آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۳
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

کارگردان روزی روزگاری: باید مانع تصویر مخدوش ایران توسط سوداگران در جشنواره های جهانی شد

کارگردان سریال «روزی روزگاری» درخصوص سیاه نمایی برخی فیلمسازان علیه کشور و لزوم ریل گذاری مدیران سینمای ایران برای حضور در عرصه جهانی گفت: مدیران سینما باید مانع حضور سوداگران و کاسبکاران که تصویری مخدوش از کشور در آثارشان ارائه می کنند در جشنواره های جهانی شوند؛ سازمان سینمایی باید با کسانی که تصویری زننده از کشور ارائه می کنند و دنبال دیده شدن در جشنواره های جهانی هستند مقابله شدید داشته باشد چرا که فیلم های این افراد باعث بدنامی برای ایران و سینمای ایران می شود.

امرالله احمدجو در گفت وگو با سینماپرس افزود: آنچه من می خواهم به مدیران سینمایی گوشزد کنم این است که دکان سوداگران را تخته کنند! البته ما نباید هر فیلم اجتماعی را اثر سیاه بدانیم! اگر یک فیلمی مثلا راجع به فقر است الزاما فیلم سیاهی نیست کما اینکه در سینمای نئورئالیسم ایتالیا نیز چنین وضعیتی را می بینیم. در واقع نیت فیلم مهم است که چه باشد؛ قصد اصلاح گری و آسیب شناسی دارد یا فلک زده نشان دادن کشور؟

وی ادامه داد: باید دید فیلمساز در پی چیست؟ دیده شدن و تشویق شدن در جشنواره های جهانی و روی فرش قرمز رفتن یا توجه به فرهنگ اصیل ملی خود؟ بی تردید برخی سینماگران هستند که فقط دنبال ویزا گرفتن از کشورهای غربی و جایزه گرفتن و دلالی و سوداگری هستند. خوب باید حساب این افراد را جدا کرد و اصلا آنها را سینماگر ندانست.

احمدجو با بیان اینکه فیلم سازی که مردمان کشور خود را فلک زده نشان می دهد در پی اهداف جشنواره ها و سیاستمداران غربی گام برمی دارد یادآور شد: سال ها قبل اگر یک فرد افغانستانی در فیلمی حضور داشت به آن فیلم توجه می شد چرا که این زمینه ای برای استکبار جهانی بود که می خواستند افغانستان را به بدبختی و بیچارگی بکشانند؛ فیلمسازانی که این کار را می کردند به نوعی با استعمارگران همراه بودند و نشان دادن افغانستانی ها در فیلم ها برای عده ای تازه از راه رسیده و ناشی اما کاسبکار بدل به دکانی شده بود که روزبه روز هم به جمعیت شان اضافه می شد.

این سینماگر تصریح کرد: فیلم و فیلم سازی شریف است که تصویری آبرومند از کشور نشان دهد. البته این به معنای خنثی و بی خاصیت بودن فیلم نیست چرا که نه فیلم خنثی و بی خاصیت خوب است، نه فیلم سیاه نمای مطلق! فیلمی شریف است که اشاعه دهنده فرهنگ ایرانی- اسلامی باشد.

کارگردان سریال «تفنگ سرپر» اظهار داشت: متاسفانه برخی برای عقب نماندن از جریان روز تصویری مخدوش از جامعه و کشور خود به دنیا ارائه می دهند. این ها افرادی هستند که اگر از آنها سوال شود اصلا نمی دانند فیلم چیست؟ سینما چیست؟ این ها منافع شخصی شان بیش از منافع ملی و جمعی کشور برایشان اهمیت دارد.

احمدجو در پایان افزود: متاسفانه این وضعیت نه فقط شامل حال این قبیل فیلمسازان که شامل حال برخی مدیران فرهنگی هم می شود. برخی از این افراد حتی مفاخر ملی و فرهنگی کشور را نمی شناسند و یا حتی یک بار لای کتابی مانند شاهنامه را باز نکرده اند! خوب معلوم است چنین افرادی می روند و فیلمی می سازند یا از فیلمی حمایت می کنند که چهره ای زشت و خراب از جامعه ارائه می دهد.

 وزیر ارشاد: دو هزار تن کاغذ احتکارشده در حال توزیع است!

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مردمی سازی فرهنگ و هنر را جهت نهادینه شدن عدالت فرهنگی از اولویت های این دولت دانست و گفت: قرارگاه محرومیت زدایی با همین هدف راه اندازی و در مرحله اول بیش از 40 هزارنفر در 72 شهرستان در 50 رشته هنری رایگان در فعالیت ها شرکت کردند.

محمدمهدی اسماعیلی روز دوشنبه -30 خرداد- در حاشیه کارگاه «تبیین گفتمان دولت» در همایش «حکمرانی مردمی در گفتمان عدالت و جمهوریت با تشریح فعالیت ها و دستاوردهای این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم» عدالت فرهنگی و مردمی سازی فرهنگ و هنر را دو کار مهم این دوره برشمرد و گفت: به منظور نهادینه شدن این مهم کارها و فعالیت های زیادی صورت گرفته است.

وی در ادامه توجه به همه نقاط ایران را به عنوان اولویت برنامه های اصلی در دستور کار یاد کرد و افزود: قرارگاه محرومیت زدایی از فرهنگ و هنر را بهمن ماه سال گذشته راه اندازی و فعال کردیم و در این راستا بیش از 40 هزار نفر در72 شهرستان محروم در50 رشته هنری در فضای فعالیت های فرهنگی و هنری شرکت کردند.

رئیس شورای هنر کشور اضافه کرد: موضوع آموزش رایگان هنر را به عنوان کاری دامنه دار تعریف کرده ادامه آن را اخذ مجوز برای آموزشگاه های هنری، موسسات فرهنگی وهنری و... مدنظر قرار دادیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص تعیین تکلیف کاغذهای احتکاری اظهار داشت: دو هزار تن کاغذ احتکارشده با همکاری دستگاه قضایی طبق هماهنگی های به عمل آمده در حال توزیع در بخش های مختلف حوزه نشر، کتاب و مطبوعات است.

اسماعیلی ادامه داد: به تدریج این مقدار کاغذ احتکاری در اختیار حوزه های مربوطه قرار خواهد گرفت.

 تمدید مهلت ارسال آثار به جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی

دبیر اجرایی دومین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت از تمدید مهلت ارسال آثار پژوهشی به دبیرخانه جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

حسن علایی فعال، با اشاره به اینکه مهلت ارسال آثار برای جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی رو به اتمام است، اظهار داشت: تاکنون بیش از 60 درصد کتاب های منتشر شده در سال 1399 و 1400 به دبیرخانه ارسال شده است و آنها را جمع آوری کرده ایم.

وی از درخواست برخی از پژوهشگران، نویسندگان و ناشرین برای تمدید مهلت آثار به جشنواره شهید سلیمانی گفت و بیان کرد: در ارتباطاتی که با این عزیزان داشته ایم، متوجه شدیم که برخی از آنها در جریان فراخوان قرار نگرفته اند. به همین علت آنها از دبیرخانه درخواست تمدید مهلت ارسال آثار را داشته اند تا بتوانند آثار خود را به موقع برسانند.

دبیر اجرایی جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: با توجه به اینکه بنای دست اندرکاران جایزه شهید سلیمانی بر جمع آوری حداکثری آثار است، لذا دبیرخانه جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی مدت ارسال آثار را تا دو ماه آینده یعنی تا پایان مردادماه تمدید کرده است.

وی درباره پایان نامه ها نیز گفت: اکثر پایان نامه های دکتری سال های 1399 و 1400 شناسایی شده اند و در حال حاضر با مراکز دانشگاهی تعاملاتی را داشته ایم تا این پایان نامه ها را به دبیرخانه ارسال کنند.

علایی فعال در خاتمه گفت: پژوهشگران، نویسندگان و ناشرین می توانند آثار پژوهشی خود را طی سه نسخه به آدرس دبیرخانه جایزه شهید سلیمانی ارسال کنند.

 تمجید رئیس امور فرهنگی قوه قضائیه از «آقای قاضی»

رئیس امور فرهنگی قوه قضائیه تاکید کرد که مردم با دیدن سریال «آقای قاضی» می توانند آموزش های حقوقی ببینند و تلنگر حقوقی داشته باشند.

محسن ابراهیمی در گفت وگو با میزان درباره سریال «آقای قاضی» به کارگردانی سجاد مهرگان و در حال پخش از شبکه دو، گفت: سریال «آقای قاضی» یکی از بهترین و ماندگارترین آثار نمایشی ما در موضوع قضاوت و دادگاه در تاریخ معاصر ایران است، در طول تاریخ سریالی با سوژه ای که اختصاصی به این موضوع بپردازد و فضای دادگاه را به خوبی به تصویر بکشد، نداشتیم.

رئیس امور فرهنگی قوه قضائیه ادامه داد: سریال «آقای قاضی» تلاش می کند دادگاه و فرآیند رسیدگی به دعاوی و شکایت ها را به تصویر بکشاند که به نظر می رسد در این زمینه موفق بوده است.

ابراهیمی درباره واقعی بودن شخصیت آقای قاضی سریال تاکید کرد: شخصیت آقای قاضی برای اولین بار، هم از نظر بازی که انجام شده و هم از نظر محتوا و سوژه هایی که با آنها ارتباط برقرار کرده، نمایش خوبی از شخصیت قاضی است؛ کمتر دیده ایم که در فیلم و سریالی شخصیت قاضی، خوب، درست و واقعی به نمایش درآید. وقتی درباره شغلی قضاوت می کنید، بازنمایی و به تصویر درآوردن شخصیت آن سخت است که سریال «آقای قاضی» در این زمینه موفق بوده است.