزود: بیش از 3000میلیارد دلار کسری بودجه آمریکاست. این وضع امروز آمریکاست که یقینا سیلی خدا بر آنها بیش از این خواهد بود. ملت ایران اما به رغم تحریم ها جلو می رود. راه مقاومت روحیه، ایمان، تولید و اقتصاد کشور است.

رئیس سازمان صداوسیما گفت: امیدواریم از برکات روحیه قوی ایران و آنچه در شهدای ماست، کشورمان را بسازیم و مجدد تشکر می کنم که این برنامه را برگزار کردید.

تقدیر از برنامه سازان منتخب دفاع مقدس

در بخشی از مراسم از برگزیدگان برنامه ساز دفاع مقدس تقدیر به عمل آمد و تندیس یادمان 40سالگی دفاع مقدس و جوایز نقدی به آنها اهدا شد که دو نفر از آنها به دلیل بیماری کرونا در مراسم حضور نداشتند.

بهترین گزارشگر: کامران بروهیده برای برنامه حکایت جاودانگی

بهترین صدابردار: فرزاد شریفی برای نمایش قهرمانان جاوید

بهترین گوینده: سبحان اکرامی برای برنامه گپ آهنگ

بهترین راوی: ایوب آقاخانی برای برنامه زورق خیال

بهترین نویسنده: ضیاء الدین خالقی برای برنامه یاد خوبان

بهترین نویسنده نمایش: هانیه نجفی برای نمایش مهاجرین خاک سرخ

بهترین بازیگر خانم: شمسی صادقی برای نمایش چشم انتظار

بهترین بازیگر مرد: حسین مهماندوست برای نمایش سلام بر ابراهیم

بهترین تهیه کننده: شهاب نادری برای برنامه پلاک هشت

بهترین کارگردان: محمد پورحسن برای نمایش مهاجرین خاک سرخ

بهترین نمایش: فرشاد آذرنیا برای تهیه نمایش بالگردهای معلق روز خون

بهترین برنامه: مینا نیکانیک برای مستند مرصاد

بهترین گوینده برنامه های رادیو محرم: رضا حبیبی

بهترین تهیه کننده برنامه های رادیو محرم: رضا رضایی

بهترین تهیه کننده و دبیر کارگروه برنامه های رادیو محرم: حمید اشتری

تقدیر از فیلم «آبادان یازده60»

در بخش دیگری از مراسم تیزری از فیلم «آبادان یازده60» پخش شد و از مهرداد خوشبخت، کارگردان فیلم توسط دکتر علی عسکری و دکتر شاه آبادی تقدیر به عمل آمد و برای این کارگردان فرصتی مهیا شد تا دقایقی را در جایگاه با رئیس سازمان صداوسیما صحبت کند که مجری نیز به این موضوع اشاره کرد. در انتها نیز از برگزیدگان برنامه ساز رادیو محرم تقدیر به عمل آمد و عکس دسته جمعی گرفته شد.