آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰، شماره ۵۳۲۸
نفت و پتروشیمی
۱۴

گام بعدی افزایش قیمت گاز مشترکان پرمصرف چیست؟

دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس با وجود اینکه افزایش قیمت گاز مصرفی مشترکان پرمصرف از آذرماه را قدمی رو به جلو در واقعی کردن قیمت ها و عدالت در یارانه انرژی می دانند، خواستار افزایش تعرفه پرمصرفان به نرخ صادراتی هستند، با این حال شرکت ملی گاز و مجموعه وزارت نفت این اقدام را گام بعدی واقعی سازی قیمت ها قلمداد می کنند که در حال حاضر شرایط برای چنین افزایش قیمتی فراهم نیست.

دیروز سه شنبه مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز درباره اینکه چرا قیمت گاز پرمصرف ها به میزان قیمت صادراتی تعیین نشد، گفت: با توجه به اینکه امکان افزایش مرحله ای در سنوات آینده وجود دارد، در برنامه های بعدی اصلاح نرخ، حتما به این سمت خواهیم رفت که قیمت ها را واقعی تر کنیم. به گزارش خبر گزاری تسنیم، جلال نورموسوی در پاسخ به این سوال که چرا باتوجه به قوانین موجود نرخ تعرفه مشترکان پرمصرف گاز بر اساس قیمت غیریارانه ای و مثل نرخ خوراک پتروشیمی ها محاسبه نشده است، افزود: مقوله تعیین نرخ صنایعی همچون پتروشیمی ها براساس قوانین خاص است و در دیگر موارد نظیر فولاد و صنایع فلزی بر اساس تبصره 8 قانون بودجه تعیین می شود، در حالی که تعیین تعرفه بخش خانگی بر اساس بند ب ماده یک قانون هدفمندی یارانه هاست.

وی با بیان اینکه نرخ غیریارانه ای 75 درصد نرخ گاز صادراتی است، گفت: در قانون گفته شده که نرخ گازبهای مشترکان پرمصرف باید به صورت غیریارانه ای محاسبه شود، اما این قانون در سال 89 و 93 و همچنین در خردادماه 94 اصلاحیه هایی خورد که متاسفانه این تغییرات مسکوت مانده است. نورموسوی در توضیح نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گفت: بر اساس تعرفه های جدید گازبهای مشترکانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و میزان مصرف آنها در سه پله اول قرار می گیرد، رایگان بوده و پله های بعدی که مصارف بیشتری دارند گازبهای آنها به صورت پلکانی افزایش می یابد. مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به این سوال که آیا بر اساس قانون افزایش گازبهای مشترکان پرمصرف به میزانی هست که هزینه رایگان شدن گازبهای مشترکان تحت پوشش نهاد های حمایتی را جبران کند یا خیر؟ افزود: هیات دولت اعداد و ارقام موردنیاز برای رایگان کردن بهای گاز مشترکان کم مصرف را دریافت کرده و به میزان بخشودگی هایی که انجام شده میزان دریافت هزینه مازاد را از پله های بالاتر مصرف محاسبه و دریافت خواهدکرد.

وی در پاسخ به این سوال که؛ چرا گازبهای مشترکان پرمصرف با قیمت غیر یارانه ای یا همان قیمت گاز صادراتی که حدود سه هزار تومان است محاسبه نمی شود، گفت: با توجه به اینکه چند سال است که قیمت هیچ تغییری نداشته، بنابراین هیات دولت تشخیص داده به دلیل اثرات منفی افزایش ناگهانی قیمت گازبهای مشترکان پرمصرف امکان اجرای طرح در این زمان فراهم نباشد. نورموسوی در پایان افزود: با توجه به اینکه امکان افزایش مرحله ای در سنوات آینده نیز وجود دارد، در برنامه های بعدی اصلاح نرخ، حتما به این سمت خواهیم رفت که قیمت ها را واقعی تر کنیم.

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در قانون بودجه سال جاری به دولت تاکید شده تا تعرفه گاز مشترکان پرمصرف غیریارانه ای شود. به گزارش «ایسنا»، مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:  «در بند تبصره 8 قانون بودجه1400، به دولت تکلیف کردیم که ‎تعرفه گاز پرمصرف ها غیریارانه ای شود و هزینه رایگان کردن خانوارهای محروم کم مصرف از این محل تامین شود.

اجرای روش افزایشی-پلکانی گام نخست در عادلانه تر شدن یارانه هاست، گرچه در تعرفه های جدید، همچنان پرمصرف ها یارانه می گیرند.»

اصلاح نظام تعرفه گذاری آب، برق و گاز و اعمال سیاست های قیمتی برای مشترکان پرمصرف از جمله مواردی بوده که کارشناسان این حوزه بر نقش آن روی بهینه سازی مصرف تاکید دارند.

نمایندگان مجلس نیز در بودجه سال1400 بر اجرای نظام تعرفه گذاری افزایشی - پلکانی تاکید کردند.