آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۵۴۷۹
خبر
۸

خبر

مقابله با خام فروشی نفت در مجلس

تسنیم : هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس از تصویب کلیات طرح تشکیل شرکت پالایش و پتروشیمی در این کمیسیون خبر داد و گفت: در حال حاضر نفت برای تولید بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره و... به پالایشگاه ها داده می شود در حالی که می توان مانند سایر کشورهای پیشرفته از نفت خام فرآورده های با ارزش افزوده بالا تولید کرد. به گفته وی، کشورهای پیشرفته ترکیبات گاز تولیدی را هم جداسازی می کنند و در پتروشیمی‏ ها از آنها فرآورده های باارزش تولید می کنند در صورتی که ما فقط سوخت تولید می کنیم. بیگی نژاد اظهار کرد: بهتر است ما نفت و گاز تولیدی را به واحد‏ های شکست حرارتی و کاتالیستی برده و فرآورده هایی تولید کرد که بتوان در بخش پتروشیمی از آنها استفاده کرد. وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که نگاه ما پتروشیمیایی نباشد ما همین مسیر خام فروشی را که در این چند دهه آمدیم ادامه می‏ دهیم، افزود: اگر با این طرح جدید شرکت ملی پالایش و پتروشیمی تشکیل شود نگاه به نفت، نگاه زنجیره ارزش افزوده می شود؛ هدف ما از تدوین این طرح تغییر رویکرد درباره نفت و تولید فرآورده های با ارزش است. وی گفت: تمامی دولت ها بیماری خام فروشی را داشته‏ اند و دولت کنونی نیز از این بیماری رهایی پیدا نکرده، این در حالی است که خوراک مایع برای پتروشیمی‏ ها در کشور بسیار لازم و ضروری است تا محصولات با ارزش بیشتری تولید کنند اما این نگاه در کشور وجود ندارد. به گفته بیگی نژاد، طرح تشکیل شرکت پالایش و پتروشیمی به دنبال تغییر این نگرش است، درواقع باید زنجیره ارزش را از نفت آغاز کنیم، تا برای کشور ثروت آفرینی شود.

سهم 5/ 3 درصدی تعاون در اقتصاد

دنیای اقتصاد : مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گزارشی از طرح حمایت از اقتصاد تعاونی را منتشر کرد. در چکیده این گزارش آمده است: بر اساس سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، سهم بخش تعاونی در اقتصاد کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه باید به عدد 25 درصد می‏ رسید درحالی که این سهم اکنون حدود 5/ 3 درصد است. از این‏ رو برخی نمایندگان مجلس با هدف توسعه بخش تعاونی در اقتصاد کشور، طرحی 14 بندی با عنوان «طرح تسریع در حمایت از اقتصاد تعاونی» را تقدیم مجلس کرده‏ اند.

تایید خرابکاری صنعتی در پارچین

دنیای اقتصاد‏ : فرمانده دانشگاه امام حسین سپاه با اشاره به شهادت اخیر یک کارمند وزارت دفاع، آن را نتیجه «خرابکاری» توصیف کرد. محمدرضا حسنی آهنگر در پنجمین جشنواره علمی سلمان فارسی، با اشاره به شهادت چند روز قبل یکی از کارمندان وزارت دفاع گفت خطوط تولید ما هدف خرابکاری صنعتی قرار می گیرد؛ شهید وزارت دفاع خودش مورد هدف نبود اما تحت تاثیر یک خرابکاری صنعتی قرار گرفت. اشاره فرمانده دانشگاه امام حسین سپاه به حادثه عصر روز 4 خرداد در یکی از واحد‏ های تحقیقاتی وزارت دفاع درمنطقه پارچین است که به دنبال آن مهندس احسان قدبیگی به شهادت رسید و یکی دیگر از همکاران ایشان دچار جراحت شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شهید قدبیگی متولد 1373 بود و لیسانس مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف داشت. به دنبال این حادثه روز 5خرداد روابط عمومی وزارت دفاع با تایید این خبر اعلام کرد عصر روز چهارشنبه (4خرداد) طی سانحه ای که در یکی از واحدهای تحقیقاتی وزارت دفاع در منطقه پارچین به وقوع پیوست، مهندس احسان قدبیگی به شهادت رسید و یکی دیگر از همکاران وی دچار جراحت شد. وزارت دفاع همچنین اعلام کرد که تحقیقات برای چگونگی و علت این سانحه در دست بررسی است.

لغو مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان

خانه ملت : قربان علی مهری، دبیر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس گفت: با توجه به چندین جلسه کارشناسی و دعوت از نمایندگان دولت، سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان تامین اجتماعی و استماع نظرات آنها، در جلسه فوق العاده ای مصوبه دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مورد ایراد قانونی قرار گرفت و لغو شد. به گفته وی، هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین به استناد اصول 85 و 138 قانون اساسی و قانون نحوه اجرای این اصول به طور مستمر در جلسات خود تمامی مصوبات تصویب نامه های هیات وزیران را بررسی و نظرات خود را در این خصوص با تایید ریاست مجلس به دولت اعلام می کند. دبیر این هیات با تشریح فرآیند بررسی و رسیدگی به مصوبات در این هیات گفت: به استناد قانون نحوه اجرای اصول 85 و 138 قانون اساسی، نتیجه بررسی های ابتدایی هیات، به دولت اعلام می شود تا از فرصت قانونی حداکثر 10 روزه نسبت به اصلاح مصوبه مورد ایراد یا ارسال پاسخ مستند و مستدل اقدام کند. به گفته وی، دیروز پس از چندین جلسه بررسی و استماع آرای کارشناسی کلی اطراف ذی نفع، مصوبه موضوع تعیین مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال 1401 را مغایر با قوانین تشخیص داد و موارد مغایرت را با عنوان رای مقدماتی به دولت اعلام می کند. مهری گفت: دولت بعد از وصول ایراد هیات، یک هفته مهلت دارد تا نسبت به اصلاح مصوبه خود اقدام کند و در غیر این صورت یا عدم وصول پاسخ مستند و مستدل از سوی دولت، نظر هیات تطبیق قطعی شده و به دولت اعلام خواهد شد و پس از آن مصوبه دولت ملغی الاثر خواهد شد. دبیر هیات تطبیق مصوبات در پایان با تشریح ابعاد حقوقی این مصوبه اعلام کرد: با تعامل خوبی که میان دولت و هیات تطبیق برقرار است اطمینان داریم بهترین تصمیم گرفته خواهد شد و با اصلاح مصوبه، مشکلی وجود نخواهد داشت.

مهلت یک هفته ای به وزارت خارجه

ایسنا : سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از برگزار نشدن جلسه روز گذشته این کمیسیون با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی پیرامون مذاکرات هسته ای و قطعنامه شورای حکام خبر داد. وی گفت: فرصت یک هفته ای به مسوولان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی برای حضور در نشست هفته آینده کمیسیون و پاسخگویی پیرامون این پرونده داده می شود و در صورت عدم حضور مجدد، پرونده برای رسیدگی و ابلاغ جرم به دستگاه قضایی ارجاع خواهد شد.