آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
کدال
۱۰
افشا

آخرین شفاف سازی ها روی کدال قرار گرفت

دنیای اقتصاد : روز گذشته برخی از شرکت های بورسی رویدادهای بااهمیت داخلی خود را از طریق وب سایت کدال افشا کردند. این رویدادها که در بخش «اطلاعیه های بااهمیت» این سامانه منتشر می شود، حاوی مطالب مهمی در زمینه رخدادهای مالی و تولیدی شرکت های بورسی است که بر اساس میزان اهمیت آنها به دو گروه الف و ب طبقه بندی می شوند. در ادامه به برخی از این اطلاعیه ها می پردازیم.

شرکت دارویی آرایشی بهداشتی آریان کیمیا تک با نماد «کیمیاتک» در یک اطلاعیه با موضوع «شفاف سازی درخصوص شایعه، خبر یا گزارش منتشرشده» اعلام کرد: به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می رساند؛ پیرو شایعه منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر افزایش نرخ محصولات به استحضار می رساند شایعه مذکور تکذیب می شود.» این شرکت در ادامه نوشته است: «بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد بااهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.» کارخانه فارسیت دورود هم در یک اطلاعیه از طرح دعوا علیه شرکت خبر داده است. مطابق این اطلاعیه شرکت های سیمان فارس و خوزستان (سهامی عام)، سیمان دورود (سهامی عام) و فولاد و چدن (سهامی خاص) ضمن ارائه دادخواست به شعبه دوم حقوقی دادگاه عمومی شهرستان دورود، با ادعای بستانکاری و عدم ایفای تعهدات توسط شرکت فارسیت دورود، تقاضای انحلال این شرکت به دلیل ورشکستگی را کرده است.

سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی هم درباره آخرین اقدامات شرکت خود در راستای افزایش سرمایه اطلاع رسانی کرده است. «آخرین اقدام انجام شده در این زمینه مکاتبه و مذاکرات متعددی با کانون کارشناسان رسمی دادگستری جهت تهیه گزارش کارشناسی نهایی املاک 22گانه مطابق با استانداردهای حسابرسی بوده که به علت اشکالات حقوقی و اسنادی املاک فوق الذکر متوقف شده است. این موضوع در بندهای شماره 6 و 8 گزارش حسابرسی شده منتهی به 29/ 12/ 1400 این شرکت نیر انعکاس یافته است و واحد حقوقی و املاک این گروه در حال انجام پیگیری های لازم جهت رفع مشکلات و ادامه روند موضوع است.»

بانک کار آفرین هم در یک اطلاعیه با موضوع «شفاف سازی درخصوص شایعه، خبر یا گزارش منتشرشده» اعلام کرده است: «بازگشت به نامه واصله از سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر لزوم رعایت ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان به استحضار می رساند؛ این بانک در راستای رعایت مفاد بخشنامه شماره 7961/ 01 به تاریخ 17/ 01/ 1401 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با در نظر گرفتن تعارض در مفاد بند «ب» ماده 28 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با ماده 11 اساسنامه نمونه مورد تائید شورای پول و اعتبار، حسب نامه دریافتی از سامانه کدال در تاریخ 18/ 03/ 1401 نسبت به مکاتبه با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص رفع مغایرت یاد شده اقدام کرده است که نتیجه آن را به محض وصول اعلام می دارد. بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد بااهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا می شود.»