آرشیو سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۷
ایران اقتصادی: کلان
۸

اخبار

نمادهای دلار و یورو صادراتی به بازار متشکل آمد

فروش ارز صادرکنندگان به صرافی ها با نمادهای معاملاتی جدید در بازار متشکل ارزی راه اندازی شد. به گزارش ایبنا، بازار متشکل ارز ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد: به اطلاع کارگزاران محترم می رساند، به منظور تسهیل فروش ارز صادرکنندگان، نمادهای معاملاتی جدید دلار و یورو تحت عنوان دلار صادراتی و یورو صادراتی از امروز به صورت آزمایشی در بازار متشکل ارز ایران راه اندازی خواهد شد. فعالیت کارگزاران بازار در این نمادها مستلزم وجود حساب جدید دلاری و یورویی به نام هر کارگزار نزد بانک ملی ایران است.

با پیگیری بازار متشکل، حساب های جدید ارزی به صورت غیرفعال افتتاح گردیده است؛ لذا مقتضی است کارگزاران در اسرع وقت با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی نگهدارنده حساب های خود، اقدام به فعال سازی حساب های ارزی جدید کنند. لازم به ذکر است تا اطلاع ثانوی، این روش به موازات روش فعلی اجرایی توسط کارگزاران مبنی بر خرید توافقی ارز از صادرکنندگان و فروش در سرفصل 24 اجرایی می شود.

سکه 150 هزار تومان ارزان شد

قیمت سکه طرح جدید روز دوشنبه، 30 خردادماه با 150 هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز گذشته به 15 میلیون و 400 هزار تومان رسید. به گزارش ایرنا، قیمت هر قطعه سکه طرح جدید در ساعت 13 و 40 دقیقه دیروز با 150 هزار تومان کاهش قیمت نسبت به همین زمان در روز گذشته به 15 میلیون و 400 هزار تومان رسید.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با قیمت 14 میلیون و 450 هزار تومان معامله شد. همچنین نیم سکه هشت میلیون و 500 هزار تومان، ربع سکه پنج میلیون و 500 هزار تومان و سکه یک گرمی سه میلیون و 50 هزار تومان قیمت خورد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای 18 عیار به یک میلیون و 430 هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا 6 میلیون و 195 هزار تومان شد.

آخرین جزئیات تبدیل استان اردبیل به منطقه آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره منطقه آزاد شدن استان اردبیل، گفت: منطقه متشکل از شهرستان های بیله سوار، پارس آباد، گرمی و رضی است، دولت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری پیشنهاد داد و در مجلس تصویب شد، اما مجمع تشخیص هم ملاحظاتی دارد.

سعید محمد در گفت وگو با فارس در پاسخ به این سوال که پس از تصویب در مجلس، استان اردبیل بالاخره چه زمانی به منطقه آزاد تجاری تبدیل می شود، اظهار داشت: منطقه متشکل از شهرستان های بیله سوار، پارس آباد، گرمی و رضی است که توسط دولت برای ایجاد منطقه آزاد تجاری پیشنهاد شده و در مجلس هم تصویب شده اما نظر مجمع تشخیص مصلحت این است که یکی از این چهار منطقه تعیین شود.

وی افزود: سر این موضوع بررسی هایی انجام شد و قاعدتا نقطه ای باید باشد که گمرک داشته باشد تا به کشور مجاور وصل شود و بتوان از ظرفیت های گمرکی و ترانزیتی استفاده کرد و این شرایط را تنها «بیله سوار» دارد.